Drama u Istanbulu: Slovenija novi prvak Evrope

Piše: Avaz.ba

17.9.2017

IV ČETVRTINA

Četvrti period igre počeo je nesportskom Gudurića, a prednost Slovenije narasla je ponovo na pristojnih plus osam. Bilo je 75-67 osam i pol minuta do kraja.

Ipak poenima Bogdanovića i Micića Srbija opet dolazi na minus tri, a bilo je 77-74 za Sloveniju.

Bolji period igre Srbije je natjerao selektora Slovenije Kokoškova da zatraži time out, jer je koševima Lučića Srbija došla na samo pola koša razlike.

Macvan dovodi Srbiju u vodstvo nakon dugo vremena. Četiri minute do kraja rezultat je 80:80.

Prepelič dvojkom dvije minute prije kraja susreta vraća prednost Sloveniji na plus dva. Bilo je 84:82.

Rendolf je minut i pol do kraja susreta pogodio za dva poena i donio Sloveniji prednost od četiri poena razlike. Bilo je 86:82.

Nikolič donosi Sloveniji veliku prednost od osam poena, 35 sekundi prije kraja.

Slovenija je osvojila prvenstvo Evrope.

III ČETVRTINA

Počelo je drugo poluvrijeme finalnog dvoboja u Istanbulu. Dragič je nastavio svoju igru i na samom početku ubacio novu trojku. Sada ima na svom kontu 29 poena.

U sljedećem napadu Bogdanović je uzvratio sa novim poenima, ali i dalje Slovenija ima veliku prednost.

Dragič ne zna promašiti. Slovenija vodi 63:53, a Dragič je ubacio 31 poen. Kakva partija...

Nešto bolji period igre selekcije Srbije, koja je na krilima Macvana došla na samo minus šest. Sada je 63-57.

Čini se kako je Bogdanović preuzeo stvar u svoje ruke kod selekcije Srbije. Sjajno zakucavanje igrača Fenerbahčea za minus četiri.

Otežavajuća okolnost za Sloveniju jeste i povreda Dončića, koji je napustio igru.

Sjajna serija Srbije od 8:0 i sada je samo dva razlike za Sloveniju. Čini se kako će Dragič morati ponovo u igru.

Samo što se vratio u igru nakon što je odmorio, Dragič je ponovo donio prednost Sloveniji. Treći period igre završio je prednošću Slovenije rezultatom 71-67, nakon trojke Bogdanovića.

Čeka nas fantastičan posljednji period igre.

II ČETVRTINA

Drugi period velikog finala počeo je serijom Slovenije od 5:0, a dominirali su Rendolf (Randolph) koji je ubacio tri slobodna bacanja i Dragić.

Nakon ove mini serije Slovenije, Saši Đorđeviću nije preostalo ništa, nego da zatraži time out.

Bolja igra Srbije se mogla odmah i vidjeti jer su "Orlovi" trojkama Bogdanovića i Birčevića ponovo došli u prednost od 28:27.

Prepelić je trojkom ponovo donio vodstvo Sloveniji i tako ubacio svoj osmi poen, a nakon toga smo mogli vidjeti i najljepši poen na utakmici u prvom poluvremenu kada je Dončić u pravom slalomom zakucao za vodstvo od 32:28, šest minuta prije kraja.

Uslijedio je šou Dragića, za kojeg odbrana Srbije nije imala rješenje i koji ubacio 12 poena, već u 16. minuti utakmice za vodstvo tada od 35:28. Do kraja poluvremena ostalo je pet i pol minuta.

Simultanka Dragića se nastavila i dalje, jer je tačno pet minuta do kraja bilo 38:28, a Dragić je ubacio 14 poena.

Potpuna dominacija u ovim trenucima Slovenije, koja čini pogađa sa svih pozicija. Trojku sa osam metara pogodio je Prepelič.

Uslijedio je bolji period igre Srbije, koja trojkom Gudurića, ali i Bogdanovića ponovo prilazi na minus pet.

Dvije i pol minute do kraja Slovenija je vodila 46:40.

Nevjerovatna partija Gorana Dragiča, koji je skoro polovinu poena Slovenije postigao. U prvom poluvremenu je na svom kontu imao 24. U posljednji minut prvog poluvremena Slovenija je imala prednost od 11 razlike.

Prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 56-47 uz fenomenalnu partiju Gorana Dragiča.

I ČETVRTINA

U dvorani Sinan Erdem večeras se igra veliko finale Eurobasketa između Slovenije i Srbije.

Posebno je upečatljivo bilo slušati intoniranje nacionalnih himni kada su u Sinan Erdem dvorani grmilo, jer su navijači i Slovenije i Srbije napravili odličnu atmosferu.

Sama utakmica počela je boljom igrom Srbije, koja je od početka utakmice bila u prednosti, a dominiraju Bogdanović.

Ipak ne treba zanemariti ni sjajnog Murića u Sloveniji.

Nakon prvog perioda Srbija vodi 22:20.

Najbolji u prvom periodu igre bili su Bogdanović koji je ubacio šest poena, a u Sloveniji je bolji od ostalih bio Dragić.