Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo: Srbija ide na Mundijal, Hrvatska u baražu!

AFP

Piše: N. KREŠTALICA

9.10.2017

KRAJ! Gotovi su susreti u Beogradu i Kijevu. Srbija je savladala Gruziju minimalnim rezultatom i ide na Mundijal u Rusiju! Strijelac pobjednosnog gola bio je Prijović. Hrvatska je savladala Ukrajinu sa dva gola Kramarića i Mundijal će pokušati izboriti kroz baraž!

90' | U toku je sudijska nadoknada!

87' | Srbija čuva teško stečenu prednost i minuti ih dijele od Mundijala. Ukrajina i dalje napada ali u Kijevu je sve jasno.

83' | Bez promjena rezultata na obje utakmice. Ukrajina pokušava postići gol, ali Hrvatska se dobro brani.

80' | Još deset minuta igre na obje utakmice. Srbija i Hrvatska blizu pobjede.

77' | Srbija nakon vodstva neoprezno igra. Gruzija mogla do poravnanja. Hrvatska bez problema čuva veliku prednost protiv Ukrajine.

74' | GOOOOOOOOOOOOOL!!! Srbija vodi protiv Gruzije! Aleksandar Prijović pogađa nakon velike ofanzive! Zasluženo vodstvo Srbije.

70' | GOOOOOOOOOOOOOL!!! Hrvatska vodi 2:0 u Kijevu!  Opet je pogodio Kramarić. Ovaj put asistent je Rakitić. Sve je gotovo u Kijevu.

70' | Puno sreće za Gruziju. Nakon flipera u šesaestercu gostiju, jedan defanzivac je izbacio loptu sa gol crte!

67' | Ukrajina nakon primljenog gola pokušava ugroziti gol Subašića, ali bezuspješno.

66' | Srbija nastavlja sa napadima, ali gol Gruzije je večeras začaran.

64' | Gruzija napada u Beogradu. Srbija igra veoma loše nekoliko posljednjih minuta.

62' | GOOOOOOOL!!! Hrvatska vodi u Kijevu protiv Ukrajine! Andrej Kramarić je pogodio nakon ubačaja sa strane. Asisten je Luka Modrić.

59' | Još jedan pokušaj Mitrovića. Ovaj put je probao glavom, ali lopta opet ide pored gola.

58' | Ukrajina vraća kontrolu nad utakmicom.

56' | Novi napad Srbije. Opet je Mitrović zaprijetio, ali njegov udarac ide pored gola.

55' | U Kijevu Hrvatska preuzela inicijativu. Mandžukić je imao jednu dobru piliku.

54' | Srbija iz minute u minute sve opasnija. Gruzija se grčevito brani! Mitrović je imao stopostotnu priliku ali maestralna intervencija golmana Gruzije!

50' | Mnogo energičnija igra Srbije u nastavku.

48' | Novi napad Srbije, ali odbrana Gruzije na čelu sa Makaridzeom spašava svoju reprezentaciju. U Ukrajini bez mnogo uzbuđenja na startu drugog dijela.

47' | Srbije žestoko otvara drugo poluvrijeme. Gudelj je šutirao dobro, ali lopta je preletila malo iznad prečke.

46' | Počelo je odlučujućih 45 minuta na susretima u Beogradu i Kijevu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

45' | Kraj prvog poluvremena na obje utakmice. Srbija igra bezidejno protiv Gruzije, a Hrvatska "brani" nulu od za sada mnogo bolje Ukrajine.

43' | Finiš prvog poluvremena na obje utakmice.

41' | Ukrajina izvela dobar kontranapad, ali su se spetljali na kraju, i dalje 0:0.

40' | Novi pokušaj Gruzije. Kakabadze probao, ali direktno u Stojkovića. U sljedećem napadu najbolja prilika na utakmici. Tadić je šutirao ali sjajna intervencija golmana Gruzije.

38' | Srbija pokušava, ali im ništa ne ide od ruke.

36' | Ukrajina konstantno prijeti, gol visi u vazduhu.

35' | Prvi zvižduci u Beogradu!

32' | Srbija pokušala nakon prekida, ali bezuspješno. U Kijevu veliku šansu nije iskoristio Konopljanka. Nakon ubačaja sa strane, neomtan je šutirao glavom, ali lopta je otišla pored gola.

30' | U Beogradu pomalo i dosadna utakmica, igrači Gruzije sve više na travnjaku. U Kijevu Stepanenko snažno šutirao ali briljantno je intervenirao Subašić.

28' | Srbije nema ideju za granitnu odbranu Gruzije. U Ukrajini na periode dominiraju domaći pa gosti.

24' | Rakitski (Rakitsky) odlično šutira, a Subašić uz velike poteškoće loptu izbija u korner. Srbija sve više kruži oko gola Makaridzea.

22' | Ukrajina polako preuzima inicijativu, ali se Hrvatska uspješno brani. Gruzija dobro stoji na terenu na stadionu Rajko Mitić.

20' | Nakon dvadeset minuta igre bez golova na obje utakmice. U međuvremenu, Ukrajina zaprijatila Hrvatskoj preko Konopljanke (Konoplyanka).

17' | Najbolja prilika na utakmici u Beogradu za Gruziju. Odličan udarac Stojković je odbio u stranu. Gruzija igra rasterećeno, Srbija u grču.

15' | Srbija steže obruč oko gola gostiju, ali bez velikih prilika. Hrvatska zaprijetila preko Vide, ali njegov udarac ide preko gola.

13' | Gruzija igra bez pritiska i još jednom prijeti golu Stojkovića, ali udarac reprezentativca Gruzije odlazi visoko preko gola.

10' | U Beogradu i dalje mirna utakmica, ali u Kijevu sve uzbudljivije. Nakon prethodnog pokušaja Hrvatske, Ukrajina je pokušala, ali udarac je bio loš i nije zabrinuo golmana Hrvatske.

9' | Velika šansa za Hrvatsku. Nakon ubačaja sa strane Mandžukić je šutirao preko gola.

8' | Bez većih uzbuđenja na obje utakmice, igra se na sredini terena, bez pravih prilika.

5' | Hrvatska nakon pet minuta igre u Kijevu ima veći posjed kao i Srbija u Beogradu.

3' | Srbija i Hrvatska izvele po jedan korner, ali bez pravih prilika.

2' | Gruzija zaprijetila nakon prekida, ali lopta je otišla daleko pored gola, u Ukrajini bez uzbuđenja.

1' | Počele su utakmice Srbija-Gruzija i Ukrajina-Hrvatska!

20:45 | U toku je izvođenje himni u Beogradu i Kijevu.

20.35 | Užarena atmosfera na stadionu Rajko Mitić u Beogradu kao i na Olimpijskom stadionu u Kijevu!

Sa devet večerašnjih susreta u grupama D, G i I bit će kompletirano deseto kolo kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji te ćemo saznati koje će reprezentacije ići direktno na Mundijal, a koje u baraž.

Najzanimljivije susrete će definitivno igrati selekcije iz regiona, Srbija i Hrvatska.

Naše komšije večeras imaju priliku da obezbijede plasman na Mundijal, ali i u slučaju lošeg rezultata, mogu okončati kvalifikacije kao i naša selekcija.

Fešta će, definitivno biti u Beogradu. Na stadionu Rajko Mitić Srbija dočekuje Gruziju u grupi D, a fudbalerima Slavoljuba Muslina potrebna je pobjeda kako bi završili na prvom mjestu i ovjerili plasman u Rusiju.

Srbija i Moldavija do sada su odigrale samo jedan međusobni duel i to u trećem mjesecu ove godine u kada su fudbaleri Muslina slavili s ubjedljivih 3:1.

Pogledajte sastave Srbije i Moldavije:

U grupi I Hrvatska sa novim selektorom u Kijevu protiv Ukrajine igra za biti ili ne biti.

Naime, ukoliko reprezentativci Hrvatske budu poraženi od Ukrajine, završit će svoje kvalifikacije, a podsjećanja radi, do prošlog kola bili su na čelu grupe. Dakle, Hrvatskoj je potrebna pobjeda na neugodnom gostovanju, a da stvari budu gore, osvojeni bod im ne mora ništa značiti jer mogu završiti kao najgora drugoplasirana selekcija.

Ukrajina i Hrvatska su do sada odigrale sedam susreta, a 'Vatreni su upisali tri pobjede (sve tri na domaćem terenu), dok Ukrajina ima jednu pobjedu i to davne 1995. godine.

Pogledajte sastave ekipa:

Njihovi glavni rivali, reprezentativci Velsa igraju kod kuće protiv Irske u derbiju grupe.

Velšani imaju bod manje od Srbije i njima osim pobjede protiv Iraca treba i kiks Srbije ukoliko žele direktno na Mundijal. Preostali par ove grupe je Moldavija-Austrija.

Pogledajte kako izgleda tabela u grupi D prije posljednjeg kola:

U preostala dva susreta ove grupe sastaju se Island-Kosovo te Finska-Turska. Islanđani na svom terenu imaju priliku ovjeriti prvo mjesto i plasman u Rusiju dok selekcija Turske sa Finskom igra utakmicu za prestiž.