Hrvatska u Atinu nosi tri gola prednosti, Švicarska minimalno slavila u Belfastu

Piše: R. Be. - S. Me.

9.11.2017

94' Kraj i u Zagrebu, velika prednost za Hrvatsku uoči revanša, koji je na programu za tri dana.

91' U Belfastu završeno Sjeverna Irska - Švicarska 0:1, u Zagrebu četiri minute produžetka.

90' Grci su u finišu susreta mogli do gola, ali Subašić spašava gol i sprječava Papadopulosa da poentira.

89' Ovacije za kapitena Hrvatske Luku Modrića. U igru je ušao Mari Pašalić

88' Finiš utakmica Hrvatska - Grčka i Sjeverna Irska - Švicarska bez većih uzbuđenja.

85' Nema većih uzbuđenja, Hrvati i Švicarci sigurno čuvaju prednost.

75' Mitroglu je šutirao glavom, lopta proletjela tik iznad gola Hrvatske. Prva izmjena u selekciji Hrvatske. Ante Rebić zamijenio strijelca drugog gola Nikolu Kalinića.

70' Sjeverna Irska još nije uputila udarac na go Švicaraca.

69' Perišić snažno šutira, ali neprecizno. Da je lopta išla u okvir gola, Karnezis bi teško stigao da odbrani

69' Solidna prilika za Šačirija, odbrana Sjeverne Irske dobro reaguje. Sjeverna Irska i pored nepovoljnog rezultata nema snage da nešto više napravi pred golom gostiju.

64' Kramarić je driblao u šesnastercu i upropastio solidnu šansu za "Kockaste".

63' Sokratis šutira preko gola, Grci sve češće pred golom Hrvatske.

60' Mitroglu snažno šutira, Subašić brani.

58' Švicarska je povela u Belfastu. Rikardo Rodrigez (Švicarska) hladnokrvno pogađa za 0:1 sa bijele tačke.

55' Velika šansa u Belfastu za Harisa Seferovića (Švicarska). Bio je u dobroj poziciji unutar šesnaesterca, ali je pas bio prejak.

49' Kramarić koristi još jednu grešku odbrane Grčke. Stafilidis je pogriješio.

46' Šačiri (Švicarska) ponovo šutira blizu, ali lopta je otišla preko gola.

46' Počela su poluvremena u Zagrebu i Belfastu. Hrvatska golovima Modriča (p), Kalinića i Perišića vodi sa 3:1. Sokratis je pogodio za Grčku. U Belfastu prosječna utakmica u prvom dijelu. Sjeverna Irska i Švicarska nisu pružili očekivanu partiju.

45' Kraj poluvremena. U Belfastu Sjeverna Irska - Švicarska 0:0. U Zagrebu Hrvatska - Grčka 3:1.

44' Kramarić i Kalinić promašili su velike šanse na samom kraju poluvremena. Karnezis je uspio odbraniti šuteve iz blizine.

41' Dalas je sa ivice šesnaesterca snažno šutirao, lopta je otišla visoko iznad gola Švicarske.

41' Rakitić je šutirao iz velike udaljenosti, lopta je otišla pored gola.

35' Seferović promašio veliku šansu za Švicarce. Skočio je na centaršut i slabo pucao glavom s 11 metra. Lopta je otišla pored gola.

33' Perišić pogađa glavom, Hrvatska ponovo vodi s dva gola razlike. Asistent je Šime Vrsaljko.

30' Sokratis pogađa za 2:1, nakon kornera. Asistencija Fortunisa.

29' Vrsaljko i Lovren napravili su veliku grešku, ali na njihovu sreću nije bilo gola. Grčka je nakon dva primljena gola počela igrati.

28' U Belfastu bez većih uzbuđenja, mreže miruju

19' Kalinić pogađa za vodstvo Hrvatske 2:0. Asistent Strinić

15' Evans (Sjeverna Irska) pucao glavom nakon kornera, ali je lopta otišla desno od gola. Bila je to prva ozbiljna prilika za Sjevernu Irsku.

13' Luka Modrić siguran sa bijele tačke, Hrvatska vodi 1:0

11' Karnezis pravi grešku, ruši Kalinića. Penal za Hrvatsku, žuti karton za Karnezisa

11' Džaka(Švicarska) primio je precizan pas na ivici šesnaesterca i dobro pucao po golu. Na njegovu nesreću, lopta je otišla nekoliko centimetara iznad prečke.

10' Na obje utakmice nema većih prilika, golmani još nisu ozbiljnije intervenisali

5' Hrvatska je u petoj minuti došla do prve poluprilike, ali njeni napadči nisu uspjeli iskoristiti gužvu pred gostujućim golom

1' Počeli su susreti Hrvatska - Grčka i Sjeverna Irska - Švicarska

Bitka za preostala četiri mjesta na Mundijalu u Rusiji počinje večeras u Zagrebu i Belfastu.

Hrvatska - Grčka

Hrvatska će u paklu "Maksimira" dočekati Grčku.

Ante Čačić vodio je "Kockaste" kroz kvalifikacije, sa promjenjivim uspjehom, a sa selektorske klupe je otišao uoči odlučujuće utakmice. Protiv Ukrajine Hrvatsku je preuzeo Zlatko Dalić, slavio u Kijevu i osigurao baraž.

Večeras je protivnik Grčka, selekcija koja ne spada u red najvećih evropskih selekcija, ali nije ni ekipa koju smijete olako shvatiti.

Za Hrvatsku će večeras početi: Subašić, Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić, Rakitić, Brozović, Modrić, Perišić, Kramarić, Kalinić.

Majkl Skibe (Michael Skibbe) odlučio je u utakmicu krenuti s ovom postavom: Karnezis, Maniatis, Papadopoulos, Papastopulos (Papastathopoulos), Cavelas (Tzavellas), Ciolis (Tziolis), Samaris, Zeka (Zeca), Fortunis, Stafilidis (Stafylidis), Mitroglu (Mitroglou).

Sjeverna Irska - Švicarska

Sjeverna Irska u kvalifikacijama je bila jedna od najboljih selekcija. Ipak, na kraju su se morali zadovoljiti baražom, a direktno je na Mundijal otišao Portugal.

Švicarska, koju vodi Vladimir Petković, posljednjih godina ima kontinuitet igranja na velikim takmičenjima, a i u dvoboju sa Sjevernom Irskom su favoriti.

Nakon što ih je odveo na Evropsko, Petković se nada plasmanu i na Svjetsko prvenstvo.

Večeras će za Sjevernu Irsku nastupiti: Mekgovern (McGovern), Mekglin (McGhlin) Mekoli (Mcauley), Evans, Dejvis (Davis) (C), Laferty (LAfferty), Brunt, Evans, Dalas (Dallas), Norvud (Norwood), Magenis (Magennis).

Švicarci će nastupiti u sljedećem sastavu: Zamer (Sommer), Lihštajner (Lichtsteiner) (C), Akanji, Seferović, Džaka (Xhaka), Rodrigez (Rodriguez), Zuber, Džemaili, Zakaria, Schaer, Šačiri.