Pet baraža i svaki put su slavili: Hrvatska je na Mundijalu u Rusiji

AFP

Piše: R. Be.

12.11.2017

Selekcija Hrvatske plasirala se večeras na Svjetsko prvenstvo, koje će naredne godine biti održano u Rusiji.

Grčka večeras nije uspjela ni da zaprijeti "Vatrenim", koji su ih na "Maksimiru" deklasirali s visokih 4:1. Susret na "Karaiskakisu" je završen bez golova.

Osim nekoliko polu prilika i šuteva iz daljine, Grčki napad nije kreirao skoro ništa ozbiljno.

Podatak da je viđen samo jedan pokušaj u okvir gola tokom 90. minuta govori koliko je večerašnja utakmica bila zanimljiva.

Perišić je bio najbliže golu. U 43. minuti šutirao je snažno sa nešto više od 20 metara, ali je lopta odsjela na stativi. Bio bi to sjajan gol.

Tako je Hrvatska nakon Ukrajine (1997.), Slovenije (2003.), Turske (2011.) i Islanda (2013.), još jednom kroz baraž uspjela otići na neko veliko takmičenje.  Zanimljivo je da nikada nisu izgubili baražni dvoboj.

Ranije danas, Švicarska je osigurala plasman na Mundijal. I oni su remizirali 0:0 sa Sjevernom Irskom, ali im je gol iz Bangura donio vizu za Rusiju.

Svoj put na Mundijal sutra će tražiti Italija i Švedska. Šveđani su u prvom susretu slavili 1:0, ali i pored toga Italijani su veliki favoriti. Susret na "San Siru" počinje u 20.45 sati.

Posljednjeg evropskog putnika na Mundijal znat ćemo 14. novembra. U susretu koji će biti odigran u Dablinu, Republika Irska i Danska tražit će posljednju kartu za Svjetsko prvenstvo. Nakon 0:0 obje selekcije imaju podjednake šanse da pobjedom u susretu koji počinje u 20.45 sati, odu na Svjetsko prvenstvo.

Tekstualni prijenos meča mogli ste pratiti na našem portalu:

Završio je meč u Atini, Grčka - Hrvatsa 0:0. Hrvatska je na Mundijalu.

90' Još dvije minute sudijske nadoknade. Modrić izlazi, Mitrović je u igri. Grčki navijači pjevaju oproštajnu pjesmu.

88' Kramarić je ciljao, ali nišanske sprave nisu bile podešene. Lopta je odletjela nekoliko metara od gola.

87' Tacidis šutira, Subašić brani.

85' Pet minuta do kraja utakmice. Rebić mijenja Perišića. Bližimo se susretu utakmice koja je bila veoma teška za gledanje, skoro pa potpuno nezanimljiva.

79' Pelkas je minut nakon ulaska pogodio mrežu Subašića, ali pomoćni sudija maše zastavicom. Gol je poništen zbog ofsajda.

78' Izašao je i Mitroglu, ušao je Pelkas u selekciji Grčke.

77' Prva izmjena u selekciji Hrvatske. Izlazi Kalinić, u igri je Kramarić.

74' Kalinić i Modrić bili su neodlučni u obećavajućem napadu Hrvatske.

71' NIšta se ne mijenja, Grci jalovo pokušavaju, Hrvati čekaju priliku iz kontranapada.

66' Janiotis odlično ubacuje na peterac, ali lopta završava u rukama Subašića.

65' Malolas atraktivno izbacuje loptu od svog šesnesterca i dobiva aplauze.

63' Nema većih uzbuđenja.

59'  Fortunis mijenja Kristodopulosa, a Janiotas (Gianniotas) umjesto Bakasetasa.

58' Mitroglu je dobro šutirao sa 20-ak metara, ali pored gola.

56' Grčka je agilnije krenula u nastavak meča, ali ozbiljnijih prilika nema. Skibe priprema prvu izmjenu.

51' Grčka je imala slobodan udarac, ali Subašić izbacuje u korner. Na kraju nije bilo opasnosti po golmana Hrvatske.

49' Modrić dobro centrira, ali odbrana izbacuje loptu u korner. Ipak, ni nakon ovog kornera nije bilo opasnosti po Karnezisa.

48' Lijepa akcija Mandžukića i Perišića, ali odbrana Grčke izbacuje loptu. Natrčava Brozović i šutira preko gola.

46' Počeo je nastavak susreta Grčka - Hrvatska. Rezultat je 0:0, a gosti imaju tri gola prednosti iz prvog susreta.

Uoči nastavka susreta pogledajte bombu Ivana Perišića, koja je odsjela na stativi grčkog gola.

Tvrda utakmica, u koj je Perišić bio najbliži golu. Plasman Grčke s ovom igrom bio bi ravan čudu.

Kraj prvog poluvremena označio je sudija iz Holandije Bjorn Kujpers (Kuipers).

45' Dvije minute sudijske nadoknade.

43' Perišić pogađa stativu. Bio bi to eurogol, ali nije imao sreće. Šutirao je sa 20-ak metara, ali lopta je odsjela malo ispod mjesta gdje se spajaju prčečka i stativa. Karnezis je bio nemoćan.

42' Subašić interviše nakon šuta Zeke. Prva ozbiljnija akcija Grka u blizini gola Hrvatske.

40' Nema prilika, tvrda i nezanimljiva utakmica.

35' Strinić dobija žuti karton. Igrao je rukom i dao Grcima slobodnjak, nakon kojeg se ništa nije dogodilo.

33' Hrvatska dobro igra u odbrani i pokušava brzim napadima doći do grčkog gola.

30' Pola sata je prošlo, Grci nisu ozbiljnije zaprijetili, Hrvatska sve bliže potvrdi plasmana na Mundijal.

28' Perišić u prilici, ali sa 10-ak metara šutira pored gola.

27' Rakitić izvodi slobodnjak, ali lopta je na tribinama. Tvrda utakmica, malo se toga moglo vidjeti.

26' Slobodan udarac za Hrvatsku na samoj liniji šesnesterca.

24' Tacidis je požutio

23' Modrić loše centrira nakon faula nad Rakitićem. Odbijenu loptu Vrsaljko šalje u nebo.

20' Hrvatska pokušava napraviti nešto više na protivničkoj polovini.

17' Sokratis šutira, lopta odlazi pored gola Subašića. Bio je to veoma opasan udarac.

15' Vrsaljko traži Kalinića, ali lopta ne pronalazi napadača Hrvatske

12' Grci pokušali dalekom loptom u šesesterac, ali sudija svira kontra faul.

7' Hrvatska imala priliku napasti iz kornera, ali sudija svira faul.

4' Grci nešto više drže loptu, još nema opasnijih napada

1' Počeo je susret Grčka - Hrvatska.

Pet minuta do početka susreta Grčka - Hrvatsa

Zlatko Dalić odlučio se za sljedeći sastav: Subašić (GK) , Vrsaljko, Strinić, Perišić, Lovren, Rakitić, Modrić (C), Brozović, Kalinić, Mandžukić i Vida.

Majkl Skibe (Michael Skibbe) u početnu postavu Grčke večeras je izabrao ove nogometaše: Karnezis (GK) , Manolas, Ciolis (Tziolis), Kristodopulos (Christodoulopoulos), Zeka (Zeca), Mitroglu (Mitroglou), Bakasetas, Torosidis (C), Recos (Retsos), Tacidis (Tachtsidis) i Papastodopulos (Papastathopoulos).

Revanš utakmica baraža između Grčke i Hrvatske igrat će se večeras na Stadionu "Georgios Karaiskakis".

Reprezentacija Hrvatske trasirala je put na Mundijal u prvom susretu, visokom pobjedom u Zagrebu.

Na "Maksimiru", pred više od 30.000 navijača, "Kockasti" su slavili 4:1.

Kapital iz prve utakmice je ogroman i bila bi prvorazredna senzacija kad bi "Vatreni" to uspjeli prokockati protiv Grčke.

Hrvatskoj u korist ide i činjenica da niti jedna reprezentacija u dodatnim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo nije uspjela nadoknaditi poraz od 4-1 iz prve utakmice.

Grčka je u posljednjih pet domaćih utakmica u kvalifikacijama upisala tek jedan poraz, dok je Hrvatska poražena u dva od posljednja tri gostovanja u takmičarskim utakmicama.

U dosadašnja tri međusobna susreta, koliko su ove dvije reprezentacije odigrale u Grčkoj, domaćin je slavio dva puta. Jedinu pobjedu Hrvatska je ostvarila 1997. godine kada je bilo 0-1, dok su Grci uspješiji bili 1999., i 2011. godine.