Njemačka i Engleska izborili plasman u Rusiju

Vagner slavi gol za prolaz na Mundijal AFP

Piše: A. S.

5.10.2017

Nogometna Evropa će večeras podrhtavala. Na rasporedu su bile utakmice pretposljednjeg, devetog kola, gdje se tražio rasplet u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u grupama C, E i F.

GRUPA C

Azerbejdžan - Češka 1:2, San Marino - Norveška 0:8, Sjeverna Irska - Njemačka 1:3.

U ovoj grupi, Nijemci su ubjedljivo prvi i oni su večeras pobjedom nad Sjevernom Irskom ovjerili vizu za Rusiju.

Nijemci su golovima Sebastijana Rudija (Sebastian Rudy) iz Bajerna u drugoj i Sandra Vagnera (Wagner) u 21. minuti još u prvom dijelu riješili pitanje pobjednika. Sjevernim Ircima ostaje utjeha da su se plasirali u baraž.

U drugom dijelu pobjedu je ovjerio Džošua Kimič (Joshua Kimmich), a debakl ublažio Džoš Meganis (Josh Magennis).

U ovoj grupi, još su pobjede bez rezultatskog značaja ostvarili Češka (2:1 nad Azerbejdžanom) i Norveška (7:0 nad San Marinom).

Standings provided by Sofascore LiveScore

GRUPA E

Armenija - Poljska 1:6. Rumunija - Kazahstan 3:0, Crna Gora - Danska 0:1

I u ovoj grupi smo dobili skorog putnika za Rusiju. To je Poljska, koja je sa 6:1, pobijediula Armeniju u gostima. Poljacima je u zadnjem kolu protiv Crne Gore dovoljan i bod za plasman na Mundijal.

Nama je bitna bila utakmica u Podgorici. Navijali smo za remi, ali su slavili Danci. Gol je postignut na otvaranju utakmice Kristijan Eriksen (Christian). Zvijezda Totenhema je postigao gol u 16. minuti susreta i doveo Dance na korak od baraža, a vjerovatno iz utrke za Rusiju izbacio naše susjede, Crnogorce.

GRUPA F

Škotska - Slovačka 1:0, Engleska - Slovenija 1:0, Malta - Litvanija 1:1

Englezi, poput Nijemaca, idu u Rusiju. Njima je večeras bio dovoljan bod za plasman  na Svjetsko prvenstvo i taj cilj su ostvarili. U laganoj utakmici protiv Slovenije doi pobjede su došli u drugoj minuti sudijske nadoknade, kada je gol postigao Hari Kin (Harry Kane).

Slovačka, Slovenije i Škotska vode borbu za drugo mjesto i plasman u baraž.