TENIS

Sarajlija na krovu Sankt Peterburga: Damir Džumhur osvojio prvi ATP naslov u karijeri!

D. KOVAČ

24.9.2017

Najbolji bh. teniser Damir Džumhur ostvario je historijski uspjeh osvojivši danas prvi ATP naslov u karijeri!

Trijumfom u finalu ruskog Sankt Peterburga nad Italijanom Fabijom Fonjinijem (Fabio Fognini) rezultatom 3-6, 6-4, 6-2, Džumhur je postao prvi bh. teniser koji je osvojio neki ATP turnir.

Podsjetimo, ovo je drugo ATP finale Džumhuru, a u prvom je krajem avgusta u američkom Vinston Sejlemu (Winston Salem) poražen od Španca Roberta Bautiste-Aguta sa dva puta po 4-6.

Bio je ovo treći međusobni duel dvojice tenisera, i tek prva pobjeda Džumhura. U prethodna dva slavio je Fonjini - oba puta na zemljanim terenima Umaga (četvrtfinale 2016., 4-6, 6-1, 6-1 i šesnaestina finala 2015., 6-3, 7-5).

Džumhur će se od sutra naći na 40. mjestu ATP rang liste, s 1.121 osvojenim bodom, što mu je najbolji renking u karijeri.

Osim što je dobio novih 250 ATP bodova, Džumhur je kao pobjednik Sankt Peterburga inkasirao i 178.480 američkih dolara.

DŽU-FOG 0:1 (3:6) - 1.set by watch-it-now

DŽU-FOG 1:1 (3:6,6:4) - 2.set by watch-it-now

Džumhur - Fognini 2:1 (3:6,6:4,6:2) - 3.set by watch-it-now