Mir novi šampion kraljevske klase, Morbideliju pobjeda u Valensiji

Sedmo mjesto mu bilo dovoljno da utrku prije kraja osigura titulu prvaka

Mir: Druga titula u karijeri. AFP

15.11.2020

Vozač Suzukija Đoan Mir (Joan) osvojio je titulu Moto GP-a utrku prije kraja sezone, nakon što je utrku za Veliku nagradu Valensije završio na sedmom mjestu.

Mir je tako došao do druge titule u karijeri, pošto je prethodno bio šampion Moto3 kategorije 2017. godine. Ujedno je postao prvi vozač koji je osvojio titule u Moto3 i kraljevskoj klasi, a također je donio Suzukiju prvu titulu poslije 20 godina.

Pobjedu je odnio Franko Morbideli (Franco Morbidelli) iz Petronas Yamahe, koji je slavio ispred Džeka Milera (Jack Miller) na Ducatiju.

Na pobjedničkom postolju završio je i vozač KTM Factory Racinga Pol Espargaro.

Mir pred posljednju utrku sezone ima nedostižnih 29 bodova prednosti u odnosu na Morbidelija, dok je Rins još četiri boda dalje.

Moto GP šampionat završava se naredne nedjelje utrkom za Veliku nagradu Portugala na stazi „Algarve“.