Sarajevo preokretom protiv Tuzla Cityja potvrdilo finale

Gosti poveli, ali domaćin je imao odgovor

Mešanović: Strijelac za domaće. Arhiv

G. Šumar

21.4.2021

Ekipa Sarajeva, prvak i lider s Koševa, ali i posljednji osvajač Kupa Bosne i Hercegovine (prošle sezone najmasovnije takmičenje nije završeno zbog pandemije koronavirusa) zasluženo je izborio plasman u finale, gdje ga čeka banjalučki Borac.

Rovovska bitka

Prvih dvadesetak minuta proteklo je u obostrano opreznoj igri između dva kaznena prostora, bez prilika za postizanje gola. Sarajevo je imalo prednost iz prve utakmice (1:0), a gosti nisu krenuli „grlom u jagode“.

U međuvremenu, Nermin Crnkić je dva puta probio lijevi bok, ali bez konkretne završnice, dok domaćini nisu uspjeli do kraja razviti dva obečavajuća (polu)kontra napada preko Slobodana Milanovića.

„Rovovska bitka“ mogla je biti otvorena u 27. minuti kada je Krste Velkoski zatresao mrežu Tuzlaka, nakon odlične asistencije Jasmina Mešanovića, ali je pomaćni sudija označio ofsajd. Minut kasnije Mešanović upošljava Aleksandra Pejovića, čiji jak šut sa desetak metara boksuje Azir Muminović.

U 37. minuti gosti su izveli brz protunapad, ali Luka Lučić je uputio katasrofalan zadnji pas. Sedam minuta kasnije Ajdin Nukić je iskosa s desne strane pogodio vanjsku mrežu gola domaćina, nakon proigravanja Badere Bađija (Badji). S druge strane, u sudijskom vremenu prvog poluvremena Hrvoje Miličević je sa sedam metara, glavom, pucao tik pored lijeve stative gola gostiju.

Brzi golovi

Drugo poluvrijeme otvoreno je nepreciznim šutem Agustina Dodoa (Doffo) u 50. Minuti, a Tuzlaci su poveli pet minuta kasnije. Crnkić je ponovo probio lijevi bok i u srcu šesnaesterca proigrao Goran Brkića koji rutinski plasira loptu po zemlji u dalji, desni ugao.

U 66. minuti Mešanović je pripremio šansu za Pejovića, čiji prizemni šut sa 16 metara skida Muminović. Sarajeo je potom preuzelo inicijativu koju je krunisao najbolji igrač utakmice Jasmin Mešanović u 76. minuti kada je prvo izbjegao ofsajd zamku, zaobišao istrčalog Muminovića i plasirao loptu u gol. Asistent je bio Velkoski. Dvije minute kasnije rezervista Zinedin Mustedanagić izbacuje jedan na jedan sa golmanom gostiju rezervistu Anela Hebibovića, koji potkopava loptu i trese mrežu.

Velkoski je u 82. minuti bio u stopostotnoj prilici, ali je dvije minute pospremio loptu u gol na asistenciju Hebibovića za konačnih 3:1.

Sarajevo – Tuzla City 3:1

SARAJEVO Olimpijski stadion „Asim Ferhatović Hase“. Utakmica bez gledalaca. Sudija: Ermin Sivac (Zenica). Strijelci: 0:1 – Brkić (55), 1:1 – Mešanović (76), 2:1 – Hebibović (78), 3:1 – Velkoski (84). Žuti kartoni: Oremuš, Mešanović (Sarajevo), a Brkić, Karjašević (Tuzla City).

Igrač utakmice: Jasmin Mešanović (Sarajevo) - 7.

SARAJEVO: Kovačević 6,5, Hodžić 6,5 (73. Pidro 6), Oremuš 5,5, Miličević 6, Đokanović 6,5, Dupovac 6, Adukor 6,5, Milanović 6 (65. Hebibović 7), Pejović 6 (73. Mustedanagić 6,5), Mešanović 7 (88. Bešić -), Velkoski 6,5 (88. Jukić -). Trener: Vinko Marinović.

TUZLA CITY: Muminović 6, Barišić 6 (83. Ubiparip -), Nukić 6, Crnkić 6,5, Brkić 6,5, Karjašević 6, Mišić 6 (62. Mehidić -), Bađi 6 (72. Ramić -), Dofo 6 (83. Džafić -), Lučić 6, Moris 6. Trener: Husref Musemić.