Bordo tim slavio golovima Ahmetovića i Bodula

Subašić i Pidro u borbi za loptu. ANADOLIJA

Piše: E. Ćosić

22.9.2021

Fudbalerima Sarajeva pripao je 144. sarajevski derbi nakon što su u okviru 10. kola Premijer lige BiH savladali Željezničar sa 2:0. Za Bordo tim su pogađali Mersudin Ahmetović u 30. i Darko Bodul u 57. minuti.

Prvu pravu priliku na utakmici imao je Željezničar u 14. minuti, kada je nakon oklijevanja Petar Bojo šutirao, a njegov udarac izblokirao Muharem Trako. I Mustafa Mujezinović je upropastio potencijalno dobru priliku u 28. minuti. I onda je uslijedila kazna. Samo dvije minute kasnije iskusni Ahmetović je pogodio nakon asistencije Mirka Oremuša.

Istina, golu je prethodila sporna situacija, jer je Oremuš prilikom dodavanja Tarika Ramića bio najbliži golmanu gostiju Josipu Benderu. To je bio rezultat prvog poluvremena, a u nastavak su mnogo bolje ušli domaći.

Pet minuta igre u nastavku i domaći su ponovo zaprijetili, ali je pokušaj Halida Šabanovića odbranio Bender. Onda je Darko Bodul u 57. minuti sa nekih 25 metara od gola sjajno pogodio iz slobodnog udarca. Prava majstorija "desetke" Sarajeva, golman Željezničara nije imao šanse.

Do kraja utakmice nije bilo viđeno više golova, a u dva navrata je viđeno koškanje igrača, što i nije neobično s obzirom da se radilo o derbi utakmici. Ovo je Sarajevu 44. pobjeda u velikom derbiju, jednu više ima Željezničar.

TOK UTAKMICE

90. - Kraj utakmice!

90. - Pet minuta sudijske nadoknade.

88. - Bez uzbuđenja u ovim trenucima. Utakmica se polako privodi kraju.

81. - Žuti karton za Bagarića, Varešanovića i Blaževića.

80. - Novo koškanje, situaciju su zakuhali Vrhovac i Varešanović. Kasnije su u sukob došli Bagarić i Blažević, potom su se priključili i ostali igrači oba tima.

77. - Bodul je prilikom izlaska sa terena udario Kosorića i zbog toga zaradio žuti karton.

77. - Sablić pravi i posljednje dvije izmjene. Bagarić i Palić idu mijenjaju strijelce golova Bodula i Ahmetovića.

72. - Ponovo mijenja trener Sarajeva. Kurdić će na teren umjesto Pidre koji se žalio na povredu.

67. - Dvostruka promjena i Gorana Sablića. Đokanović i Varešanović mijenjaju Kapića i Kobiljara.

66. - Akcija gostiju, ali Bekrić glavom šutira pored gola. Željezničar traži pogodak koji bi ga vratio u igru.

63. - Tarik Ramić je dobio žuti karton u domaćem timu.

Detalj s utakmice. ANADOLIJA

63. - Još dvije izmjene u Željezničaru. Hajdarević i Beća su zamijenili Crnčevića i Mekića.

61. - Dvostruka promjena u gostujućem timu. Zdunić i Bekrić idu u igru umjesto Boje i Subašića.

59. - Bodul je bio u novoj šansi. Šutirao je nakon jedne kontre, ali odbranio je to Bender.

57. - GOOOOOOOL! Darko Bodul je postigao sjajan gol i udvostručio prednost svog tima. Sarajevo vodi sa 2:0! Lijepo je pogodio iz slobodnog udarca sa nekih 25 metara.

55. - Novi žuti karton, treći za goste. Sada je Nedim Mekić zaradio javnu opomenu.

51. - Oremuš je uputio centaršut sa desne strane, Ahmetovićev pokušaj od Blaževića ide u korner.

50. - Prvo uzbuđenje u nastavku! Halid Šabanović je šutirao, ali brani to Josip Bender.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme!

46. - Nije bilo promjena uoči početka drugog dijela.

Kraj prvog poluvremena!

45. - Dvije minute sudijske nadoknade.

43. - Sjajan udarac Nedima Mekića sa nekih 20 metara, lopta je prošla tik pokraj gola.

39. - Muharem Trako prvi je fudbaler Sarajeva upisan u bilježnicu sudije.

32. - Kraći prekid zbog bakljade domaćih navijača.

30. - GOOOOOL! Promjena rezultata na Koševu, Sarajevo vodi sa 1:0! Strijelac gola je Mersudin Ahmetović! Bio je ovo šah mat u tri poteza. Ramić je proigrao Oremuša, a ovaj uposlio Ahmetovića kao na tanjiru.

Slavlje nakon gola Ahmetovića. SCREENSHOT

28. - Mujezinović je propustio novu dobru priliku, nakon greške Pidre.

25. - Novi pokušaj gostiju. Ante Blažević je šutirao, ali njegov slab pokušaj bez problema brani Belmin Dizdarević.

23. - Period mirnije igre, a onda novi žuti karton. Crnčević je sada javno opomenut nakon prekršaja nad Kobiljarom.

14. - Najbolja šansa do sada! Blažević je probio po desnoj strani i uposlio Boju, koji nakon oklijevanja šutira sa nekih pet metara, ali Trako je to izblokirao. Ostaje 0:0!

12. - Prvi žuti karton na večerašnjoj utakmici. Sedad Subašić je upisan u bilježnicu Irfana Peljte.

5. - Propala je šansa na drugoj strani. Mujezinović je bio u prilici, ali je promašio loptu u odsutnom trenutku.

2. - Prva prilika na utakmici. Bodul se namještao i šutirao iskosa sa desne strane, no lopta je otišla pored gola koji pripada Željezničaru.

1. Počela je utakmica!

Navijači Sarajeva gromoglasnim aplauzom pozdravili su dolazak na stadion Ismira Mirvića, jednog od većinskih vlasnika fudbalskog tima sa Koševa. Spiker na stadionu je objavio da je Mirvić na tribinama na oduševljenje pristalica bordo tima. Na stadionu je zapaljen i olimpijski plamen.

Fudbaleri Sarajeva i Željezničara će od 20:30 na teren stadiona Koševo gdje će u okviru 10. kola Premijer lige odigrati ukupno 124. ligaški, a ukupno 144. međusobni duel. Treneri obje ekipe Goran Sablić i Tomislav Ivković odabrali su početne sastave.

Za Sarajevo od prve minute igraju: Belmin Dizdarević, Halid Šabanović, Mirko Oremuš, Muharem Trako, Amer Dupovac, Selmir Pidro, Tarik Ramić, Rifet Kapić, Rijad Kobiljar, Darko Bodul i Mersudin Ahmetović.

Na drugoj strani, trener Željezničara Tomislav Ivković se odlučio za sljedeći sastav: Josip Bender, Ante Blažević, Vedran Vrhovac, Aleksandar Kosorić, Luka Malić, Mate Crnčević, Nedim Mekić, Petar Bojo, Sedad Subašić, Mustafa Mujezinović i Luka Juričić.

Pogled na tribine stadiona Koševo. G. Šumar

Ovo će biti 144. međusobni okršaj dva sarajevska rivala u historiji, a nešto uspješniji je Željezničar. "Plavi" su ostvarili 45 pobjeda, dvije više od Sarajeva, dok je 55 duela završeno bez pobjednika.

Djelioc pravde na večerašnjem duelu bit će najbolji bh. sudija Irfan Peljto. Njemu je ovo osmi put da sudi najveću utakmicu bh. fudbala.