Velika pobjeda i plasman u drugi krug košarkaških juniora BiH

Evropsko košarkaško prvenstvo A divizije

(E. Al.)

26.7.2014

Juniorska košarkaška reprezentacija BiH pobjedom protiv Češke 72:65, plasirala se u drugi krug takmičenja na Evropskom košarkaškom prvenstvu A divizije koje se igra u Turskoj.

Tokom cijelog meča igrala se veoma izjednačena košarka, a bh. košarkaši  su nakon prvih 20 minuta igre imali vodstvo od 29:25, da bi Česi do isteka treće četvrtine smanjili na 44:42 i ušlo se u neizvjesnu posljednju četvrtinu.

Naši su u jednom trentuku poveli i sa 51:46, ali sredinom posljednje dionice Češka je potpuno preokrenula rezultat i stigla je do vodstva od 54:57. Dvije minute prije kraja, Atić je trojkom poravnao rezultat na 62:62, a onda se naš tim odbranio i već u narednom napadu preko Aleksića poveo sa 64:62. Uspjeli smo u samom finišu zadržati koncentraciju i na kraju slaviti sa konačnih 72:65, što nam je osiguralo prolaz u drugi krug.

Ovo, međutim, ne znači da smo ostali u A diviziji, jer poslije prolaska u četvrtfinale, slijedi razigravanje za plasman od 9. do 16. mjesta.

Najefikasniji u našim redovima bio je Lazić sa 20 poena i devet skokova, Aleksić je ubacio 14 koševa, a Đedović 10. Svoboda je na drugoj strani bio najbolji pojedinac sa 14 poena.