Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo: BiH srušila Rusiju

A. Durgut/Avaz.ba

Piše: R. Be.

24.11.2017

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je večeras u Skenderiji protiv Rusije, a konačni rezultat glasio je 81:76.

Bila je to još jedna napeta utakmica, na kakve su nas naučili reprezentativci BiH. Iako bez najvećih zvijezda, Rusi su i dalje kvalitetniji tim, ali su naši momci pokazali veliku borbenost i zalaganje, što je i donijelo pobjedu.

Džanan Musa ubacio je 18 koševa, a pratio ga je Gordić sa 16 i Stipanović sa 13 poena. Atić i Musa bili su skakački dobro raspoloženi, te su upisali po sedam skokova.

U selekciji Rusije najbolji je bio Fridžon sa 25 koševa, što je ujedno i najbolji učinak od svih košarkaša.

Naša reprezentacija kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo nastavlja u Francuskoj, u ponedjeljak, 27. novembra.

Treba istaći i da su sudije prilično loše sudile utakmicu, a zbog jedne reakcije isključen je Nemanja Gordić u trećoj četvrtini.

Kraj utakmice, u kojoj je je BiH slavila pobjedu, a tekstualni prijenos mogli ste pratiti na našem portalu.

4. četvrtina

0.4 Gegić ide na liniju za bacanja i pogađa jedno od dva, Lazić pogađa oba.

0.17 Sudije nam ponovo otimaju loptu, Rusi pogađaju tricu.

0.19 Posljednjih 20 sekundu, bacanja za Ruse, ali skoro da imamo osiguranu pobjedu. Rusi pogađaju oba bacanja.

0.26 Musa povećava na 78:71

0.30 Musa krade loptu, ali griješimo u napadu. Ipak i Rusi griješe u napadu. Musa pogađa polovično sa linije slobodnih bacanja. Imamo i napad. Musa će ponovo na liniju za slobodna bacanja.

1.08 Fridžon pogađa za tri, a onda nam Rusi kradu loptu.

1.25 Musa pogađa za 76:68, Rusi traže time out.

1.40 Atić pogađa za 74:68

2.16 Khvotstev pogađa za tri poena. Rusija smanjila na 72:68.

2.20 Musa na liniji bacanja, polovično pogađa. Sad je 72:65

2.30 Novi faul u napadu sviraju sudije protiv BiH. Klimenko promašuje oba, ali nakon smušenosti, Rusi smanjuju na 71:65 koševima Khvostova.

3.10 Stipanović promašuje oba bacanja, sudije sviraju ofanzivni faul Miloševiću, iako je bliže istini da je Milošević bio fauliran. Klimenko smanjuje na 71:63

3.40 Sjajna akcija Gegić asistira, Lazić pogađa za 71:62.

4.00 Stipanović na liniji bacanja, pogađa oba puta, imamo sedam poena razlike. Minut pauze za dogovor ruske selekcije.

4.35 Lazić pogađa jedno od dva bacanja, imamo +5

5.20 Musa pogađa dva bacanja, ponovo imamo četiri razlike 66:62.

5.40 Kulagin dobiva tehničku zbog simuliranja. Sudije pokušavaju tako malo kompenzirati ranije greške.

6.50 Zubkov smanjuje na 64:62.

7.20 Milošević promašuje oba bacanja.

7.50 Isključen je Nemanja Gordić. Sudije ponovo stupaju na scenu.

8.00 Musa pogađa za 64:59

10.00 Počeo je posljednji period.

3. četvrtina

Kraj treće četvrtine, pogotkom Miloševića sa linije slobodnih bacanja vodimo 60:56 uoči posljednjih 10 minuta.

0.30 Zubkov pogodio jedno bacanje, a u narednom napadu ne uspijevamo pogoditi. Ponovo su sudije jednu spornu loptu dodijelile Rusima.

1.10 Musa kao i Kikanović polovičan s linije slobodnih bacanja, sada je 59:55.

1.40 Kikanović pogađa jedno od dva bacanja. Vodimo 58:55

1.50 Fridžon smanjuje na dva razlike za našu selekciju

2.20 Nastavljen je meč, nakon ruskog time outa. Gordić krade loptu u pogađa za 57:53.

2.30 Gordić pogađa za tri poena, vodimo 55:53

3.20 Fridžon pogađa za tri poena, nakon tragikomične akcije, ali Gordić uzvraća. Sada je 53:52 za Rusiju.

4.20 Kikanović smanjuje na pola koša razlike.

5.10 Antonov pogađa za 50:47 u korist Rusije.

5.20 Milošević smanjuje na 48:47

5.30 Zubkov ponovo pogađa 48:46

6.00 Zubkov i Stipanović pogađaju, sada je 46:46.

6.30 Ispromašivali smo nekoliko šuteva, Zubkov nas je kasnio za 42:44, ali gordić u narednom napadu poravnava.

8.00 Gordić poravnava 42:42

8.20 Atić smanjije na 40:42

8.40 Fridžon je pogodio bacanje zbog tehničke greške. 42:38.

8.50 Tehnička greška za Vijoševića, nakon što su sudije poništile regularan koš naše selekcije.

9.00 Klimenko pogađa sa linije za slobodna bacanja. Sada je 41:38 za Rusiju.

09.50 Počelo je drugo polivrijeme, Kulakinpogađa sa linije slobodnih bacanja. Rezultat je 40:38 za goste.

2.četvrina

00.00 Na kraju poluvremena nismo iskoristili napad. Rezultat je 38:38. Solidno smo odigrali prvo poluvrijeme i imamo se čemu nadati u drugom. Ukoliko smanjimo tehničke greške i nervozu u fazi napada možemo se nadati pobjedi.

Najefikasniji u našoj selekciji je Stipanović sa devet poena, dok je Musa dodao osam. Fridžon je dodao devet poena u selekciji Rusije.

0.20 Rusi traže time out, nakon zbrke koju su napravile sudije, koje su na kraju odlučile da je lopta za Rusiju na samom kraju prvog poluvremena.

0.40 Stipanović porvnava rezultat s linije slobodnih bacanja. 38:38.

0.57 I Zubkov na drugoj strani koristi samo jedno bacanje, 36:38.

1.00 Musa koristi samo jedno bacanje, 36:37.

1.10 Zubkov ponovo donosi Rusima prednost.

1.30 Sulejmanović poravnava na 35:35.

2.15 Nakon koša Klimenka, Stipanović pogađa uz faul. Rezultat prije ruskog time outa je 32:35. Stipanović pogađa dodatno bacanje, sada je 33:35.

3.00 Musa pogađa za tri poena, ponovo smo na -3.

3.30 Klimenko pogađa za 33:27 u korist Rusije. Vujošević traži time out.

3.39 Kvotsov pogađa za tri poena, povećava na 27:31. Mi ponovo gubimo loptu u napadu.

4.25 Musa pogađa slobodna bacanja, smanjio je na 27:28

4.47 Fridžon sretno pogađa, Rusija vodi 28:25.

5:16 Kulagin poravnava na 25:25, ponovo smo nestrpljivi u napadu.

6.16 Nakon greške Vrapca u napadu, Valiev pogađa za 25:23

7:21 Milošević ponovo pogađa, ovaj put je za tri poena. Vodimo 25:21

8.55 Milošević pogađa za novo vodstvo BiH.

9:42 Obje selekcije počinju drugi period faulom u napadu.

10:00 Počeo je drugi period. Rusija ima prvi napad.

1. četvrtina

00.00 Antonov i Kulagin pogađaju na samom kraju četvrtine. Prvi dio završen vodstvom Rusije 21:20.

1:02 Gegić pogađa dodatni faul. Tri poena iz ovog napada, vodimo 20:16

1:19 Fridžon pogađa sa linije slobodnih bacanja, rezultat je 17:16

1.40 Atić pogađajedno od dva bacanja, sada je 17:14

2.00 Gordić nam je donio prednost, a onda Rusi pogodili tricu. U sljedećem napadu Atić lijepo polaže uz faul. Pogodio je i slobodno bacanje, sada je 16:14

2.47 Ponovo serija promašaja i grešaka s obje strane. Ipak, Kulagin donosi poravnanje Rusiji.

4.24 Kulagin pogađa tricu, Stišanović pogađa na drugoj strani, sada je 11:9

5-31 Vrabac tricom i zakucavanjem donosi prednost 9:6, Skenderija je proključala

6.13 Stipanović na asistenciju Gordića 4:6

6.23 Fridžon za 2:6, mnogo pravimo grešaka u prvoj četvrtini

7.07 Musa pogađa, sada je 2:4

7.34 Još nismo postigli koš, Rusi koševima Fridžona vode 4:0

9.15 Klimenko zakucava za vodstvo gostiju, nervozno otvaranje meča uz nekoliko tehničkih grešaka.

Meč je počeo, BiH - Rusija 0:0

Završeno je intoniranje nacionalnih pjesama BiH i Rusija.

Za manje od pet minuta počinje susret košarkaški selekcija BiH i Rusije. Tekstualni prijenos možete pratiti na portalu Avaz.ba.

Selektor reprezentacije BiH Duško Vujošević večeras će moći računati na: Lončara, Atića, Stipanovića, Vrapca,Miloševića, Gegića, Gordića, Kikanovića (kapiten), Musu, Hasandića, Lazića i Sulejmanovića.

Ruski selektor Sergej Bazarević (Sergey Bazarevich) moći će korititi ove igrače: Baburin, Dmitri Kulagin, Mihail Kulagin, Fridžon, Kvostov, Antonov, Valiev, Zubkov, Ilnitski, Karasev, Truškin i Klimenko.

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine od 17.45 sati počinje kvalifikacije za Svjetsko košarkaško prvenstvo u naredne godine u Kini.

Nakon uspješnih pretkvalifikacija, naša selekcija smještena je u grupu E, sa Rusijom Francuskom i Belgijom.

Kvalifikacije će ovaj put biti drugačije, jer največe zvijezde NBA i Eurolige neće moći nastupati u svojim nacionalnim selekcijama.