KOŠARKA

"Kraljevi" prvaci po deseti put

20.5.2018

Košarkaši španskog Reala iz Madrida prvi su klub u historiji sa dvocifrenim brojem titula prvaka Evrope.

Deseti naslov "Kraljevi" su osvojili večeras, trijumfom u finalu završnog turnira Eurolige u Beogradu, savladavši turski Fenerbahče sa 85:80.

Real su predvodili Fabijen Kozer (Fabien Causer) sa 17 i Luka Dončić sa 15 poena. U redovima Fenera, koji je branio titulu iz prošle sezone, prednjačio je Nikolo Meli (Nicolo Melli) sa 28 koševa.

Trener turskog kluba Željko Obradović propustio je šansu da osvoji svoj deseti naslov najboljeg na Starom kontinentu.

Treće mjesto na finalnom turniru u Beogradu osvojio je litvanski Žalgiris pobjedom nad ruskim CSKA (79:77). U polufinalu, Fenerbahče je slavio protiv Žalgirisa (76:67), dok je Real bio bolji od CSKA (92:83).

Realu je ovo bilo rekordno 18. finale elitnog takmičenja, dok je Fener igrao svoje treće uzastopno finale.

Dončić najmlađi MVP

Realov Slovenac Luka Dončić prije finala je primio nagradu za najboljeg igrača (MVP) sezone u Euroligi, kao najmlađi MVP u historiji.

Devetnaestogodišnji krilni košarkaš proglašen je i za najboljeg mladog igrača ("Rising star") elitnog takmičenja.