NBA LIGA

Preminula bivša zvijezda Seltiksa

Kej Si Džons je bio jedan od najboljih košarkaša u historiji NBA lige s čak osam naslova NBA prvaka kao igrač i četiri kao trener.

Kej Si Džons iz igračkih dana. AGENCIJE

A. Vatreš

26.12.2020

Legendarni košarkaš Boston Seltiksa iz 60-tih godina prošlog stoljeća Kej Si Džons (K.C. Jones) umro u petak u 88. godini, objavila je NBA liga.

U NBA historiji samo njegovi saigrači iz Boston Seltiksa Bil Rasel (Bill Russell) - 11 i Sem Džons (Sam Jones) – 10, imaju više igračkih prstena prvaka, prenosi Hina.

Džons je bio razigravač i stručnjak za odbranu, a jedan je od samo sedam igrača koji su postigli košarkašku "trostruku krunu", osvajanjem NCAA prvenstva, NBA prvenstva i olimpijske zlatne medalje. Džons je osvojio 11 od svojih 12 NBA naslova sa Seltiksima, a nikad nije izgubio u NBA finalima, te ima maksimalan učinak od 8-0.

Rođeni Teksašanin uvršten je u Kuću slavnih 1989. godine, a u njegovu čast Seltiksi su "umirovili" broj 25 još 1967. godine.