Pobjeda nad Nagetsima uz fantastičnu partiju Bukera

Slavlje Bukera i Pola. AFP

A. V.

25.3.2022

Košarkaši Finiks Sansa (60-14) osigurali su prvo mjesto u Zapadnoj konferenciji i najbolji omjer po završetku ligaškog dijela NBA sezone 130:140 gostujućom pobjedom protiv Denver Nagetsa (43-31).

U Denveru se u sastav Sansa vratio Kris Pol (Chris Paul), koji zbog povrede palca nije igrao od 16. februara, a iskusni plej je povratak obilježio sa 17 koševa i 13 asistencija. Ipak, najzaslužniji za pobjedu Sansa bio je Devin Buker (Booker) s 49 poena i 10 asistencija.

Nagetsima nije bilo dovoljno 28 poena Nikole Jokića i 23 Bounsa Hajlenda (Bones Hyland) kako bi izbjegli 31. poraz u svom također 74. nastupu. S takvim učinkom Nagetsi su trenutno šesti tim Zapada.

Memfis Grizlisi (51-23) postali su druga momčad na Zapadu koja je osigurala nastup u doigravanju uvjerljivom 133:103 domaćom pobjedom protiv Indijana Pejsersa (25-49). Grizlisi su igrali bez svog najboljeg igrača Dža Moranta (Ja), ali ipak su sve riješili već u prvom poluvremenu zahvaljujući sjajnom dalekometnom šutu, odnosno s pogođenih 15 trica u prvom poluvremenu. Prednjačio je Dezmond Bejn (Desmond Bane) koji je ubacio 30 za Grizlisi, dok je Lens Stivenson (Lance Stephenson) ubacio 25 za Pejserse.

Prvaci Milvoki Baksi su i bez Janisa Adetokumba (Giannis Antetokounmpo) i Krisa Midltona (Khris Middleton) sa 114:102 na svom parketu nadigrali Vašington Vizardse (30-42). Domaći su sjajno krenuli, u prvoj četvrtini poveli sa 32:13, u drugoj imali i 25 koševa prednosti, pa iako su se u nastavku gosti približili niti u jednom trenutku nisu zaprijetili preokretom. Džru Holidej (Jrue Holiday) je sa 24 koša i 10 asistencija predvodio Bakse, Grejson Alen (Grayson Allen) je dodao 21, dok je Is Smit (Ish Smith) sa 17 poena bio najefikasniji kod Vizarrdsa.

Milvoki je sada drugi na Istoku s omjerom 46-27, pobjedu više i poraz manje ima vodeći Majami Hit, a pobjedu manje treća Filadelfija, dok je Vašington sa 30-42 na 12. mjestu Istoka.