Slovenci poslije velike borbe savladali Litvance

Spektakularan meč u Kelnu

Dončić: Ubacio 14 koševa. FIBA

1.9.2022

Košarkaši Slovenije pobjedom su krenuli u odbranu naslova na Eurobasketu, savladavši u dramatičnoj utakmici u Kelnu Litvaniju rezultatom 92:85.

Brojni gledatelji u Lanxess Areni, ali i svi kraj malih ekrana, mogli su svjedočiti spektakularnoj utakmici, koja je bila neizvjesna do posljednjih minuta.

Prva četvrtina završena je neriješeno (27:27), dok su na poluvrijeme Slovenci otišli s tri koša razlike (51:48).

Litvanci su igrali znatno bolje u drugom poluvremenu, u jednom trenutku i okrenuli rezultat, no Slovenci su ušli u posljednjih deset minuta s plus dva (69:67).

Prava drama odvijala se u posljednjoj dionici, gdje su Litvanci došli do plus pet, a onda su Slovenci ponovo preokrenuli rezultat u svoju korist i stigli do pobjede.

Najefikasniji u timu Slovenije bio je Majk Tobi (Mike Tobey) s 24 ubačena poena, Goran Dragić dodao je 17, a Luka Dončić i Jaka Blažić po 14 koševa.

Kod Litanije su najbolji bili Mindaugas Kuzminskas s 19 i Marius Grigonis s 18 koševa.

Slovenija narednu utakmicu igra protiv Mađarske, dok se Litvanci sastaju s Francuzima.