Švedska na "San Siro" nosi gol prednosti, Italijani odigrali ispod svog nivoa

AFP. AFP

Piše: S.Me. - R. Be.

10.11.2017

Reprezentacija Švedske savladala je večeras selekciju Italije u Štokholmu, rezultatom 1:0.

Jedini gol domaćin je postigao više sretno, nego spretno. Jakob Johanson (Johansson) je u 61. minuti šutirao, lopta se od Bonučija (Bonucci) odbila u mrežu nemoćnog Bufona.

U utakmici koja nije obilovala velikim brojem prilika, Italijani su pokušavali dugim napadima probiti večeras odličnu odbranu Švedske. Nije im to uspijevalo, a Šveđani su u par navrata odlično odigrali u napadu.

Ipak, kada se u obzir uzmu imena i vrijednosti fudbalera koji su večeras nastupili, može se konstatovati da je utakmica bila ispod prosjeka.

Italija će na domaćem terenu tražiti plasman na Mundijal, a revanš je u ponedjeljak, 13. novembra, od 20:45 sati na stadionu "San Siro" u Milanu.

Tekstualni prijenos mogli ste pratiti na našem portalu:

Kraj utakmice, Švedska je pobijedila Italiju 1:0.

90' Pet minuta sudijske nadoknade. Jalovi napadi Italije ne daju rezultat.

83' Gustav Svenson (Svensson) mijenja Krafta. Švedska se dobro brani i odličnom tranzicijom pokušava postići drugi gol.

78' Italijani pokušavaju na sve načine da dođu do pogotka ali bez velikog uspjeha.

76' Izmjena i kod Italijana, izašao je Verati a ušao Insigne.

75' Izmjena kod domaćina, Berg je izašao a ušao je Kiese Thelin.

74' Na pokušaj Kandreve, Italija osvaja korner.

70' Darmjan (Darmian) pogađa stativu, Italija nije imala sreće

65' Igra se nepovezano, Italija ne uspijeva uzvratiti udarac.

61' Švedska vodi 1:0. Nakon šuta Johansona, lopta se od Bonučija odbila u mrežu Bufona. Gol je pripisan švedskom igraču, koji je u igru ušao svega nekoliko minuta prije gola.

58' Nesportski potez Berga, gurnuo je jednog odbrambenog igrača na Bufona. Nagrađen je žutim kartonom. Nakon tog događaja nervoza je sve prisutnija.

57' Jakob Johanson (Johansson) mijenja povrijeđenog Albina Ekdala.

55' Italijani pokušavaju, ali udaraca u gol nema.

47' Oštar centaršut Kandreve (Candreva), odbrana Švedske otklanja opasnost. Potom je Kandreva šutirao snažno, ali Olsen brani. Nakon još jednog kornera nije bilo opasnosti.

46' Počelo je drugo poluvrijeme, Švedska i Italija nastavljaju prvi okršaj baraža za Mundijal u Rusiji.

Kraj prvog poluvremena. Nije bilo golova. Prosječna utakmica Švedske i Italije.

45'+ Jedna minuta sudijske nadoknade.

44' Nakon jednog dužeg napada Italije nije bilo prilike. Finiš poluvremena.

39' Ola Toivonen pravi velike probleme odbrani Italije, sada je izborio slobodan udarac na 30 metara od gola. Loš udarac Toivonen završio je u živom zidu.

38' Neopreznost Kelinija (Chellini), ali Berg ne uspijeva. Odbrana italije djelovala je panično, ali nije kažnjena.

37' Igra se u visokom ritmu, ali uglavnom na sredini terena.

34' Svi na stadionu su na nogama, ali ne zbog gola, nego zbog Zlatana Ibrahimovića. Ibra prati susret iz svečane lože, ali je i sa tog mjesta izazvao velike aplauze navijača Švedske.

32' Nakon više od pola sata igre zabilježili smo samo po jednu dobru priliku za obje selekcije. Golmani još intervenisali.

28' Verati (Verratti) je požutio i propustit će revanš.

25' Forsberg sa 20 metara šutira visoko preko gola. Švedska je preuzela inicijativu.

24' Korner za domaćine, odbrana Italije reaguje i izbacuje loptu na centar terena.

21' Dosuđen je ofsajd u kojem se našao Forsberg.

17' Azuri počinju sa svojom igrom i grade svoje duge napade.

14' Italijani se oslobađaju početnog pritiska domaćina i smiruju igru.

10' U ovim trenutcima domaćini prave veliki pritisak.

8' Bilježimo dobru priliku i za domaćine preko Toivonena, čij je šut završio tik pored stative.

6' Bilježimo prvu sjajnu priliku za Italiju preko Belotija u prvom napadu.

3' Slobodan udarac za Švedsku sa ivice šesnaesterca, ali šut ide preko gola kojeg je izveo Forsberg.

1' Domaćini već na početku oštro kreću na igrače Italije, žuti karton dobija Berg.

1' Počela je utakmica

____________________________________________________________________________

Nogometne selekcije Švedske i italije večeras će od 20.45 sati na stadionu "Friends Arena" u Štokholmu odmjeriti snage u prvoj utakmici baraža za Svjetsko prvenstvo u Rusiji.

Ovo je treći meč evropskog baraža za mundijal. Prethodno su Hrvati bili bolji od Grčke 4:1 te Švicarci od Sjeverne Irske u gostima sa 1:0.

Švedska je baraž izborila osvajanjem drugog mjesta u grupi A gdje je imala jednak broj bodova kao i Holandija (19), ali mnogo bolju gol-razliku. Ispred su bili Francuzi s 23 boda, a preostale pozicije zauzeli su Bugarska s 13, Lukemburg sa šest i Bjelorusija s pet bodova.

Reprezentacija Švedske je propustila posljednja dva svjetska prvenstva, što joj dodatno povećava motive u ovom baražu, a upravo je u baražu i zaustavljena u prethodnim kvalifikacijama za Mundijal 2014. godine kada je u dvomeču bolji bio Portugal.

Šveđani ne mogu računati na suspendovanog desnog beka Seltika, a krilo Tuluza Džimi (Jimmy) Durmaz je upitan zbog fizičke spreme. Ipak, možda najveći problem za Andersona leži u činjenici da će Durmaz zajedno s čak pet igrača - Andreas Grankvist (Granqvist), Viktor (Victor) Lindelof, Emil Kraft (Krafth), Jakob Johanson, Martin Olson - u slučaju javne opomene u ovom meču propustiti uzvrat.

Italija je osvojila drugo mjesto u grupi G iza Španije koja je imala 28 bodova za razliku od Italije koja je osvojila 23 boda. Iza su ostali Albanija (13), Izrael (12), Makedonija (11) i Lihtenštajn (0).

Posljednje Svjetsko prvenstvo koje su Italijani promašili odigrano je 1958. godine, a posljednja dva svjetska prvenstva okončali su nastupima u grupnoj fazi.

Italija ima problema s povredama, posebno u ofanzivnoj liniji. Ofanzivci Rome i Valensije Stefan El Šaravi (Stephan El Shaarawy) i Simone Zaza navodno propuštaju večerašnji meč, a problemi s povredama mučili su i napadača Lacija Ćira Imobilea (Ciro Immobile), kao i napadača Torina Andreu Belotija (Belotti). Osim njih, povreda muči i Danila D'Ambrozija (D'Ambrosi) koji će skoro sigurno propustiti prvi meč protiv Švedske.

Uzvrat je na rasporedu u ponedjeljak od 20:45 sati na stadionu "San Siro" u Milanu.