Gol iz Bangora odveo Švicarsku u Rusiju

AFP

Piše: S.Me.

12.11.2017

Nogometna selekcija Švicarske plasirala se na Svjetsko prvenstvo u Rusiju, nakon što je večeras odigrala bez golova u Bazelu protiv Sjeverne Irske.

Puleni Sarajlije Vladimira Petkovića, plasman su obezbjedili u prvoj utakmici u Bangoru kada su slavili minimalnim rezultatom 1:0.

94, Kraj meča.

93' Slobodan udarac za Švicarsku sa ivice šesnaesterca.

91' Korner za Sjevernu Irsku, ali loptu sa gol linije u nastavku napada čisti odbrana domaćina, tačnije Rodrigez.

90' Embolo opet u prilici ali šut sa ivice šesnaesterca ide pored gola.

89' Embolo pravi sjajan proboj u šesnesterac ali golman njegov šut šalje u korner.

88' Sjajna prilika za Švicarsku, ali ipak na kraju domaćini su se spetljali u šesnaestercu i sjajna prilika je propala.

86' Izmjena kod Švicaraca, izlazi Seferović a ulazi Embolo.

85' Sjajan kontra napad Švicaraca, ali Seferović šalje loptu daleko iznad gola.

83' Vašington izlazi a ulazi MekNeir kod gostiju.

80' Izmjena kod Švicaraca, Izlazi Šaćiri a umjesto njega na teren ulazi Freuler.

79' Evans (Sjeverna Irska) dobija žuti karton.

76' Zuber osvaja korner za Švicarce, ali  Seferović na centaršut loše reaguje.

75' Izmjena kod gostiju izlazi Norvud a ulazi Megenzi.

72' Haris Seferovic (Švicarska) je kažnjen žutim kartonom.

69' Sjeverna Irska u ovim momentima vrši pritisak na domaćina.

68' Korner za goste raščišćava dobro postavljena odbrana domaćina.

66' Sjajna prilika za Dalasa (Sjeverna Irska) ali njegov šut je blokiran.

65' Dalas (Sjeverna Irska) je napravio slalom kroz protivničku odbranu, ali je odbrana raščistila taj pokušaj.

63' Dobar napad domaćina, centaršut Rodrigeza čisti odbrana gostiju.

60' Izmjena kod Švicaraca, izlazi Džemaili a ulazi Mehmedi.

59' Šaćiri (Švicarska) je poslao sjajnu nisku loptu u šesnaesterac, koju je primio Zuber. Pokušao je driblati, ali mu je odbrambeni igrač oduzeo loptu.

55' Sjajan kontra napad Sjeverne Irske ali šut Vašingtona odlazi tik pored gola.

52' Lištajner (Švicarska)je poslao nisku loptu u šestnaest metara koja je presječena.

50' Rodrigez (Švicarska) je ispalio projektil sa distance, ali je za malo promašio. Na njegovu nesreću, lopta je prozujala nekoliko centimetara pored desne stative.

45' Počelo drugo poluvrijeme.

47' Završeno prvo poluvrijeme bez golova.

46' Brunt je loše šutao iz slobodnjaka i lopta je otišla preko gola.

45' Dosuđen je slobodan udarac sa ivice šesnaesterca za Sjevernu Irsku.

43' Džaka (Švicarska) je ušao u dobru šansu, ali je sviran ofsajd i lopta pripada protivniku.

41' Dalas (Sjeverna Irska) je snažno pucao iz daljine, ali je protivnički igrač blokirao šut.

39' Hjuz (Sjeverna Irska) je nabacio u šesnaesterac, ali preblizu golmana i  Somer je to mirno uhvatio.

38' Sjeverna Irska je bila u napadu ali je na kraju odbrana domaćina zaustavila njihov pokušaj.

33' Džaka (Švicarska) nije uspio pogoditi nikoga u šesnaestercu jer je poslao prejaku loptu.

30' Brunt (Sjeverna Irska) je centrirao u šesnaesterac, ali je protivnička odbrana izbila loptu.

27' Zuber (Švicarska) je sjajno šutao alo golman svojom intervencijom šalje loptu u korner.

25' Sjajna prilika za Šaćirija ( Švicarska) ali njegov blokirani šut završava u korneru.

23' Odlična prilika za Seferovića (Švicarska) čij je pokušaj otišao tik pored stative.

20' Ulazimo malo u mirnij dio susreta. Početak je bio žestok sa obje strane u ofanzivi.

16' Brunt (Sjeverna Irska) je bio u dobroj šansi. Pucao je s distance po sredini gola. Međutim, Somer mu je lagano odbranio šut!

14' Šaćiri je pucao snažno prema golu, ali je požrtvovni odbrambeni igrač je to blokirao.

12' Dobar pokušaj gostiju iz kontra napada ali nešto više od toga nismo na kraju uspjeli zabilježiti.

10' Korner za domaćina izvodi Šaćiri, ali nije bilo neke velike opasnosti za goste.

7' Brunt dobija žuti karton startom na Lištajnera.

5' Haris Seferović propušta sjajnu priliku, šut glavom ide pored gola.

4' Sjeverna Irska izvodi korner, ali neće zabiti gol jer je obrana lijepo izbila loptu.

2' Zuber je prvi stigao na odbijenu loptu na rubu šesnaesterca i bez razmišljanja opalio po golu. Izgledalo je obećavajuće, ali se odbrambeni igrač bacio i blokirao mu šut.

1' Počinje susret.

Večeras počinju revanš utakmice baraža za Svjetsko prvenstvo u Rusiji.

Prvi duel koji počinje u 18.00 sati, snage će odmjeriti Švicarska i Sjeverna Irska, da bi nešto kasnije, tačnije u 20.45 svoj revanš odigrali Grčka i Hrvatska. Gdje su Hrvati u prvom meču slavili ubjedljivu pobjedu rezultatom 4:1.

U prvom susretz Sjeverna Irska ugostila je Švicarsku u Bangoru, koju s klupe vodi Sarajlija Vladimir Petković.

U prosječnoj utakmici gosti su slavili pobjedu rezultatom 1:0. Strijelac jedinog gola bio je Rikardo Rodrigez (Ricardo Rodriguez). Sjeverna Irska u ovom susretu nije uputila niti jedan udarac na gol.

Švicarci će na stadionu "St. Jakob-Park" u Bazelu ugostiti Sjevernu Irsku u revanš utakmici baraža za Svjetsko prvenstvo u Rusiji.

Pogledamo li malo statistiku, Švicarci nisu odigrali neriješeno u posljednjih 11 utakmica, dok Sjeverna Irska nije u posljednjih 10. Večerašnji gosti u zadnje tri utakmice nisu ostvarili ni pobjedu, tako statistički gledano možemo očekivati sigurnu pobjedu domaćina i plasman u Rusiju.

Danas u Bazelu pada kiša tako da nas očekuje natopljen teren i otežani uvjeti za igru.

Za Švicarsku će večeras nastupiti: Jan Somer (Yann Sommer), Manuel Akanji, Haris Seferović, Granit Džaka (Granit Xhaka), Rikardo Rodrigez (Ricardo Rodriguez) Stiven Zuber (Steven Zuber), Blemir Džemaili, Denis Zakaria, Fabian Šer (Fabian Schar),Džerdan Šaćiri (Xherdan Shaqiri).

Za Sjevernu Irsku nastupit će: Mihael MekGover (Michael McGover), Geret MekAuli (Gereth McAuley), Džoni Evans (Jonny Evans), Stiven Dejvis (Steven Davis), Konor Vašington (Conor Washington), Kris Brunt (Chris Brunt), Stjuart Dalas (Stuart Dallas), Oliver Norvud (Oliver Norwood), Aron Hjuz (Aaron Hughes), Džejmi Vard (Jamie Ward), Džordž Sevile (George Saville).