Vječiti derbi: Željezničar pobijedio Sarajevo 2:1, "Plavi" zasluženo slave

A. Durgut/Avaz.ba

Piše: A. SOKOLOVIĆ

27.11.2017

Nogometaši Željezničara zasluženo su pobijedili 2:1 ekipu Sarajeva u 113. vječitom derbiju. Tim s Grbavice je pobijedio u susretu koji se trebao odigrati jučer, ali je otkazan zbog loših uvjeta na stadionu.

U susretu 16. kola Premijer lige BiH strijelci za 'Plave' bili su Goran Zakarić u 23. i Sinan Ramović 76, dok je za tim s Koševa pogodak postigao Amar Rahmanović u 85. minuti.

Gledali smo utakmicu s mnogo prilika. Tim s Grbavice je tokom cijelog meča bio dominantniji i zasluženo slavio pobjedu, iako su puleni trenera Husrefa Musemića bili blagi favoriti prije duela.

Ovom pobjedom Željezničar se bodovno izjednačio s prvoplasiranim Širokim Brijegom koji ima 35 bodova. Sarajevo je ostalo četvrto na tabeli sa 29 bodova.

Ako ste propustili vječiti derbi, tok utakmice možete pratiti u nastavku:

Vječiti derbi je završen. Željezničar je pobijedio sa 2:1.

Trenutak kada Sarajevo postiže gol A. Durgut/Avaz.ba. Trenutak kada Sarajevo postiže gol A. Durgut/Avaz.ba

90' | Sudijska nadoknada četiri minute

87' | Kajkut umjesto Ubiparipa.

84' | GOOOOOLLLLLLLLLLLLL Sarajevo smanjuje na 1:2. Strijelac Rahmanović

Pogledajte gol s kojim je Željo došao u vodstvo od 2:0:

77' | Zakarić napušta igru, ulazi Žerić.

75' | GOOOOL 2:0 za Željezničar. Ramović je bio strijelac. Zakarić asistent

74' | Nova prilika za Želju. Bogičević je imao priliku, ali nije uspio zatresti mrežu Sarajeva. Lopta je otišla preko gola.

71'| Sarajevo kreće u napad. Brza akcija bordo tima. Rahmanović je dodao do Hebibovića, on dodao do Hodžića, ali se mreža nije zatresla. Ahmetović je bio u ofsajdu.

70' | Ponovo mirniji dio igre. Željezničar bolji i Plavi se nisu odlučili za odbranu, već napadaju, traže priliku da postignu gol koji bi, najvjerovatnije, trebao biti dovoljan za pobjedu.

63' | Kakva šansa za Željezničar. Ovo je bila sjajna prilika za Zakarića da potvrdi pobjedu Željezničara, kojoj je tim s Grbavice sve bliži.

62' | U igru ulazi Rahmanović, izlazi Velkoski. Musemić traži dobitnu kombinaciju.

60' | U drugom dijelu nogometaši Sarajeva nisu uspjeli dva puta pogledati prema golu Željezničara, a kamoli da naprave neku konkretnu akciju.

58' | Željezničar je bolji. Odbrana Sarajeva je pod konstantnim pritiskom.

52' | Ulazimo u nešto mirniji dio igre. Plavi su "stali na loptu". Sarajevo još nije krenulo u ofanzivu po izjednačenje.

49' | Serija kornera za Željezničar.

48' | Zec je sada imao priliku. Šutirao je pored gola.

47' | Kakva prilika za Željezničar. Ubiparip je išao sam prema golu, Pavlović brani. Novi korner.

46' | Počelo je drugo poluvrijeme. Husejinović je ušao umjesto Adukora.

13:56 Rezerve kod Želje su: Fejzić, Kajkut, Zajmović, Šabanadžović, Osmanković, Žerić i Elsner, a kod Sarajeva: Adilović, Ivetić, Husejinović, Hadžić, Herić, Rahmanović i Mujakić.

13:52 Željezničar - Sarajevo 1:0 (poluvrijeme): Gledali smo vrlo sadržajan vječiti derbi. Bilo je prilika na obje strane, ali je domaći tim zasluženo preko Zakarića došao u vodstvo. Plavi su za nijansu bili bolji tim i u drugo poluvrijeme ulaze s golom prednošću.

45+1' | Kraj prvog poluvremena. Željo ide na odmor sa prednošću od jednog gola.

45' | Igra se sudijska nadoknada u prvom dijelu. Peljto će produžiti utakmicu minutu.

45' | Žuti karton za Stanojevića zbog udaranja Ramovića.

41' | Ubiparip, koji je najbolji pojedinac utakmice, pucao je iskosa s lijeve strane, ali Pavlović dobro brani.

Pogledajte gol Željezničara:

34' | Odličan pokušaj Velkoskog sa 18 metara završio pored lijeve stative gola Želje.

29' | Zec je bio u odličnoj prilici, ali Pavlović još bolje brani.

27' | Hebibović odlično ubacio, a Velkoski iz odlične pozicije šutirao preko gola.

24' | GOOOLLLLLLLLLLL Zakarić. Sjajna akcija "Plavih"

A. Durgut/Avaz.ba. A. Durgut/Avaz.ba

18' | Ahmetović puca prema golu Želje, ali Kjosevski brani.

16' | Novi korner za Željezničar. Plavi s Grbavice su bolji tim. Imaju blagu inicijativu.

11' | Kakva je ovo bila šansa za Želju. Ubiparip je išao sam prema golu. Zaobišao je golmana Pavlovića. Novaković je spasio čist zgoditak.

10' | Gledamo zanimljiv vječiti derbi. Igra se otvoreno.

9' | Ubiparip je bio u sjajnoj prilici. Pavlović je odbranio, a igrači Željezničara su nakon toga tražili penal. Ni ovoga puta Peljto nije pokazao na bijelu tačku.

8' | Teren je težak za igru. Mnogo je blata na terenu. Posjeta je oko 3.000.

Slabija posjeta F. Fočo/Avaz.ba. Slabija posjeta F. Fočo/Avaz.ba

7' | Sarajevo je tražilo jedanaesterac. Oboren je bio Hebibović, ali je sudija Peljto pokazao na korner.

3' | Prva šansa na utakmici za - Sarajevo. Hebibović je ubacio loptu, a Velkoski se u presudnom trenutku spetljao i propustio dobra šansa za bordo tim.

1' | Počela je utakmica na Grbavici

12:48  Nogometaši su završili sa zagrijavanjem i povukli se u svlačionice.

12:45 Još 15 minuta do početka utakmice. Ono što je razočaravajuće je posjeta. Naše je mišljenje da će ovo biti jedan od vječetirih derbija sa najslabijom posjetom.

12:30 Grbavica je spremna za odigravanje 113. vječitog derbija između Željezničara i Sarajeva, koji je jučer odgođen zbog loših vremenskih uvjeta.

I danas ćemo uživo pratiti sva dešavanja, a treneri Admir Adžem i Husref Musemić su se odlučili za identične sastave koje su najavili i jučer.

Dakle:

Željezničar: Kjosevski, Stevanović, Graovac, Zec, Ramović, Blagojević, Bogičević, Stanić, Zakarić, Hajdarević, Ubiparip.

Sarajevo: Pavlović, Hodžić, Bekić, Novaković, Mihojević, Adukor, Stanojević, Sarić, Hebibović, Velkoski, Ahmetović.