MUNDIJAL 2018

Svjetsko prvenstvo: Francuska više sretno nego spretno pobijedila Australiju

Slavlje Francuza nakon pobjedničkog gola

16.6.2018

Selekcija Francuske pobijedila je danas teškom mukom u Kazanu u okviru prvog kola grupe C Svjetskog prvenstva reprezentaciju Australije rezultatom 2:1.

Na kraju je junak susreta bio veznjak Mančestera Pol Pogba (Paul Pogba), koji je s(p)retno ''Trikolorima'' donio tri boda na startu Mundijala.

Susret je počeo dominacijom Francuske, koja je već u prvih 10-ak minuta mogla do vodstva.

Prvo je zaprijetio Mbape, a kasnije su dobre šanse propuštali Grizman i Dembele.

Nakon toga uslijedio je nešto lošiji period igre u kojoj Francuska nije uspijevala da probije bedem Australije.

Treba istaknuti i da je Australija zaprijetila u nekoliko navrata, a izdvajamo šansu Sensburija, kada Loris sjajno brani.

U drugom dijelu prava drama. Igrala se 58. minuta kada je Grizman (Griezmann) srušen u šesnaestercu, a glavni sudija Andres Kunja, nakon asistencije VAR-a, svira penal.

Siguran realizator najstrožije kazne bio je Grizman.

Ipak, samo minutu kasnije novi penal, ovaj put za Australiju. Rukom u svom kaznenom prostoru igrao je Umtiti, a siguran s bijele tačke bio je Jedinak.

Pobjedu Francuskoj donosi Pogba u 80. minuti koji više sretno nego spretno prebacuje golmana Rajana za veliko slavlje Dešama (Deschamps) i navijača Francuske.

90' Kraj utakmice u Kazanu. Francuska je golovima Grizmana i Pogbe došla do prve pobjede na Mundijalu, dok je strijelac za Australiju bio Jedinak.

90' Finiš utakmice u Kazanu. Francuska pred pobjedom.

80' GOOOOL Vodi Francuska 2:1, a strijelac je bio Pogba. Jeftino primljen gol za Australiju.

70' U ovim trenucima gledamo izuzetno dinamičan fudbal. Obje ekipe su čini se krenule na sve ili ništa.

61' Novi penal na utakmici, ovaj put za Australiju. Nakon jednog ubačaj potpuno nepotrebno je rukom igrao Umtiti. Siguran izvođač s bijele tačke bio je Jedinak.

58' Sviran je penal za Francusku, i to nakon intervencije sudije kojem je pomogla VAR tehnologija. Siguran s bijele tačke bio je Antoan Grizman. Francuska vodi 1:0. Bio je ovo 21. gol za Grizmana u dresu "Trikolora".

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena u Kazanu. Rezultat je 0:0. Imala je Francuska nekoliko dobrih šansi na početku susreta, međutim, treba istaknuti da je i Australija zaprijetila Lorisu u nekoliko navrata.

45' Nova prijetnja pred golom Lorisa, ali udarac Behića odlazi pored gola.

40' Sam finiš prvog dijela. Izabranici Didijea Dešampa još nisu uspjeli slomiti otpor Australije.

30' Bez velikih prilika i dalje. Francuska drži sredinu terena, ali bez konkretnih prilika.

18' Prva velika šansa za Australiju. Sensburi je dobro zakačio loptu nakon ubačaja, ali Loris sjajno brani. I dalje je 0:0.

6' Tri udarca u okvir gola imali su fudbaleri Francuske. Prvo je Mbape šutirao, a golman Rajan brani. Nakon toga je i Pogba šutirao iz slobodnjaka, ali jedinica Australije brani. Treći je zaprijetio Grizman, ali opet bez promjene rezultata.

1' Počela je utakmica u Kazanu između Francuske i Australije.

Na Svjetskom prvenstvu u Rusiji danas se igra prva utakmica grupe C, u kojoj se sastaju jedan od favorita za najviši plasman selekcija Francuske i Australije.

Francuska je sasvim sigurno favorit u današnjoj utakmici, a u prilog tome ide i podatak da su ''Trikolori'' posljednji susret protiv Australije riješili u svoju korist rezultatom 6:0.

Posljednji put Australija je slavila davne 2001. godine, kada je bilo 1:0.

Selektor Francuske Didije Dešam (Didier Deschamps) moći će računati na najjači tim, a napad će predvoditi Mbape, Grizman i Dembele.

U redovima Australije na klupi je ostao iskusni Tim Kejhil (Cahill).

Glavni sudija na današnjoj utakmici je Andres Kunja (Cunha) iz Urugvaja.

Sastavi:

Francuska: Loris, Pavar, Varane, Umtiti, Lukas, Toliso, Kante, Pogba, Grizman, Mbape i Dembele.

Australija: Rajan, Behik, Miligan, Sansburi, Risdon, Jedinak, Moj, Kruz, Rogić, Leki i Nabu.