Svjetsko prvenstvo: Srbija golčinom Kolarova savladala Kostariku

Slavlje fudbalera Srbije nakon gola Kolarova ( AFP)

Piše: Avaz Sport

17.6.2018

+3

Reprezentacija Srbije je danas u okviru grupe E na Svjetskom prvenstvu minimalnim rezultatom 1:0 savladala Kostariku i tako došla do izuzetno važne pobjede na otvaranju Mundijala.

Izabranici Mladena Krstajića su tokom cijelog susreta imali terensku inicijativu i ozbiljnije šanse, dok je u nekoliko navrata i Kostarika zaprijetila.

Prvu šansu vidjeli smo već u 12. minuti, kada je šut Mitrovića lagano odbranio Navas.

Nakon toga je uslijedio nešto mirniji period, izdvajamo šut Kalva s vrha šesnaesterca, ali nije bio precizan.

Nepopularnim rezultatom 0:0 otišlo se i na odmor.

U drugom dijelu Srbija je krenulo ofanzivnije ka golu Navasa. Prvu šansu i do tada najbolju vidjeli smo u 51. minuti, kada je Mitrović imao situaciju jedan na jedan s Navasom, ali jedinica Reala brani njegov šut.

Svega pet minuta kasnije najljepši trenutak na utakmici.

Kolarov je iz slobodnjaka sa nekih 20 metara fenomenalno pogodio rašlje golmana Navasa za veliko slavlje igrača i navijača Srbije.

Nakon toga Srbija, očigledno svjesno, prepustila je terensku inicijativu Kostariki, koja nije uspjela stvoriti ozbiljniju šansu za gol i eventualno izjednačenje.

Ostalo je do kraja 1:0 za Srbiju.

U istoj grupi večeras igraju Brazil i Švicarska.

TOK UTAKMICE

90' Kraj utakmice u Samari. Srbija je pobijedila 1:0 golom koji je u 56. minuti postigao Kolarov iz slobodnjaka.

90' Igra se sudijska nadoknada u Samari. Kostić je sada šutirao, ali lopta odlazi preko gola Navasa.

84' Kostarika i dalje ne uspijeva da ozbiljnije ugrozi Stojkovića. Srbija blizu velike pobjede na Mundijalu.

75' Bez velikih šansi na obje strane nakon vodećeg gola Srbije. Naši susjedi su čini se svjesno prepustili inicijativu reprezentaciji Kostarike.

56' GOOOOOOOOOOOOOOL Kakva golčina Kolarova. Srbija vodi 1:0.

51' Najbolja šansa u dosadašnjem toku utakmice. Fantastično je Milinković Savić proigrao Mitrovića u kaznenom prostoru, koji je imao situaciju "jedan na jedan" s Navasom, ali "jedinica" Reala brani njegov pokušaj.

46' Počelo je drugo poluvrijeme utakmice Kostarika - Srbija.

45' Kraj prvog poluvremena u Samari. Rezultat nakon prvog dijela je 0:0.

40' Dobar pokušaj Kalva, ali njegov udarac odlazi pored gola Stojkovića. Kostarika je imala više pokušaja u dosadašnjem toku utakmice.

25' Bez pravih prilika u dosadašnjem toku utakmice. Srbija ima terensku inicijativu, ali bez konkretnih šansi.

12' Prvi udarac u okvir gola za Srbiju, ali šut Mitrovića lagano brani Navas. I dalje je 0:0.

1' Počela je utakmica između Kostarike i Srbije.

U okviru grupe E Svjetskog prvenstva danas prvi na teren izlaze selekcije Kostarike i Srbije.

Naš istočni susjedi će na Kosmos Areni u Samari igrati protiv reprezentacije koja je u Brazilu prije četiri godine došla do četvrtfinala.

Inače, bit će ovo prvi međusobni susret dva tima.

Kada je u pitanju statistika, Kostarika nije pobijedila u posljednje tri utakmice.

Također, Srbija je zabila gol u posljednjih 15 utakmica, dok je Kostariki to pošlo za rukom u pet utakmica uzastopno.

Srbija se vratila na SP nakon osmogodišnje pauze, dok je Kostarika nastupila na prošlom u Brazilu, gdje je zabilježila najbolji plasman u historiji stigavši do četvrtfinala.

Sastavi:

Srbija: Stojković, Kolarov, Tošić, Milenković, Ivanović, Matić, Milivojević, Tadić, Milinković-Savić, Ljajić i Mitrović.

Kostarika: Navas, Gonsales, Duarte, Akosta, Gamboa, Kalvo, Gusman, Borhes, Ruis, Venegas i Urenja.