MUNDIJAL 2018

Nigerija šokirala Island, Hrvatska ide u osminu finala kao prvoplasirana

22.6.2018

+13

Nigerija je pobijedila Island 2:0 u susretu drugog kola D grupe Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Prvu priliku na utakmici imao je Island u 3. minuti kada je Sigurdson sjajno šutirao iz slobodnog udarca sa oko 25 metara, ali mu je obrani golman Nigerije. Skandinavci su i u nastavku bili nešto konkretniji, a u 25. minuti golman Nigerije je morao da da reaguje na centaršut iz kornera koji je išao skoro direktno u gol.

Prva konkretnija akcija Nigerije u prvom poluvremenu bila je u 26. minuti kada je Musa ubacio loptu u kazneni prostor, ali je odbrana Islanda dobro reagovala.

Prvi dio se igrao u laganom ritamu i ekipe nisu željele ništa da rizikuju, pa se na odmor otišlo bez pogodaka.

U drugom poluvremenu Nigerija je neočekivano povela. Igrala se 49. minuta kada je Mozes poslao centaršut u kazeni prostor sa desne strane, a Ahmed Musa poslije fantastičnog prijema snažnim šutem sa 7-8 metara zakucao loptu u mrežu za 1:0.

I nakon postignutog pogotka tražili su Nigerijci gol kojim će "zatvoriti" utakmicu. U 66. minuti Mozes je odlično šutirao, no lopta je prošla za malo pored stative.

U 75. minuti Nigerija je duplirala vodstvo, a Musa postigao svoj drugi pogodak kada je nakon sjajnog solo prodora, pucao unutar šesnaesterca, a golman Islanda nije uspio da odbrani njegov šut.

Imao je Island priliku da smanji vodstvo „Super-orlova“ kada je Finbogason pao u kaznenom prostoru Nigerije, ali sudija tek poslije pregleda VAR snimka pokazao na bijelu tačku. Međutim, Sigurdson je promašio penal, a otišla visoko iznad prečke. Nigerijci su nakon toga lagano priveli meč kraju i zasluženo pobijedili sa 2:0.

Sa ovom pobjedom Nigerije, Hrvatska je osigurala prvo mjesto u ovoj grupi obzirom da je jučer uvjerljivo slavila protiv Argentine 3:0.

TOK UTAKMICE

90+6' KRAJ UTAKMICE

90'  Etebo se može odmoriti, a zamijenit će ga  Ivobi. (Nigerija)

87' Skulason je ušao (Island), a izaći će  Gunarson.

85' Ihenačo napušta teren, a mijenja ga Igalo (Nigerija).

82Veliki promašaj sa 11 metara Sigurdsona.

80' Penal za Island.

75' GOOOOOOOOL Musa pogađa za 2:0

72' Nova prilika za "Superorlove", Balogun brzo reaguje poslije kornera i šutira glavom, ali preko gola.

71' Bodvarson će izaći, a ući će Sigurdarson (Island)

66' Traže Nigerijci gol kojim će "zatvoriti" utakmicu, odličan šut Mozesa, ali je prošla za malo pored stative.

65' Sigurdson će biti zamjenjen, a ući će Ingason. (Island)

57' Odlična šansa za Nigeriju za 2:0, Ndidi dobija loptu u kaznenom i šutira pod prečku, ali Haldorson spašava gol Islanda.

49' GOOOOOOL  Nigerija vodi 1:0. Mozes je poslao precizan centaršut u šestnaesterac. Ahmed Musa (Nigerija) ga je prihvatio i zakucao brzim udarcem.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Nigerijci imali prvi pokušaj ali golman Islanda je lagano to odbranio. Umjesto Idovua ušao je Ebuehi.

45+2' KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' Dobar centaršut Sigurdsona iz slobodnog udarca iskosa sa lijeve strane, ali Finbogason uspjeva samo da okrzne loptu koja odlazi pored gola.

44' Idovu (Nigerija) dobiva žuti karton.

41' Opasan prodor Bjarnasona po lijevoj strani kaznenog prostota, odigrao je odličnu povratnu u sredinu, ali nije bilo nijednog igrača Islanda.

33' Šutiraju Islanđani ka golu poslije dosta vremena, ali Bjarnason nije uspio da pogodi gol.

30' Nigerija ima veći posjed lopte, ali Islanđani su znatno konkretniji u završnici, iako nema izglednih šansi.

26' Prva konkretnija akcija Nigerije, Musa je ubacio loptu u kazneni prostor, ali odbrana Islanda dobro reaguje.

21' Treći put na meču posla je imao golman Nigerije, morao je da reaguje na centaršut iz kornera koji je išao skoro direktno u gol.

18' Ndidi (Nigerija) je centrirao loptu, ali nije pronašao nikoga od saigrača, odbrana Islanda otklonila je opasnost.

6' Opet prijeti Island, ali Ozoho odlično brani.

3' Odlično izveden slobodan udarac Islanđana, međutim golman Nigerije odlično brani.

1' Utakmica je počela. Prvi sa centra krenuli su Nigerijci.