MUNDIJAL 2018

Kraj za Mesija i Argentinu, Francuska u četvrtfinalu!

30.6.2018

+24

Francuska je u Kazanju savladala Argentinu 4:3 i izborila četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Francuska je na početku meča bila dominantnija ekipa na terenu. U 9. minuti Masćerano je neoprezno oborio Mbapea na nekih dvadeset metara, a Grizman je iz slobodnog udarca sjajno šutirao preko zida, ali ga je prečka spriječila da postigne eurogol.

Samo dvije minute kasnije, Francuska povela. Banega je loše primio loptu, a Mbabe je uzeo na nekih trideset metara od svog gol, pretrčao sve igrače i otresao Roha, koji ga obara u kaznenom prostoru, a sudija je pokazao na penal. Odgovornost je preuzeo Grizman koji je poslao golmana Armanija u jedan, a loptu u drugi ugao za vodstvo Francuske od 1:0.

U 31. minuti Pogba je odlično istrčao, ostavio iza sebe Banegu, dodao desno do Mbapea koji je želio da dribla i propustio dobru šansu za Argentinu.

Gotovo ni iz čega je Argentina stigla do izjednačenja i to u najboljem trenutku – u finišu prvog poluvremena, tačnije u 41. minuti. Poslije akcije po lijevoj strani, loptu je Banega dodao do Di Marije, koji je ostao usamljen na nešto manje od trideset metara. Namjestio se na šut, raspalio po lopti i na fantastičan način matirao Lorisa za 1:1. Sa tim rezultatom se otišlo i na odmor.

Argentina je u prvom napadu po povratku iz svlačionica stigla do preokreta. U 48. minuti, Di Marija je izborio prekid na lijevom boku, a poslije centaršuta Banege, lopta se odbila do Mesija, koji je šutirao iz okreta i pogodio saigrača Merkada koji iz nehata matira Lorisa za potpuni preokret Gaučosa.

Slavlje Gaučosa trajalo je samo deset minuta, jer je u 58. minuti Francuska stigla do izjednačenja fantastičnim pogotkom Pavara. Kante je idealno proigrao Ernandesa koji je centirao na suprotnu stranu šesnaesterca gdje je Pavar uhvatio iz prve i poslao u suprotne rašlje za novo izjednačenje.

Francuska je do novog vodstva i preokreta došla u 64. minuti kada je Ernandes ubacio sa lijeve strane, a odbijena lopta stigla do Mbapea. Supertalentovani napadač je prevario čuvare i onda lijevom nogom loptu poslao ispod golmana Armanija za 3:2.

Četiri minute kasnije, Mbape je postigao svoj drugi gol. Francuzi su odlično kombinovali, Žiru je proigrao Mbapea, a on rutinski poslao loptu u donji lijevi ugao za 4:2!

U trećoj minuti nadoknade, Aguero je postigao gol za Argentinu, ali Francuska je postala prvi četvrtfinalista Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji.

TOK UTAKMICE

90+4' KRAJ UTAKMICE

90+3' GOOOOOOL Argentina postiže pogodak za 4:3.  Otamendi (Argentina) i Žiru (Francuska) su dobili žute kartone.

89' Mbape (Francuska) je izašao iz igre, umjesto njega je Tovan.

85' Mesi (Argentina) je oduzeo loptu Fekiru i prošao trojicu defanzivaca, bio ispred golmana Lorisa, ali je slabo šutirao desnom nogom.

84' Grizman (Francuska) je napustio teren, umjesto njega ušao je Fekir.

80' Konačno dobar potez Mesija, ali bez uspjeha.

75' Pavon je izašao, umjesto njega Meza. (Argentina) / Matuidi je izašao, umjesto njega Toliso. (Francuska)

73' Pavar (Francuska) je dobio žuti karton.

72' Matuidi (Francuska) je dobio žuti karton.

69' GOOOOOOOOL 4:2 Francuska na pragu četvrtfinala. Mbape opet pogađa.

66'  Peres napušta teren (Argentina), a umjesto njega će ući Aguero.

64' GOOOOOOOOL Sada Francuska stiže do preokreta 3:2. Mbape je strijelac.

57' GOOOOOOOOL Francuska izjednačila. Sada je 2:2. Pavar je sjajno pogodio.

50'  Banega (Argentina) je dobio žuti karton.

48' GOOOOOOOOOOOL Preokret Argentine protiv Francuske 1:2. Merkado je strijelac.

46' Počelo je drugo poluvrijeme utakmice između Francuske i Argentine. Roha je zamijenio Facio. (Argentina)

45+2' KRAJ PRVOG POLUVREMENA

43' Masćerano (Argentina) je dobio žuti karton.

41' GOOOOOOOOL Di Marija pogađa za izjednačenje 1:1

37' Mesi prvi put ušao u šesnaesterac. Leo je povukao akciju, lopta je od Di Marije nekako stigla do njega, ali je Grizman uspio da mu je oduzme.

31' Kakav trk Pogbe, Mbape propustio dobru šansu za Francusku.

26' Grizman (Francuska) se sa lakoćom oslobodio katastrofalnog Roha. Pokušao je da ubaci u peterac, prije nego što je golman Armani uhvatio loptu.

25' Sada je Masćerano (Argentina) probao da proigra Peresa, ali je prije njega do lopte stigao golman Francuske.

19' Taljafiko (Argentina) je dobio žuti karton.

18' Ponovo Mbape i zamalo novi penal!

13' GOOOOOOOOOL Francuska vodi. Grizman je pogodio sa bijele tačke za 1:0

12' Roho (Argentina) je zaradio žuti karton zbog prekršaja nad Mbapeom u kaznenom prostoru.

11' Penal za Francusku!

9' Grizman pogađa prečku za Francusku.

5' Prvi pokušaj Argentinaca, no bez opasnosti po Lorisa.

4' Nije prošlo ni četiri minute, a već smo vidjeli nekoliko oštrih prekršaja – prednjačili su Francuzi na čelu sa Pogbom, Matuidijem i Žiruom.

1' Počeo je prvi meč osmine finala SP-a između Francuske i Argentine. Francuzi su prvi krenuli sa centra.