MUNDIJAL 2018

Rakitić junak, Hrvatska u polufinalu

7.7.2018

+27

Hrvatska je posljednji polufinalista ovogodišnjeg Mundijala pošto je u Sočiju nakon penala savladala domaćina Rusiju 4:3 (2:2). Vatreni će u polufinalu igrati protiv Engleske koja je danas ranije pobijedila Švedsku 2:0.

Prvi na utakmici zaprijetil su Rusi. U tri poteza su došli pred gol Hrvatske, Čerišev je ušao u šesnaesterac, malo s desne strane, ali ga je Vrsaljko izblokirao. U 6. minuti Rebić se odlično zagradio i šutirao s desne strane, ali Akinfejev mu je odbranio.

U prvih dvadeset i pet minuta nije bilo udarca u okvir gola ni sa jedne strane. Ritam je bio potpuno opao i igralo se na duge lopte i bezidejna dodavanja s obje strane. U 28. minuti Šime Vrsaljko je poslao sjajan centaršut u šestnaesterac, Perišić je šutirao glavom, ali je lopta otišla malo pokraj lijeve stative.

Rusija je u vodstvo došla u 31. minuti kada je Džjuba ukrao jednu loptu na sredini terena, proslijedio je do Čeriševa, on odigrao dupli pas sa saigračem i dobio loptu na dvadeset metara od kaznenog prostora. Fantastično je šutirao lijevom nogom i loptu poslao u gornji desni ugao pored nemoćnog Subašića za veliku radost domaćih navijača.

Slavlje domaćina nije dugo trajalo pošto je Hrvatska, osam minuta kasnije stigla do izjednačenja. Sjajno su Hrvati istrčali kontranapad, Perišić je izbacio Mandžukića na lijevoj strani, koji je ekspresno utrčao u kazneni prostor, digao loptu na prvu stativu za Andreja Kramarića koji je dotrčao iz pozadine i glavom zatresao mrežu za 1:1 i sa tim rezultatom otišlo se na odmor.

U drugo poluvrijeme Hrvatska je krenula ofanzivnije. U 50. minuti Kramarić se našao u dobroj prilici ali je pretjerao sa driblinzima pa je dobra šansa otišla u nepovrat. Dvije minute kasnije isti igrač pokušao je atraktivno "makazicama" ali Akinfejev je bio dobro postavljen.

U 60. minuti Strinić je ubacio, Kramarić to vratio u sredinu, Mandžukuć pao, a lopta je došla do Perišića koji je bio na sedam metara od gola i pogodio lijevu stativu. Hrvatska je i u nastavku bila dosta konkretnija, kombinovali su na sredini terena, tražili "rupu" u odbrani Rusije, koja je s druge strane vrebala priliku iz kontranapada.

Prvu šansu u drugom poluvremenu za Rusiju imao je Jerokin u 72. minuti kada je skočio najviše u šesnaestercu i snažno pucao, ali je lopta otišla iznad gola. Četiri minute kasnije bilo je dramatično pred golom Rusije nakon polukontre Hrvatske. Modrić je otvorio prostor svojim saigračima, Vrsaljko je zasmetao Kramatiću, da bi na kraju Modrić bio izblokiran. Hrvatska je do kraja meča pokušavala na sve načine da dođe do preokreta, ali Rusi su se disciplinovano branili i na kraju izborili produžetke.

Na početku prvog produžetka nije bilo mnogo konkretnih akcija. Imali su Rusi veliku priliku kad je Lovren pogriješio, a Smolov mu ukrado loptu, našao se u kaznenom prostoru, ali ga je stigao stoper Liverpula i ispravio svoju grešku bez faula. Minutu kasnije stigla ja kazna za Ruse. Luka Modrić je poslao centaršut iz kornera sa desne strane, lopta je preskočila Mandžukića, i došla do Domagoja Vide koji je šutirao glavom sa zemlje, lopta je odskočila od tlo i pored nemoćnog Akinfejeva uz stativu ušla u mrežu za veliki preokret i vodstvo Hrvatske od 2:1.

U drugom produžetku Rusi su krenuli agresivno i ofanzivno kako bi došli do pogotka za izjednačenje. U 112. minuti odbila se lopta na ivicu kaznenog do Kuzjajeva koji je snažno šutirao, ali pravo u Subašića koji je uhvatio loptu. Rusija je do poravnanja došla u 115. minuti kada je Džagojev ubacio, a Fernandes ostao sam u sredini i glavom pogodio za 2-2! Do kraja se rezultat nije mijenjao pa se pristupilo izvođenju penala.

U prvoj seriji Smolov je promašio za Rusiju, dok je Brozović pogodio. Džagoev je bio siguran u drugoj seriji, ali je Kovačić loše šutirao, pa je Akinfejev odbranio. Nakon toga je Fernandez je promašio, a Modrić pogodio. U nastavku su redom pogađali Ignaševič, Vida, Kuzjajev i Rakitić koji je donio Hrvatskoj polufinale nakon 20 godina.

Brozović (Hrvatska) pogađa za 1:0.

Smolov (Rusija) je promašio. Subašić je odbranio.

120+1' KRAJ DRUGOG PRODUŽETKA. PENALI ODLUČUJU O POSLJEDNJEM POLUFINALISTI NA SP-u.

115' GOOOOOOOOL Rusija stiže do izjednačenja. Fernandez pogađa za 2:2.

114' Pivarić (Hrvatska) je dobio žuti karton.

112'  Odbila se lopta na ivicu kaznenog do Kuzjajeva koji snažno šutira, ali pravo u Subašića koji hvata loptu.

109' Gazinski (Rusija) je dobio žuti karton.

106' Počeo je drugi produžetak. Hrvati su krenuli sa centra.

105+2' KRAJ PRVOG PRODUŽETKA

102' Džagoev (Rusija) je u igri, Golovin je izašao.

101' GOOOOOOOOL Vida pogađa za preokret Hrvatske. 2:1.

97' Vrsaljko (Hrvatska) napušta igru, ušao je Ćorluka.

94' Bez mnogo konkretnih akcija na startu produžetaka.

91' Počeo je prvi produžetak. Sa centra su krenuli Rusi.

90+5' KRAJ REGULARNOG DIJELA. GLEDAT ĆEMO PRODUŽETKE.

90+3' Hrvati opet kruže oko šesnaesterca, disciplinovani Rusi sjajno brane svoj gol.

88' Kramarić (Hrvatska) izlazi, Kovačić je u igri.

85' Hrvatska dominira, ali izostaje završnica.

79' Džjuba (Rusija) izlazi, Gazinski je u igri.

76' Polukontra Hrvatske, Modrić je otvorio prostor svojim saigračima, Vrsaljko je zasmetao Kramatiću, potom je Modrić izblokiran, na kraju samo korner.

74' Strinić (Hrvatska) će izaći, a zamijenit će ga Pivarić.

68' Čerišev (Rusija) je izašao, u igri je Smolov.

67' Hrvatska napada sa svih strana, Rusija uspjeva nekako da izbacuje loptu.

63' Perišić (Hrvatska) je izašao, u igri je Brozović

60' Perišić pogađa stativu. Mnogo sreće za Ruse.

54' Samedov (Rusija) izlazi, Jerokin ulazi u igru.

52' Kramarić puca 'makazicama', ali lako to hvata Akinfejev.

50' Dobra pozicija za Kramarića na lijevoj strani kaznenog prostora, jedan dribling, drugi, pa treći i prilika odlazi u nepovrat.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Rusi su krenuli sa centra.

45+2' KRAJ PRVOG POLUVREMENA

39' GOOOOOOL Kramarić za 1:1. Hrvatska dolazi do izjednačenja.

38' Strinić (Hrvatska) dobiva žuti karton.

35' Lovren (Hrvatska) dobiva žuti karton.

31' GOOOOOOOL Rusija vodi. Čerišev pogađa za 1:0.

28' Dobar centaršut Vrsaljka, pucao je Perišić glavom u padu, ali ništa.

25' Pao je potpuno ritam u Sočiju, serija dugih lopti i bezidejnih dodavanja s obje strane.

20' Poslije dugo vremena Rusi prelaze na polovinu Hrvatske, ali "vatreni" brzo zaustavljaju Golovina.

16' Dosta su očekivali Hrvati iz prekida, ali Rakitić loše šutira, šalje loptu daleko preko gola.

12' Napadač Ajntrahta Rebić opet probija po desnoj strani dobivši još jedan direktan duel, poslao je loptu po zemlji u kazneni, ali Mandžukić ne uspjeva da šutira ka golu.

10' Hrvatska je preuzela kontrolu, novi korner za "vatrene", Modrić centrira, ali Rusi izbacuju.

6' Rebić se lako oslobio Kudrijaševa, poslao je oštru loptu u peterac, ali Akinfejev izbacuje u korner.

5' Nakon neuspješne intervencije stopera Hrvatske, Džjuba "hvata" volej, ali ga je izblokirao Lovren.

2' Rusi prvi prijete! U tri poteza su došli pred gol Hrvatske, ali Vrsaljko je blokirao.

1' Počela je utakmica u Sočiju između Rusije i Hrvatske. Prvi sa centra krenuli su igrači Hrvatske.