NOGOMET Državni tim do sada vodilo 11 selektora

Baždarević ima najbolji skor, Sušić najuspješniji

Papetu jedinom pošlo za rukom da reprezentaciju BiH odvede na jedno veliko takmičenje – Svjetsko prvenstvo 2014.

Piše: G.Š.

Safet Sušić i Mehmed Baždarević


Naš državni tim u septembru kreće u novi, ukupno šesti pohod ka plasmanu na Evropsko prvenstvo, koje je i dalje velika, neostvarena želja svih ljubitelja fudbala u BiH. Ovog puta premijerno put do Eura 2020 vodi i kroz Ligu nacija. Tim povodom analizirali smo učinak svih 12 selektora koji su sjedili na klupi naše reprezentacije.

Brazil 2014.

Safet Sušić naš je najuspješniji selektor, jer mu je jedinom pošlo za rukom da reprezentaciju BiH odvede na jedno veliko takmičenje – Svjetsko prvenstvo 2014. u Brazilu. Također, popularni Pape je i najdugovječniji prvi strateg našeg državnog tima, jer je na reprezentativnoj klupi proveo 1.784 dana (od 29. decembra 2009. do 17. novembra 2014.). U 49 utakmica ostvario je 23 pobjede, devet neriješenih i 17 poraza. Indeks uspješnosti 1,59 (broj osvojenih bodova podijeljen s brojem odigranih utakmica).

Mehmed Baždarević, koji je naslijedio Sušića i predvodio „Zmajeve“ od 13. decembra 2014. do 19. oktobra 2017. godine, po indeksu uspješnosti naš je najbolji selektor – 1,92. Baždarević je na klupi naše reprezentacije proveo 1.041 dan te u 24 utakmice ostvario 14 pobjeda, četiri remija i šest poraza.

  • Robert Prosinečki - Miroslav Blažević - Blaž Slišković

    Robert Prosinečki - Miroslav Blažević - Blaž Slišković


Miroslav Ćiro Blažević na klupi naše reprezentacije proveo je 520 dana (od 10. jula 2008. do 12. decembra 2009.) te u 17 utakmica upisao osam pobjeda, dva neriješena i sedam poraza – indeks uspješnosti 1,53.

Blaž Slišković, poslije Sušića, naš je najdugovječniji selektor, koji je na klupi reprezentacije „preživio“ 1.659 dana (od 27. marta 2002. do 11. oktobra 2006.), te u 30 utakmica ostvario deset pobjeda, devet remija i 11 poraza – indeks uspješnosti 1,30.

Faruk Hadžibegić (od 11- marta 1999. do 9. oktobra 1999. – 212 dana) državni je tim predvodio u osam utakmica, u kojima je ostvario dvije pobjede te po tri neriješena rezultata i poraz – indeks uspješnosti 1,13.

  • Fuad Muzurović - Meho Kodro - Mišo Smajlović

    Fuad Muzurović - Meho Kodro - Mišo Smajlović


Najkraći mandat

Fuad Muzurović, Džemaludin Mušović i Mišo Smajlović imaju indeks uspješnosti 1.

Muzurović je u dva mandata (prvi od 30. novembar 1995. do 5. novembra 1997. godine, a drugi od 22. decembar 2006. do 17. decembra 2007.) na klupi naše reprezentacije proveo 1.066 dana te u 18 utakmica zabilježio šest pobjeda i 12 poraza.

Smajlović (od 24. januar 2000. do 7. oktobra 2001.) selektor reprezentacije bio 622 dana i u devet utakmica ostvario skor od dvije pobjede, tri remija i četiri poraza.

Mušović je naš državni tim vodio 258 dana (od 14. maja 1998. do 27. januara 1999.) i u četiri utakmice imao po jednu pobjedu i remi te dva poraza.

Meho Kodro i Denijal Pirić najkraće su bili prvi stratezi naše reprezentacije. Kodro samo 133 dana (od 5. januara 2008. do 17 maja 2008.), a Pirić vršilac dužnosti selektora, nakon njegovog odlaska, 43 dana (18. maj 2008. do 30. juna 2008.) i povratka Muzurovića... Kodro je u dvije utakmice ostvario po jedan remi i poraz, dok je Pirić na klupi naše reprezentacije sjedio samo jednom i pobijedio (1:0), u prijateljskoj, utakmici u Zenici, Azerbejdžan.

  • Džemaludin Mušović - Denijal Pirić - Faruk Hadžibegić

    Džemaludin Mušović - Denijal Pirić - Faruk Hadžibegić


Statistika

1. Mehmed Baždarević 24 14 4 6 46 52:33 1,92

2. Safet Sušić 49 23 9 17 78 83:59 1,59 

3. Miroslav Blažević 17 8 2 7 26 34:24 1,53 

4. Robert Prosinečki 6 2 3 1 9 4:2 1,50 

5. Blaž Slišković 30 10 9 11 39 36:43 1,30

6. Faruk Hadžibegić 8 2 3 3 9 10:10 1,13

7. Fuad Muzurović 18 6 0 12 19:30 18 1,00

8. Mišo Smajlović 9 2 3 4 9 13:13 1,00

9. Džemaludin Mušović 4 1 1 2 4 4:8 1,00

10. Meho Kodro 2 0 1 1 1 2:5 0,50  

*broj utakmica, pobjede, neriješeni, porazi, osvojeni bodovi, gol-razlika, indeks uspješnosti

Prosinečki dobro počeo

Aktuelni selektor naše reprezentacije Robert Prosinečki vodio je bh. državni tim u šest utakmica i ostvario dvije pobjede (Bugarska – BiH 0:1 i Južna Koreja - BiH 1:3), tri remija (SAD - BiH 0:0, Senegal – BiH 0:0 i BiH – Crna Gora 0:0) te jedan poraz (Meksiko – BiH 1:0). Indeks uspješnosti 1,50.

Prosinečki će u septembarskim (8. i 11.) mečevima sa Sjevernom Irskom i Austrijom prvi put u zvaničnim utakmicama predvoditi naš državni tim...

Više o temi

LIČNOST DANA
Start s trofejem
NA VRH