LIGA NACIJA

Pred krcatom Grbavicom šou Džeke: Dva gola "Dijamanta" za trijumf BiH protiv Sjeverne Irske

S. Saletović

Piše: Avaz Sport

15.10.2018

Na stadionu Grbavica večeras je reprezentacija BiH pobijedila Sjevernu Irsku u okviru četvrtog kola Grupe B Lige nacija rezultatom 2:0.

Ponovo je centralna figura utakmice bio kapiten Edin Džeko, koji je sa dva gola došao do brojke od 55. golova u najdražem dresu.

Susret je počeo nešto boljom igrom Sjeverne Irske, koja je već nakon dvije minute zaprijetila, ali udarac Savila otišao je preko gola. Uzvratili smo u 17. minuti kada je Pjanić majstorski pronašao Džeku, a napadač Rome sjajno prima i šutira, ali nažalost lopta odlazi preko gola.

Samo dvije minute kasnije mogla je Sjeverna Irska do vodstva, ali Sevil glavom pogađa samo stativu.

Igrala se 27. minuta kada smo došli u vodstvo. Nakon nesporazuma i greške u odbrani Sjeverne Irske, do lopte dolazi Višća, koji nesebično upošljava Džeku, a kapiten "Zmajeva" rutinski pogađa za 1:0.

Bio je to prvi gol Džeke na Grbavici nakon više od 13 godina.

Samo minut kasnije Džeki je poništen, po svemu viđenom, čist gol. Pjanić je izveo majstorski slobodnjak, pronašao "devetku" našeg nacionalonog tima, koji šutira iz prve, pogađa mrežu, ali sudija poništava slavlje pune Grbavice.

Mogli smo do drugog gola u finišu prvog poluvremena, ali udarac Vranješa odlazi pored gola.

U drugom dijelu naši momci su dobro stajali na sredini terena, mada je i Sjeverna Irska u nekoliko navrata zaprijetila.

Prva šansa desila se za naš tim, ali prvo Džeko, a kasnije i Sarić nisu bili precizni.

Najbolja prilika za Sjevernu Irsku desila se u 65. minuti kada Vajt sa samo nekoliko metara od gola pogađa stativu.

Kazna je došla u 73. minuti kada je opet proradila veza Pjanić-Džeko. Veznjak Juvenutsa pronalazi napadača Rome, koji rutinski postavlja konačnih 2:0.

Naši momci sada imaju tri pobjede iz tri utakmice i veoma smo blizu plasmanu u Grupu A. Naredni susret igramo u Beču protiv Austrije 15. novembra.

94. Kraj utakmice. Golovima Edina Džeke došli smo do nove pobjede.

91. Nova stativa koju su pogodili igrači Sjeverne Irske. Nemaju ni sreće naši večerašnji protivnici.

90. Igra se sudijska nadoknada na Grbavici.

88. Deni Milošević na terenu umjesto Edina Višće.

87. Edin Džeko  je pokušao glavom, bez rezultata.

86. Sevil je šutirao silovito. Ibrahim Šehić je izvrsno odbranio.

Žuti karton za Muhameda Bešića.

83. Sjajan potez Miralema Pjanića. Izbacio je iz igre u prijemu lopte protivničkog igrača, ali nije bilo preciznosti u udarcu.

80. Držimo sigurnu prednost. Irci nemaju prilika.

78. Volej Edina Džeke, ali lopta završava u korneru.

77. Još jedna maestralna lopta Miralema Pjanića, ali je izblokiran udarac Edina Višće.

75. Gužva pred golom gostiju, ali uspjeli su se odbraniti.

75. Goran Zakarić umjesto Harisa Duljevića.

73. GOOOOL - DŽEKO 2:0 - Vrhunska asistencija Miralema Pjanića, a Edin Džeko je još jednom digao Grbavicu na noge. Pogodio je majstorski kontra ugao.

70. Žuti karton za Harisa Duljevića.

68. Irci su preuzeli inicijativu. Brzo gubimo lopte.

65. Nevjerovatan promašaj Sjeverne Irske. Prazan gol je bio. Rezervista Vajt je neometan pogodio stativu.

58. Sevil žuti karton.

56. Edin Džeko je bio u odličnoj prilici, ali je Pikok odbranio. U nastavku akcije Elvis Sarić je pokušao iz daljine plasirati loptu, ovog puta Pikok pravi lijepu paradu.

49. Gužva pred irskim golom, na kraju je šut Muhameda Bešića izblokiran.

47. Opasan napad naših, ali previsoka lopta za Edina Džeku.

46. Počelo je drugo poluvrijeme.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA u kojem su naši igrači pokazali veliku borbenost.

45. Ognjen Vranješ je uputio topovski udarac iz daljine. Nije bio precizan.

45. Dobar posao rade naši igrači u veznoj liniji. Irci bez rješenja.

41. Muhamed Bešić je napravio faul. Irci su dobili priliku za ubacivanje pred gol, ali je nakon gužve lopta završila u rukama Ibrahima Šehića.

36. Edin Džeko je promiješao odbranu Irske, šut je lako ukrotio golman Pikok.

34. Dobro je šutirao Miralem Pjanić, ali iznad prečke.

33. Žuti karton za Norvuda nakon prekršaja nad Elvisom Sarićem. Slobodan udarac sa 25 metara. Prilika za Miralema Pjanića.

30. Miralem Pjanić je sjajno uposlio Edina Džeku, ovaj iz voleja pogodio mrežu, ali sudija je pokazao da je bio offside, potpuno neopravdano. PONIŠTEN NAM JE REGULARAN GOL.

27. GOOOOOL - DŽEKO 1:0 - Haris Duljević je bio uporan, Luis se spetljao, a Edin Višća uzeo loptu i uposlio Edina Džeku. Igrač Rome je rutinski plasirao loptu u mrežu.

26. Period igre sa dosta grešaka. Nema prilika.

20. Dugo je trajala akcija Irske, na kraju je Sevil pogodio stativu. Puno sreće za naš tim.

17. Miralem Pjanić je oduzeo loptu i veoma dobro pasom od nekih 30 metara uposlio Edina Džeku, ali je kapiten reprezentacije BiH poslao loptu preko gola.

15. Odličan kontranapad gostiju. Bio je u izglednoj prilici Sevil. Na sreću bh. tima loše je šutirao.

10. Dobar centaršut Harisa Duljevića, Edin Višća je zakasnio na drugoj stativi.

7. Imali smo slobodan udarac s desne strane iskosa, ali je centaršut Miralema Pjanića bio prejak.

2. Irci prijete, nije bilo potrebe za intervencijom Ibrahima Šehića.

1. Utakmica je počela. Sjajan ambijent na Grbavici.

20: 30

Glavni sudija na večerašnjoj utakmici je Matijas Gestranius (Mattias) i dolazi nam iz Finske.

20:10

Na stadionu Grbavica trenutno se nalazi više od 12 hiljada navijača, a očekuje se da će taj broj dodatno narasti kako se bude približavao početak utakmice.

Nogometna reprezentacija BiH večeras igra treće kolo Lige nacija na Grbavici, a protivnik je selekcija Sjeverne Irske.

Selektor BiH Robert Prosinečki je odabrao i početnih 11 za večerašnju utakmicu.

Tako će od prve minute krenuti:

Šehić, Čivić, Vranješ, Bešić, Višća, Duljević, Pjanić, Džeko, Šunjić, Zukanović i Sarić.

Na klupi su ostali Begović, Kjosevski, Todorović, Nastić, Cimirot, Prcić, Bajić, Kodro, Krunić, Zakarić i Milošević.

Selektor Sjeverne Irske Majkl Onil (Michael O'Neill) će "Zmajevima" na megdan poslati ove fudbalere:

Farel, Luis, Evans, Sevil, Dejvis, Bojs, S. Evans, Dalas, Norvud, Meknair i Kačkart.

Robert Prosinečki je na konferenciji uoči utakmice kazao da će momci dati sve da dođemo do cilja, a to je pobjeda.

- Bit će ovo teška utakmica, ali ćemo dati sve od sebe da dođemo do cilja, a to je pobjeda - kazao je Prosinečki.

Naš kapiten Edin Džeko kazao je da očekuje težak susret, ali isto tako i pobjedu.

- Ovaj put igramo pred našim navijačima i sigurno je da moramo puno bolje odigrati u polju kada mi imamo loptu, nego što je to bio slučaj u Sjevernoj Irskoj. Vjerujem da će tako biti, naravno, uz veliku podršku naših navijača - rekao je Džeko.