"Zmajevi" remizirali u Beču protiv Austrije i plasirali se u najjaču diviziju Lige nacija

BiH završila prva sa 10 osvojenih bodova

Detalj s večerašnje utakmice. AFP

Piše: Avaz Sport

15.11.2018

+10

Na Ernst Hapel stadionu u Beču, domaća Austrija i Bosna i Hercegovina odigrali su 0:0, što u prevodu znači da je naša selekcija osigurala zvanično prvo mjesto u grupi 3 i tako se plasirala u najjači diviziju Lige nacija.

U utakmici u kojoj su obje selekcije imale svojih momenata i trenutaka dominacije, ipak je presudila individualna kvaliteta, gdje je naš tim realno puno jači.

Utakmica je počela šansom za naš tim, a nakon ubačaja Pjanića iz kornera, najviši u skoku je bio Šunjić, ali šutira preko gola.

Igrala se 16. minuta kada su sudije opravdano poništile gol našem timu nakon akcije Višće i Džeke.

Novu odličnu šansu za "Zmajeve" imao je večeras sjajni Edin Višća, ali nakon dodavanja Pjanića, krilni napadač Bašakšehira šutira, ali mu golman Austrije odlično brani.

Jedinu šansu za domaćina imao je i najbolji igrač ovog tima, Marko Arnautović u 38. minuti, ali se napadač Vest Hema nije najbolje snašao.

Posljednju šansu u prvom poluvremenu imala je naša reprezentacija, ali Višća je nakon dodavanja Džeke bio neprecizan.

Početak drugog poluvremena pripao je domaćoj selekciji, koja je u nekoliko navrata opasno prijetila Šehiću.

Igrala se 51. minuta kada je Arnautović sjajno pokušao makazicama, ali Šunjić sa linije izbija loptu prsima.

Uzvratili smo preko Džeke u nekoliko navrata, ali kapiten našeg nacionalnog tima nije bio precizan.

"Zmajevi" su do vodstva mogli u 64. minuti kada je nakon lijepe akcije, lopta došla do Duljevića, koji iskosa sjajno šutira u same rašlje, ali golman domaćeg tima sjajno mu brani. U nastavku akcije pokušao je Zukanović, ali nije bilo promjene rezultata.

Do kraja susreta selektor Austrije Foda bacio je sve karte na napad, ali nije bilo ozbiljnijih prilika za domaćina.

Ostalo je 0:0.

Naš tim je ovim bodom osigurao prvo mjesto u ovoj grupi i tako smo se plasirali u plej of Lige nacija.

Nogometna reprezentacija BiH će u narednom izdanju Lige nacija (2020/2021) igrati u elitnoj diviziji (Ligi A), a današnji rezultat je bitan i za kvalifikacije za Euro 2022. godine jer su Zmajevi osigurali barem baraž ukoliko se ne uspiju kvalificirati na smotru najboljih evropskih reprezentacija kroz kvalifikacije.

Narednu utakmicu naš nacionalni tim igra u nedjelju, a radi se o prijateljskom susretu protiv Španije u Las Palmasu.

93' Kraj utakmice u Beču. Ostalo je 0:0

90' Finiš je meča, čeka se sudijsko vrijeme. "Zmajevi" su pred ciljem. Tri minuta, idemo momci, izdržite.

88' Sarić dobija žuti karton. I Baumgarten dobija žuti kod Austrijanaca.

87' Gojak mijenja Pjanića. Daje mu Prosinečki šansu, ispravno, nema šta.

85' Finiš susreta, no ne znamo koliko će sudija produžiti meč. Pet minuta je do kraja regularnog dijela meča. Šunjić se žali na povredu, ali će nastaviti susret.

81' Janko mijenja Petera Žulja, Foda ide na sve ili ništa.

80' Foda baca sve karte u napad. Mark Janko će u igru.

79' Izmjena u našoj reprezentaciji, umjesto Duljevića u igru ulazi Rade Krunić.

77' Žuti karton dobija Duljević. Slobodan udarac za Austriju. Nema opasnosti, dobro je.

75' Petnaest minuta do kraja plus sudijsko vrijeme, Austrijanci igraju presing.

71' Korner za Austriju, šesti po redu. Šansa za Austriju, ali lopta odlazi pored gola.

69' Džeko je bio u šansi, ali Škoti sviraju nepostojeći ofsajd.

67' Izmjena u Austriji, Gregorić ulazi u igru umjesto Šofa.

64' Duljević sjajno šutira ali Lindler na mjestu. Korner je. Sada Zukanović, ali ponovo Austrijanci imaju sreće.

63' Lagani pritisak Austrije, preuzeli su inicijativu, ali naši momci igraju veoma disciplinirano.

61' Još nešto više od pola sata do kraja utakmice, dobru utakmicu gledamo u Beču. Otvorena igra s obje strane.

58' Najbolja prilika za "Zmajeve". Džeko malo iznad prečke, sjajna prilika.

56' Ponovo šansa za BiH. Edin Džeko dobro šutira ali Lindler brani.

53' Korner za BiH. Miralem Pjanić će centrirati. Bez promjene rezultata.

52' Pritisak Austrije. Arnautović je škaricama probao fantastičnim udarce, lopta pogodila Šunjića i imali smo sreće.

49' Vranješ dobija žuti karton. Slobodan udarac za Austriju. Peti korner za Austriju. Vranješ se žali na povredu, dobio je jedan udarac.

47' Korner za našu reprezentaciju, lijepa šansa za naš tim, no korner je. Miralem Pjanić ide da izvede korner. Nema promjene rezultata.

46' Počinje drugo poluvrijeme, Šleger je ušao u igru umjesto Kainza u reprezentaciji Austrije.

45' Sjajna akcija krenula je preko Edina Džeke, Višća ipak slabo šutira i propada još jedna sjajna prilika.. Kraj prvog poluvremena. Nije bilo sudijske nadoknade, tako da je škotski sudija odmah poslao igrače na odmor.

44' Finiš prvog poluvremena, pritisak naše reprezentacije.

40' Arnautović je tražio prekršaj, ali beuzpješno. Pet minuta plus sudijsko vrijeme do kraja.

39' Slobodan udarac za BiH, Peter Žulj je požutio kod Austrijanaca. Pjanić je kod lopte. Nema promjene rezultata.

38' Korner za Austriju, četvrti po redu. Alaba je pored lopte. Nema opasnosti, dobro je.

36' Griješe Austrijanci, ali je oprezan Lindler.

33' Nova šansa za BiH. Džeko se namjestio i šutirao, ali lopta odlazi pored gola. Šteta.

31' Austrija je imala jedan opasan napad boku, ali na svu sreću bez opasnosti.

26' Kakva šansa za BiH, Višća je bio u prilici ali njegov udarac brani Lindler. Ponovo šansa, i ponovo ofsajd u kojemu se našao Vranješ. Bilo je sumnjivo, u najmanju ruku.

25' Alaba je šutirao, ali jedan metar iznad gola iako je izgledalo veoma blizu.

23' Igramo dobro, ne damo Austrijancima da preuzmu inicijativu, sada prekršaj za Arnautovića i društvo.

21' Treći korner za Austriju, u ovim trenucima lagani pritisak Austrijanaca. Nema opasnosti, dobro je. Šunjić je intervenirao.

20' Žuti karton dobija Šujić.

19' Korner za Austriju. Alaba je centrirao, nema opasnosti.

16' Kakva šteta! Ofsajd je. Višća se našao u nedozvoljenoj poziciji..

14' Dobra igra naše reprezentacije, kontroliramo igru.

12' Opasno je bilo, ali Šehić hvata.

10' Još uvijek bez golova na Ernst Hapel stadionu, ali nešto bolja igra naših.

6' Prva prlika za BiH, Pjanić je ubacio iz kornera, udarac glavom Šunjića odlazi preko gola..

1. Utakmica je počela

Reprezentacija BiH večeras u Austriji igra posljednju utakmicu Lige nacija.

Selektori obje ekipe odabrali su početne sastave:

Franko Foda se odlučio za sljedećih 11:

Lindner, Dragović, Hintereger, Arnautović, Alaba, Baumgartlinger, Žulj, Kajnc, Šof, Lajner i Lazaro.

Robert Prosinečki je odabrao sljedećih 11:

Šehić, Čivić, Vranješ, Bešić, Višća, Duljević, Pjanić, Džeko, Šunjić, Zukanović i Sarić.

"Zmajevima" je potreban bod da osiguraju prvo mjesto, s obzirom na to da su večerašnje protivnike savladali u Zenici rezultatom 1:0, a strijelac je bio Edin Džeko.

BiH je trenutno prva u grupi s devet bodova, a onda slijedi Austrija s tri boda i Sjeverna Irska, koja je bez bodova. Nakon ovog meča ostao je još samo jedan u ovoj grupi, a to je gostovanje Austrije kod Sjeverne Irske u nedjelju.