Brazil savladao Peru i stigao do devetog naslova prvaka Južne Amerike

V. Dedić

8.7.2019

Slavlje igrača Brazila - Avaz
+3

Reprezentacija Brazila pobjednik je ovogodišnjeg izdanja Kopa Amerike, kontinentalnog prvenstva Južne Amerike.

Brazilci su u finalu pred prepunim tribinama na legendarnoj Marakani savladali Peru i osvojili prvi naslov nakon 2007. godine.

Od samog starta Brazil je krenuo ofanzivno prema golu najvećeg iznenađenja na turniru, a već u 15. minuti "Selesao" je stigao u prednost.

Dani Alveš (Alves) je poslao dugu loptu do Gabrijela Žezusa (Jesus) koji sjajnim driblingom izbacuje odbrambenog igrača, centrira na drugu stativu gdje Everton rezantnim udarcem pogađa mrežu Perua.

Peruanci su bolju igru u drugom dijelu prvog poluvremena iskoristili preko Paula Gerera (Guerrero), koji pogađa s bijele tačke za 1:1 u 44. minuti. Ipak, domaćin na pauzu odlazi s prednošću, Artur (Arthur) je spojio Žezusa s golom, a napadač Mančester sitija nije imao težak zadatak.

U drugom poluvremenu Brazilci prijete preko Kutinja (Coutinho), koji se u dva navrata spetljao ispred gola Peruanaca.

Dvadeset minuta do kraja Brazilci su ostali s igračem manje, Žezus je dobio drugi žuti karton i dao nadu Peruancima.

Brazil je potvrdio naslov u posljednjim minutama utakmice, Karlos Zambrano (Carlos) je skrivio penal, a odgovornost je preuzeo Ričarlison (Richarlison) i donio veliku radost domaćim navijačima.

Brazilci su tako stigli do prvog naslova nakon 2007. godine kada su u finalu savladali Argentinu 3:0.