Napoli slavio u Austriji: Belgijanac prestigao Maradonu

Mertens u meču protiv Salcburga. AFP

Piše: E. J. / Avaz.ba

23.10.2019

Belgijski napadač Dris Mertens (Dries) prestigao je legendarnog Argentinca Dijega Maradonu (Diego), postigavši dva pogotka u dresu Napolija u današnjem meču trećeg kola evropske Lige prvaka protiv austrijskog Salcburga (3:2).

Maradona je za Napoli igrao između 1984. i 1991. godine i postigao ukupno 115 golova, dok je Mertens član ovog tima od 2013. i za sada se 116 puta upisao u strijelce. Belgijanca još pet golova dijeli od klupskog rekordera, Slovaka Mareka Hamšika (121). Dvostruki strijelac u redovima Salcburga bio je mladi norveški napadač Erling Braut Haland (Haaland).

Odigrano je danas još sedam utakmica u grupama E, F, G i H čime je zaključeno treće kolo elitnog kontinentalnog nogometnog takmičenja.

Aktuelni prvak Evrope, engleski Liverpul, upisao je uvjerljivu pobjedu na gostovanju kod belgijskog Genka (4:1). Barcelona je, ne bez problema, odnijela bodove češkoj Slaviji (2:1). Domaćinu je presudio autogol nigerijskog napadača Petera Olajinke (Olayinka).

Italijanski Inter je u derbiju grupe F postigao važnu pobjedu protiv njemačke Borusije Dortmund (2:0).

Mesi slavi vodeći gol Barcelone. AFP

Francuski Lil se domogao prvog boda, zahvaljujući pogotku Džonatana Ikonea (Jonathan) u petoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena protiv španske Valensije (1:1).

Rezultati trećeg kola: Ajaks - Čelzi 0:1 (Batšuaji 86), Lajpcig - Zenit 2:1 (Lajmer 49, Sabicer 59 - Rakicki 25), Benfika - Lion 2:1 (Pici 86, Rafa Silva 4 - Depaj 70), Genk - Liverpul 1:4 (Odej 88 - Okslejd-Čemberlejn 2, 57, Mane 77, Salah 87), Inter - Borusija Dortmund 2:0 (Martinez 22, Kandreva 89), Lil - Valensija 1:1 (Ikone 90+5 - Čerišev 63), Salcburg - Napoli 2:3 (Haland 41 penal, 72 - Mertens 17, 64, Insinje 74), Slavija Prag - Barcelona 1:2 (Boril 50 - Mesi 3, Olajinka 57 autogol).

Poredak: GRUPA E: Napoli 7, Liverpul 6, Salcburg 3, Genk 1.

GRUPA F: Barcelona 7, Borusija Dortmund 4, Inter 4, Slavija Prag 1.

GRUPA G: Lajpcig 6, Zenit 4, Lion 4, Benfika 3.

GRUPA H: Ajaks 6, Čelzi 6, Valensija 4, Lil 1.