EVROPSKA LIGA

Sosijedad golom u nadoknadi izborio nokaut fazu, Menalo strijelac u pobjedi Rijeke

Rijeka se pobjedom protiv AZ Alkmara oprostila od takmičenja, a vodeći gol za hrvatskog predstavnika postigao je Luka Menalo

Detalj s meča u Napulju. AFP

Piše: A. M.

10.12.2020

Odigrano je 12 utakmica posljednjeg kola grupne faze Evropske lige.

Rijeka se pobjedom protiv AZ Alkmara (2:1) oprostila od takmičenja kao posljednja ekipa u grupi F, a vodeći gol za hrvatskog predstavnika postigao je Luka Menalo u 52. minuti.

Pet minuta kasnije AZ je došao do izjednačenja golom Ovena Vindala (Owen Vijndal), a Rijeka je u sudijskoj nadoknadi došla do drugog gola i prve pobjede u takmičenju. Menalo je u 71. minuti zamijenjen, a Stjepan Lončar je na terenu proveo svih 90 minuta.

Statistika Luke Menala. SofaScore

U istoj grupi Napoli i Real Sosijedad podijelili su bodove u remiju 1:1 što je ekipi iz San Sebastijana bilo dovoljno da se plasira u nokaut fazu zahvaljujući pobjedi Rijeke protiv AZ-a.

Sjajan gol za Napolitance postigao je Pjotr Zjelinski (Piotr Zielinski) u 35. minuti, a duboko u nadoknadi Sosijedad je poravnao rezultat i plasirao se u nokaut fazu.

Napoli je lider grupe s 11 bodova, drugoplasirani Sosijedad ima devet, treći AZ osam, a posljednja Rijeka četiri boda.

Gojko CImirot se od Evropske lige oprostio remijem. Njegov Standard je u grupi D podijelio bodove s Benfikom, a rezultat je bio 2:2. Benfika se kao drugoplasirana ekipa grupe D plasirala u nokaut fazu, a Cimirot je na terenu proveo svih 90 minuta.

U drugom meču grupe D Glazgov Rendžers je ostvario još jednu pobjedu. Ovaj put su Škoti bili bolji od Leha u gostima 0:2 i sa prve pozicije idu u šesnaestinu finala.

Rendžers ima 14 bodova, druga Benfika 12, Standard četiri, a posljednji Leh tri boda.

PSV je ubjedljivom pobjedom 4:0 protiv Omonije preuzeo lidersku poziciju u grupi E gdje su remizirali PAOK i Granada u meču bez golova.

U nokaut fazu s prve dvije pozicije idu PSV i Granada, dok se PAOK i Omonija opraštaju od takmičenja.