Het-trik Jilmaza u spektakularnoj pobjedi Turske nad Holandijom

Turci velikom pobjedom otvorili kvalifikacije za Mundijal u Kataru

Slavlje turskih reprezentativaca. AFP

Piše: A. M.

24.3.2021

Fudbaleri Turske na najbolji mogući način otvorili su kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo koje će 2022. godine biti održano u Kataru. Turska je u Istanbulu u sjajnom meču savladala Holandiju rezultatom 4:2.

U domaćoj selekciji briljirao je Burak Jilmaz (Yilmaz) koji je zabilježio het-trik, a jedan gol postigao je Hakan Čalhanolu (Calhanoglu). Strijelci kod Holanđana bili su Davi Klasen (Davy Klaassen) i Luk de Jong (Luuk).

Jilmaz je doveo Tursku u vodstvo u 15. minuti, a u 34. sa bijele tačke duplirao prednost domaće selekcije.

Na otvaranju drugog poluvremena Čalhanolu je povisio na 3:0 i činilo se kako će Holanđani doživjeti debakl. Ipak, gosti su za svega dvije minute  smanjili na 3:2. Najprije je u 75. minuti pogodio Klasen, a zatim u 76. de Jong.

Ipak, sjajnu partiju kapiten Turske Jilmaz potvrdio je novim golom u 81. minuti i to iz slobodnog udarca. Priliku da smanji na 4:3 u trećoj minuti sudijske nadoknade propustio je Memfis Depaj (Memphis Depay) čiji udarac s bijele tačke je odbranio turski golman.