EURO 2020

Danska - Finska 0:1, Finci pobijedili iz jednog šuta, a Eriksen dobio bitku za život

Finska iznenadila Dansku u prvoj utakmici grupe B

Hradecki: Odbranio penal Hojbergu. AFP

12.6.2021

Završena je prva utakmica grupe B. Fudbaleri Finske napravili su veliko iznenađenje i pobijedili Dansku sa 1:0 usred Kopenhagena. Susret je obilježio trenutak iz 42. minute kada se na travnjak Parkena srušio Kristijan Eriksen (Christian). Dugo se ukazivala pomoć Eriksenu. Poslije su se pojavile vijesti kako je Eriksen stabilno, te da je na daljnjim pretragama.

Nakon sastanka predstavnika timova i zvaničnika utakmice, donesena je odluka da se susret nastavi. Odigrane su četiri preostale minute prvog poluvremena, a nakon petominutne pauze odigrano je 45 minuta drugog dijela. Jedini gol viđen je u 60. Minuti kada je Pohjanpalo glavom matirao Šmajhela (Schmeichel). Imala je Danska reprezentacija veliku priliku da se spasi poraza, ali Hojbergov penal odbranio je Hradecki (Hradecky).

90+5. - Kraj!

90+3. - Sve manje vremena za Dansku da izbjegne poraz.

90+2. - Vestergard je uspio zahvatiti centaršut Jensena, ali lopta se jedva dokotrljala do Hradeckog.

90. - Igrat će se četiri minute sudijske nadoknade.

90. - Nova promjena u finskoj selekciji. Raitalu je zamijenio Vaisanen.

86. - Prva greška Hradeckog koji je pogrešno procijenio let lopte, ali se Polsen nije snašao.

83. - Selektor Finske Kanerva na teren šalje Fors. Svoj nastup završio je strijelac jedinog gola Pohjanpalo.

81. - Velika prilika za Dansku, ali sjajni Arajuri u posljednji trenutak reaguje ispred Olsena.

77. - Mijenjaju i Finci. Umjesto Pukija i Sparva u igri su Šiler (Schuller) i Kauko.

76. - Još dvije promjene u selekciji Danske. Kornelijus i Striger Larsen mijenjaju Vasa i Dilejnija.

74' - Hradecki brani penal! Pročitao je zamisao Hejberga i odbranio njegov udarac bez većih problema.

Finci protestvovali na odluku Tejlora. AFP

73' - Penal za Dansku! Pao je Polsen nakon starta Arajurija, a sudija Tejlor pokazao je na bijelu tačku. Čeka se VAR.

71. - Brajtvajt pravi velike probleme Fincima po lijevoj strani. Sada je nakon prodora uputio upotrebljiv centaršut, ali do lopte nije došao Jensen.

69. - Nedovoljno precizan centaršut prema Polsenu, lopta završava u rukama večeras odličnog Hradeckog.

63. - Dvostruka izmjena u selekciji Danske. Kapiten Kjer i Order Vind su ustupili mjesta Vestergardu i Skovu.

59. - Finci su kaznili promašaje danskih fudbalera i iz prve prave prilike došli do pogotka. Zanimljivo da Pohjanpalo nije proslavio svoj gol.

59. - Gol! Pohjanpalo pogađa glavom nakon sjajnog ubačaja sa lijeve strane koji je uputio Uronen. Šmajhel je bio na toj lopti, ali ona završava u mreži!

58. - Brajtvajt je sjajno probio po lijevoj strani, ali njegov centaršut je na kraju očistila odbrana Finske, da bi akciju završio Dilejni lošim udarcem.

55. - Dobra prilika za Dansku, nakon centaršuta Jensena odbrana Finske izbacuje loptu iz svog peterca.

53. - Jensen šutira sa ruba šesnaesterca, ali lopta ide daleko preko gola.

51. - Drugi žuti karton na utakmici i drugi za selekciju Finske. Nakon Loda, sada je javnu opomenu zaradio Sparv.

50. - Dobar centaršut Jensena, ali Arajuri dobro interveniše.

49. - Danci su nastavili sa ofanzivnom igrom. Došli su i do novog kornera, 8:0 je u udarcima iz ugla.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme utakmice, sa centra su krenuli fudbaleri finske reprezentacije.

45+4. - Završene su i dodatne četiri minute. Uslijedit će pauza od pet minuta, nakon čega će se odigrati drugo poluvrijeme.

45+4. - Matias Jensen (Mathias) je u igri umjesto Eriksena.

45+4. - Susret se nastavlja nakon dva sata prekida. Igrat će se četiri minute prvog poluvremena, nakon čega će uslijediti petominutna pauza.

45. - Već dugo traje ukazivanje pomoći Eriksenu, prekinut je susret.

44. - Jezive scene na stadionu u Kopenhagenu, Eriksena oživljavaju članovi ljekarske ekipe. Njegovi saigrači u nevjerici i suzama.

42. - Eriksen je pao u nesvijest, jezive scene na Parkenu.

40. - Brajtvajt sa ruba šesnaesterca šutira, ali lopta ide pored lijeve stative gola finske reprezentacije.

35. - Osam minuta do kraja prvog dijela, opao je ritam igre na Parkenu.

32. - Zvižduci sa tribina stadiona nakon što je još jedan Finac legao na teren žaleći se na povredu. Danski navijači ne misle da je O' Šonesi teže povrijeđen.

26. - Dobra prilika za Dansku. Nakon što je Hejberg uposlio Brajtvajta, napadač loše šutira slabijom lijevom nogom.

24. - Poslije dugo vremena reprezentativci Finske nešto duže na polovici koja pripada Danskoj, međutim bez opasnosti po gol Šmajhela nakon dalekometnog ubacivanja iz auta.

22. - Nakon nezgodnog centaršuta Eriksena iz kornera, lopta je došla do Dilejnija koji loše šutira iz izgledne prilike.

19. - Eriksen sada prijeti, Hradecki odbija pokušaj fudbalera prve zvijezde danskog tima.

18. - Danci kontrolišu igru, dok Puki i društvo čekaju priliku iz kontra napada.

Pet minuta pauze pred početak drugog poluvremena. AFP

15' - Sjajna akcija Danske, Hejberg je sjajno uspio šutirati glavom, ali ponovo se istakao golman Finske Hradecki.

13. - Slab centaršut Loda, defanzivci Danske izbacuju loptu iz svog šesnaesterca.

10. - Finci imaju problema da zadrže loptu u svojim nogama.

7. - Odličan pokušaj Oldera sa 20ak metara od gola, ali sjajna intervencija Hradeckog.

Puki i saigrači priliku čekaju iz kontre. AFP

Sjajna intervencija Hradeckog. AFP

5. - Nakon prve javne opomene i prvi korner, koji će izvesti Danci.

4. - Imamo prvi žuti karton na utakmici. Lod je faulirao Brajtvajta i dobio javnu opomenu.

1. - Počela je utakmica, sa centra su krenuli reprezentativci Danske.

0. - Utakmica se igra na Parkenu, najmanjem stadionu Evropskog prvenstva, a glavni sudija utakmice je Englez Entoni Tejlor (Anthony Taylor).