Lukaku dvostruki strijelac

Zbornaja bez prave prilike. AFP

Piše: G. Šumar - E. Ćosić

12.6.2021

Fudbaleri Belgije opravdali su očekivanja i u svom premijernom nastupu na Evropskom prvenstvu 2020. godine pobijedili Rusiju sa 3:0. Golove su postigli Romelu Lukaku u 10., Tomas Munije (Thomas Meunier) u 34. minuti, a konačnih 3:0 svojim drugim pogotkom postavio je Lukaku u 88. minuti.

Zanimljivo da je fudbaler Borusije u igru ušao samo sedam minuta ranije nakon što se povrijedio Kastanj (Castagne). U okviru grupe B svoju utakmicu danas odigrale su i selekcije Danske i Finske (0:1).

TOK UTAKMICE

88. - GOL 3:0. Ponovo je strijelac Lukaku. Ovaj put gol je postigao desnom nogom s vrha kaznenog prostora. Asistent je strijelac drugog gola, rezervista Munije.

87. - Oba tima jedva čekaju kraj meča.

84. - Korner za Rusiju, četvrti za Zbornaju u ovoj utakmici, ali bez opasnosti po gol Tiba Kurtoe.

82. - Belgijanci rutinski čuvaju stečenu prednost.

76. - Na terenu je i Prat, koji je zamijenio Karaska.

76. - Vertongen se seli na klupu, zamijenit će ga iskusni Vermalen. Fudbaler Benfike se žalio na udarac koji je dobio, a selektor Belgije Roberto Martinez ništa nije prepustio slučaju.

74. - Miran period utakmice na Gazprom Areni.

72. - Martinez je na teren poslao Edena Azara, a na klupu će Mertens. Zanimljivo, sada su dvojica braće Azar na terenu u dresu Belgije.

66. - Lopta u ovim trenucima uglavnom na sredini terena, popustio je pritisak Rusa sa početka drugog poluvremena.

62. - Ponovo mijenja Čerčesov. Mukin je zamijenio Zobnina, dok je Mirančuk u igru ušao umjesto Čeriševa. Zanimljivo da je Čerišev uveden na teren u 30. minuti kada je zauzeo mjesto Kuzjajeva.

Fernandes: Rusija bez prave prilike. AFP

60. - Bez velikih uzbuđenja u drugom poluvremenu utakmice 1. kola grupe B.

55. - Deset minuta igre u nastavku, bez pravih prilika.

53. - Karasko pravi velike probleme po lijevoj strani, ali njegov centaršut sada nije pronašao Lukakua.

49. - Rusi traže gol kojim bi se vratili u utakmicu.

46. - Selektor Rusije je napravio još jednu promjenu. Divejev je zauzeo Barinovo mjesto na terenu.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme na Gazprom Areni.

Belgija na najbolji način koristila greške ruske odbrane. AFP

45+4. - Kraj prvog poluvremena.

45+2. - Karasko se poigrao sa odbranom Rusije, ali njegov šut ide preko gola.

45. - Četiri minute sudijske nadoknade.

43. - I selektor Rusije je primoran mijenjati. Nakon što je u 30. minuti Čerišev zamijenio Kuzjajeva, sada je umjesto Žirkova u igri Karavaev.

42. - Nema penala, sudija Lahoz je nakon signala iz VAR sobe pokazao da se igra nastavi.

41. - Gleda se VAR, potencijalni penal za Belgiju.

34. - GOL! Munije je iskoristio šansu. Golman Rusije je nespretno odbio centaršut Azara i Munije, koji se našao na pravom mjestu, uduplao je prednost Belgijske reprezentacije. Zanimljivo, Munije je u igru ušao sedam minuta ranije nakon što se povrijedio Kastanj.

18. - Velika šansa za Belgiju, Dendoker je loše šutirao iz izgledne pozicije. Lukaku je sjajno prošao i namjestio mu zicer.

16. - Ruse nije pokolebalo vodstvo Belgijanaca, hrabro igraju i pokušavaju da izjednače.

14. - Dobra prilika Rusije: Mario Fernandes je pobjegao svom čuvaru nakon kornera i pucao glavom, ali ravno u Kurtou.

Zasluženo vodstvo Belgijanaca. AFP

10. - GOL! Sjajni Romelu Lukaku doveo je Belgiju u vodstvo. Opasni napadač Intera 'ukrao' je jednu loptu nakon velike greške ruske obrane i u svom stilu poentirao.

5. - nema velikih prilika.

1. - utakmica je počela, Rusi su izveli početni udarac, Belgija je danas po najavama bez dvije velike zvijezde - povrijeđenog De Brujnea i Vicela, ali i dalje favorit.

Sastavi:

BELGIJA (3-4-3): Kurtoa (Courtois); Aldervereld (Alderweireld), Bojata (Boyata), Vertongen (Vertonghen); Kastanj (Castagne), Dendonker (Dendocker), Tilemans (Tielmans), Torgan Azar (Thorgan Hazard); Mertens, Karasko (Carrasco), Lukaku.

Rusija: Šunin; Žirkov, Džikija, Semenov; Fernandes; Barinov, Ozdoev, Kuzjaev, Golovin, Zobnin; Dzjuba.