Austrija - Sjeverna Makedonija 3:1, rezervisti donijeli trijumf Austriji

Utakmica 1. kola grupe C odigrala se na stadionu u Bukureštu

Austrija pobijedila. AFP

Piše: E. Ćosić

13.6.2021

Reprezentacija Austrije je slavila protiv Sjeverne Makedonije sa 3:1 u okviru utakmice 1. kola grupe C. Povela je Austrija golom Lainera u 18. minuti nakon sjajne asistencije Sabicera (Sabitzer). Deset minuta kasnije historijski gol za Makedonce pogodio je legendarni Goran Pandev.

Dobro su se držali Makedonci, ali onda potez utakmice pravi selektor Austrijanaca Franko Foda (Franco) koji je u 57. minuti na teren poslao Gregorića (Gregoritsch) i Arnautovića. Prvo je Gregorić u 76. minuti pogodio za 2:1, da bi Arnautović u 89. ovjerio pobjedu Austrije.

90+4. - Kraj!

90+3. - Baumgartner u igri umjesto Laimera. Izašao je i Šlager, a na terenu je Ilsanker.

90. - Četiri minute sudijske nadoknade.

90. - Austrijanci na pravu prve pobjede nakon 31 godine na velikim takmičenjima.

89. - GOL! Marko Arnautović je ovjerio pobjedu Austrije. Kakav potez selektora Fode koji je u 57. minuti u igru ubacio Gregorića i Arnautovića, koji su na kraju donijeli pobjedu svom timu.

84. - Još jedna izmjena kod Makedonaca. Igru je napustio defanzivac Musliju, a ušao je napadač Ristovski.

83. - Još jedan žuti karton, prvi za selekciju Austrije. Dobio ga je strijelac prvog gola Lainer.

82. - Opsada gola Sjeverne Makedonije. Sabicer je sada pokušao sa 20ak metara, ali njegov šut je izblokiran. Nastavlja se napad Austrije.

80. - Promjena u selekciji Sjeverne Makedonije. Trickovski je zamijenio Bardija.

76. - GOL! Gregorić je pogodio nakon centaršuta Alabe. Selektor Foda je pogodio sa izmjenom, a Austrijanci su krunisali dominaciju pogotkom.

72. - Selektor Austrije je izmjenama i uvođenjem Arnautovića i Gregorića promijenio stanje na terenu.

71. - Makedonci u ovim trenucima priliku čekaju iz kontra napada.

68. - Odlična lopta Alioskog, ali nije Elmas očekivao da će ona stići do njega. Propala je odlična prilika za Sjevernu Makedoniju.

65. - Sjajna parada Dimitrijevskog! Odličnom paradom spasio svoj gol nakon šuta Gregorića.

Fenomenalna intervencija golmana Sjeverne Makedonije. AFP

64. - Mijenja i selektor Sjeverne Makedonije. Trajkovskog mijenja Kostadinov, dok će Nikolova zamijeniti Bejtulai.

63. - Velika prilika za Makedonce, ali ne pogađaju, prvo Nikolov, a potom i Pandev.

57. - Selektor Austrije Foda pravi dvostruku izmjenu. U igru će Marko Arnautović i Gregorić (Gregoritzsch), dok je meč završen za Baumgartnera i Kalajdžića.

56. - Kratki prekid zbog ukazivanja pomoći golmanu Dimitrievskom nakon sudara sa Kalajdžićem.

52. - Tenzije na terenu u Bukureštu. Alioski je dobio žuti karton zbog prekršaja nad Šlagerom.

Trajkovski i Alioski dva javno opomenuta fudbalera. AFP

49. - Nesporazum Trajkovskog i Alioskog pokvario je dobru akciju Sjeverne Makedonije.

46. - Prva izmjena u austrijskoj selekciji. Aleksandra Dragovića zamijenio je Filip Lajnhart (Philipp Lienhart).

46. - Počinje drugo poluvrijeme, sa centra su krenuli fudbaleri Sjeverne Makedonije.

45+2. - Kraj prvog poluvremena.

45. - Igrat će se još dvije minute sudijske nadoknade.

43. - Prvi žuti karton na utakmici, zaradio ga je Trajkovski nakon udaranja Dragovića.

Pandev: Postigao 38. gol za reprezentaciju. AFP

42. - Miran period utakmice.

37. - Dalekometni pokušaj defanzivca Sjeverne Makedonije Ristovskog.

35. - Odlična utakmica u Bukureštu.

28. - GOL! Neuništivi Goran Pandev koristi katastrofalnu grešku golmana Bahmana i šalje loptu u praznu mrežu. Iskusni napadač ispisuje historiju kao strijelac prvog gola makedonske reprezentacije na Evropskom prvenstvu.

<

25. - Opasan centaršut u šesnaesterac Austrije, međutim akcija je prekinuta nakon što je sudija Ekberg signalizirao prekršaj u napadu Musliua.

22. - Odlična prilika za Austriju. Kalajdžić je šutirao, ali brani golman Sjeverne Makedonije.

18. - GOL! Lainer je ispratio centaršut na drugu stativu i sjajno matirao Dimitrievskog. Sabicer je poslao sjajnu loptu, a Lainer to koristi.

15. - Motivirani Makedonci visoko izlaze na zadnju liniju Austrije, otežavajući kreiranje napada.

10. - Malo je nedostajalo da Pandev stigne dodavanje Bardija.

9. - Prvi pokušaj Austrijanaca, ali iz teške situacije šutira Kalajdžić. Njegovu loptu je uhvatio golman Sjeverne Makedonije.

6. - Agresivan početak Makedonaca, koji su izašli visoko na polovicu koja pripada Austriji.

Ulmer u duelu sa Ristovskim. AFP

3. - Uvodno ispitivanje snaga. Austrijanci su u dva navrata pokušali dugim loptama uraditi nešto više.

1. - Počela je utakmica u Bukureštu, prvi sa centra krenuli su fudbaleri Austrije.

0. - Pravdu na ovoj utakmici dijelit će švedski sudija Andreas Ekberg.

0. - Intoniranje himni Sjeverne Makedonije, potom i Austrije.

Navijači Sjeverne Makedonije bodre svoje izabranike u historijskom nastupu na Evropskom prvenstvu. AFP

Od 18:00 sati na travnjak stadiona u Bukureštu istrčat će selekcije Austrije i Sjeverne Makedonije. Prvu utakmicu grupe C sudit će švedski sudija Andreas Ekberg. Ovo je Makedoncima prvi nastup na završnici nekog velikog takmičenja u historiji.

Selektori Foda i Angelovski odabrali su po 11 igrača koji će započeti utakmicu. Jedini predstavnik Premijer lige BiH, fudbaler Sarajeva Krste Velkoski susret započinje sa klupe za rezervne fudbalere Sjeverne Makedonije.

SASTAVI:

AUSTRIJA (4-4-1-1): Bahman (Bachmann), Lainer, Dragović, Hintereger (Hinteregger), Ulmer, Baumgartner, Laimer, Šlager (Schlager), Alaba, Sabicer (Sabitzer), Kalajdžić.

S. Makedonija (5-3-2): Dimitrievski, Alioski, Musliu, Velkoski, Ristovski, Nikolov, Ademi, Elmas, Bardi (Bardhi), Trajkovski, Pandev.