EURO 2020

Finska - Rusija 0:1: Aleksej Mirančuk čovjek odluke

Nakon današnje pobjede, Rusi imaju tri boda u grupi kao i selekcije Finske i Belgije, dok su Danci bez bodova, ali i sa utakmicom manje, kao i Belgija

Mirančuk je ostavio Ruse u igri za drugi krug. AFP

Piše: M. Kadić

16.6.2021

Nakon pobjede nad Danskom u 1. kolu Grupe Evropskog prvenstva 2020, selekcija Finske nije uspjela ponovo osvojiti tri boda koja bi je odvela automatski u nokaut fazu takmičenja.

Na suprotnoj strani danas su stajali čvrsti Rusi koji su iskoristili domaći teren u Sankt Peterburgu i slavili s 1:0.

Gledali smo tokom 90 minuta jednu čvrstu i utakmicu na ivici faula. Nakon velike inicijative Rusi su konačno poveli u drugoj minuti sudijske nadoknade u prvom poluvremenu, a strijelac je bio Aleksej Mirančuk.

Nakon vodstva Rusa na poluvremenu, u nastavku se Finska otvorila i krenula ofanzivnije prema golu Rusa, a dvije šanse je u prvih 15 minuta nastavka imao Puki, međutim rezultat se nije mijenjao.

Imali su i Rusi nekoliko popuprilika, ali golman Finske Hradecki zaustavljao je te pokušaju bez većih problema. Finci su u posljednjih 10-ak minuta pokušali igrati otvorenije, ali su Rusi ciljano držali loptu u svom posjedu pokušavajući tako dobiti na vremenu.

Rezultat se do kraja nije mijenjao, a Rusi su slavili golom Alekseja Mirančuka iz finiša prvog poluvremena.

TOK UTAKMICE

90+3. Zaprijetio je Žemaledinov, ali lopta odlazi preko prečke!

90. Igrat će se još pet minuta sudijske nadoknade.

90. Sada je požutio Finac Ošaognesi.

88. Žuti karton za kapitena Rusa Džikiju.

85. Izmjene u obje selekcije. Kod Rusa ulazi Sobolev umjesto Džube, te Mukin umjesto Mirančuka, a na drugoj strani ulazi Jensen umjesto Toivija.

80. Desetak minuta prije kraja stigao je i statistički podatak koji kaže da je odnos u udarcima na gol 12:10 za Ruse.

76. Izmjena kod Finaca, ulazi Soiri umjesto Raitale, te Lapalainen umjesto Pukija.

73. Šansa za Kužajeva, ali odlično brani Hradecki.

66. Žemaledinov je imao odličnu šansu, ali je loptu poslao pored lijeve stative gola Finaca.

Grubih startova ne nedostaje u duelu Rusa i Finaca. AFP

64. Otvorenija igra Finske ostavlja više prostora Rusima koji su u par navrata mogli ozbiljno ugroziti gol Finaca, ali Golovin i Kuzjaev nisu bili precizni.

61. Izmjena kod Rusa, izlazi Ozdoev, ulazi Žemaledinov.

56. Sada je pokušao Lod kod Finaca, ali ostaje 1:0 za Rusiju.

54. Puki je najopasniji igrač Finske, sada je pokušao nakon dobrog driblinga, ali bezuspješno.

51. Snažan pokušaj Golovina s preko 20 metara, ali lopta odlazi malo pored desne stative gola Hredeckog.

Puki je najopasniji igrač Finske. AFP

49. Šansa za Finsku, zaprijetili su Finci preko Pukija.

46. Počelo je drugo poluvrijeme na Gazprom Areni u Sankt Peterburgu.

45+6. Prvo poluvrijeme je završeno vodstvom Rusije 1:0.

45+2. Mogli su Rusi i do 2:0, ali Džuba nije bio precizan.

Strijelac za Ruse bio je Mirančuk.

45+1. Rusija vodi 1:0!

41. Podrška ruskih navijača ne prestaje, međutim njihov tim nikako da pronađe put do mreže Hradeckija.

37. Karavev je bio u šansi, ali nije stigao jedan prizeman centaršut, a pri tom se uspio i lakše povrijediti nakon što se zabio u stativu. Ipak, nastavit će utakmicu.

34. Treći žuti karton na meču, zaradio ga je Ozdoev.

32. Finci su se barem zakratko oslobodili pritiska, Rusi sve teže prilaze njihovom golu.

Rusi imaju inicijativu, ali bez rezultata. UEFA

26. Novi žuti karton - zaradio ga je Rus Barinov.

25. Fernandes će morati napustiti teren, mijenja ga Karavaev.

24. Gužva pred golom Finske, povrijedio se ruski reprezentativac Fernandes, ukazuje mu se pomoć.

22. Prvi žuti karton na utakmici, požutio je Finac Glen Kamara.

Žestoki dueli na Gazprom Areni. UEFA

21. Šansa za Finsku! Pohjanpalo je pokušao, ali mu je izblokiran udarac.

20. Prvih 20 minuta utakmice prošlo je u znaku Rusa koji konstantno atakuju na gol Finske.

15. Napadač Rusije Džuba našao se u ofsajdu.

10. Šansa za Ruse! Sa svega nekoliko metara Ozdoev je šutirao preko gola Finaca.

9. Igra se odvija uglavnom na polovici koja pripada FIncima, koji su se u ovom meču, kao i protiv Danske, oslonili na kontranapade.

Rusi su zasad bolji tim. UEFA

7. Nakon poništenog gola FInske, Rusija je nastavila sa inicijativom.

4. Ipak ostaje 0:0, poništen je gol Fincima zbog ofsajda.

3. Finska vodi 1:0!

2. Domaći sastav Rusije od starta je krenuo ofanzivno prema golu protivnika i pokušava da nametne svoj tempo igre.

1. Utakmica je počela, prvi s centra su krenuli Rusi. Pravdu na ovom meču će dijeliti sudija Deni Makeli (Danny Makkelie) iz Holandije

Rusi nemaju pravo na novi kiks, dok Fince pobjeda može odvesti u narednu rundu.

Rusi nemaju pravo na novi kiks. UEFA

Selektori Stanislav Čerčesov i Markku Kanerva (Marku) otkrili su sastave za današnji duel:

FINSKA: Hradecki (Hradecky), Ošognesi (O’Shaughnessy), Arajuri (Arajuuri), Toivo (Toivio), Uronen, Kamara, Šučer (Schüller), Lod, Raitala, Puki (Pukki), Pohjanpalo.

RUSIJA: Safonov Barinov, Džikija (Dzikija), Divejev, Fernandes, Zobnin, Ozdojev, Kuzjajev, Mirančuk, Golovin, Džuiba (Dzjuba).

Pratite u tekstualni prenos utakmice 2. kola Grupe B Eura 2020 između selekcija Finske i Rusije koja se igra na Gazprom Areni u Sankt Peterburgu..

Podsjetimo, Finci su turnir počeli pobjedom nad Dancima (1:0), dok su Rusi na svom stadionu u Sankt Peterburgu, na kojem se igra i današnji meč, doživjeli poraz 0:3 od Belgije.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.