Turska - Vels 0:2: Turska se oprašta od Evropskog prvenstva

Bejl je iz penala mogao riješiti meč. AFP

Piše: M. K.

16.6.2021

Turska je u drugom kolu Grupe A Evropskog prvenstva bila pod imperativom pobjede protiv selekcije Velsa, a nakon poraza od Italije 0:3 u prvom kolu u Rimu.

Međutim, čvrsti Velšani odlično su se postavili na terenu od prve minute, i odlično markirali turske fudbalere.

Šansi je bilo na obje strane tokom cijelog susreta, ali su Velšani jednu uspjeli da pretvore u gol i to preko Arona Remzija u 42. minuti nakon sjajne dubinske lopte Bejla u kazneni prostor Turske.

Mogli su u nastavku Velšani sve riješiti u 61. minuti, ali Bejl, nakon pto je oboren, nije iskoristio penal, loptu je poslao visoko preko gola i ostalo je 1:0.

Imali su u posljednjih 20-ak minuta šansu da podebljaju vodstvo, odnosno poravnaju rezultat, ali napadači oba tima očito imaju velikih problema s realizacijom.

Ipak, konačnih 2:0 postavlja Roberts u posljednjim sekundama meča. Vels je tako zakoračio u nokaut fazu, a Tursku vjerovatno poslao kući.

TOK UTAKMICE

90+6 Roberts pogađa i potvrđuje pobjedu Velsa 2:0.

90+2. Bejl je imao priliku za 2:0, ali ništa od toga.

89. Gužva pred golom Velsa nakon jedne šanse Turaka. Mnogo nervoze je prisutno, počelo je obostrano naguravanje, a nekoliko igrača je požutilo. Žute kartone zaradili su Mepam, Jilmaz, Dejvis i Čalhanoglu.

87. Šansa za Tursku! Demiral je pokušao glavom, ali Pejdž brani!

85. Vilson mijenja Remzija u ekipi Velsa.

83. Kahveči ulazi umjesto Undera u ekipi Turske.

82. Jilmaz je bio u šansi, ali je odbrana Velsa dobro reagovala.

80. Ponovo prijeti Vels. Bejl je sada pokušao glavom s nekoliko metara, ali slabo je to bilo pa golman Čakir ponovo otklanja opasnost.

78. Pokušao je Džejms iskosa udarcem po zemlji, ali lak je to bio plijen za golmana Čakira.

75. Dervisoglu je zamijenio Karamana u Turskoj.

73. Na drugoj strani izlazi Alen, ulazi Ampadu.

73. Izmjena u Turskoj, ulazi Muldur umjesto Merasa.

68. Velšanin Mepam protestuje jer sudija Dias nije svirao faul nad njim.

66. Pokušaj iz daljine Jilmaza.

63. Sad su Turci zaprijetili, pokušao je Ajhan.

61. Bejl je promašio penal! Poslao je loptu, nakon zaleta, visoko preko gola.

60. Penal za Vels! Oboren je Bejl!

58. Velika šansa za Velšane koji iz gužve nisu uspjeli da pogode mrežu Turaka. Bio je to Remzi koji je mogao postići drugi gol večeras, ali je reagovao Čakir.

54. Velika šansa za Jilmaza koji iz gužve prebacuje gol sa nekoliko metara!

53. Velšani su uglavnom najopasniji nakon prekida. A sada je i Bejl oprobao svoju ljevicu sa preko 20 metara, ali neprecizno.

50. Pokušao je iz daljine Čalhanoglu svojim prepoznatljivim udarcem, ali bez uspjeha

Odbrana Turske ima mnogo posla. UEFA

48. Prvi su u nastavku zaprijetili Velšani, dobro je centrirao Džejms, ali turska odbrana čisti situaciju. Ostalo je 1:0.

46. Dvostruka izmjena u Turskoj. Jokuslu izlazi, a umjesto njega ulazi Demiral. Izašao je i Tufan, a ušao Jazići.

46. Počelo je drugo poluvrijeme u kojem se očekuje totalna ofanziva Turaka.

45+2. Kraj prvog poluvremena.

45. Sam finiš prvog dijela, Velšani vode 1:0.

42. Vels vodi! Strijelac je Remzi! Sjajno ga je pronašao Bejl dugom loptom, a ovaj se odlično snašao u kaznenom prostoru Turaka i pogodio za 1:0.

40. Definitivno su i jedni drugi odlučili da smanje intezitet napada, pa sad gledamo mnogo sporiju utakmicu nego u prvih pola sata.

37. Bejl je bio u brzom kontranapadu, ali je uslijedilo fantastično uklizavanje Ajhana.

35. Borba na sredini terena.

30. Čiste Velšani loptu s gol-linije nakon pokušaja glavom iz gužve jednog od turskih igrača.

25. Traje velika borba na sredini terena za svaku loptu.

Na stadionu u Bakuu traje žestoka borba za svaku loptu. AFP

23. Stopostotna šansa za Remzija, Velšanin je primio dobar pas i šutirao preko gola sa oko 14 metara!

21. Opasno je pred golom Turske, zaprijetio je Džejms.

17. Gužva je bila pred golom Turske, Velšani su tražili penal. Dosta sumnjiva situacija je to bila.

14. Na drugoj strani zaprijetio je Under.

13. Mur je zaprijetio glavom, ali bez promjene rezultata.

Prvi su zaprijetili Velšani. UEFA

8. Šansa za Tursku! Jilmaz je pokušao sa oko 16 metara, ali pored gola.

6. Sjajan pokušaj Remzija, ali Čakir brani!

3. Turci su izašli visoko od prve minute u pokušaju da izvrše presing na zadnji red Velšana.

1. Utakmica je počela, s centra su prvi krenuli Velšani, meč će suditi Portugalac Artur Soares Dias.  Navijači Turske koji su stigli u ogromnom broju večeras će pružati gromoglasnu podršku svojoj selekciji.

Selektori Senjol Gunjes (Senol Gunes) i Robert Pejdž (Page) otkrili su karte za ovaj meč.

TURSKA: Čakir ( Cakir) - Čelik (Celik), Ajhan (Ayhan), Sojunču (Soyuncu), Meras - Jokuslu (Yokuslu), Karaman, Čalhanoglu (Calhanoglu), Tufan, Ünder - Jilmaz (Yilmaz).

VELS: Vard (Ward) - Roberts, Mepam (Mepham), Dodon, Dejvis (Davies) - Alen (Allen), Bejl (Bale), Morel (Morrell), Remzi (Ramsey), Džejms (James) - Mur (Moore).

Bejl i ostatak tima blizu su velikog uspjeha. UEFA

Pratite tekstualni prenos susreta 2. kola Grupe A između Turske i Velsa.

Nakon prvog kola Italija vodi na tabeli s tri boda, po jedan imaju Švicarska i Vels, dok je Turska bez bodova, pa su danas po imperativom pobjede.

Očekuje se barem 30.000 gledalaca na Olimpijskom stadionu Baku, s tim da se na tribinama očekuje oko 300-400 Velšana, dok će ostatak stadiona navijati za Turke.

Turci "gore" od želje za trijumfom, nakon lošeg izdanja na otvaranju Eura protiv Italije na Olimpiku (0:1), dok Bejl i društvo imaju namjeru uzeti sva tri boda i tako zakoračiti u nokaut fazu Eura 2020.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.