EURO 2020

Veliki preokret, Belgija se pobjedom nad Danskom plasirala u narednu rundu

De Brujne ušao na poluvremenu, a sa golom i asistencijom preokrenuo rezultat utakmice

De Brujne: Junak pobjede Belgije. AFP

Piše: E. Ćosić

17.6.2021

Odličnu utakmicu u okviru 2. kola grupe B Evropskog prvensva odigrale su Danska i Belgija. Poveli su Danci golom Jusufa Polsena (Yussuf Poulsen) u 2. minuti, što je bio i jedini gol u prvom poluvremenu. Na startu drugog dijela selektor Belgije Roberto Martinez uveo je Kevina De Brujnea (De Bruyne), a fudbaler Mančester sitija je režirao preokret. Prvo je asistirao za gol Torgana Azara (Thorgan Hazard) u 55. minuti, da bi u 70. minuti nakon sjajne akcije pogodio za preokret i pobjedu.

Belgijanci su ovim trijumfom izborili plasman u narednu rundu takmičenja. Vodeća su reprezentacija grupe B sa šest bodova, po tri imaju Rusija i Finska, dok je Danska bez bodova.

90+5. - Kraj utakmice!

90. - Igrat će se još pet minuta sudijske nadoknade.

87. - Prečka! Brajtvajt je šutirao glavom, bio je savladan Kurtoa, ali lopta je pogodila samo okvir gola.

85. - Olsen mijenja Vestergarda, to je posljednja, peta izmjena koju može izvršiti selektor Danske Hjumland.

84. - Kornelijus je poslao opasnu loptu sa lijeve strane, ali kratak je bio Brajtvajt. Ostaje 2:1 za Belgiju.

82. - Novi žuti karton. Sada je Jensen upisan u bilježnicu glavnog sudije nakon prekršaja nad Tilemansom.

78. - Mali prekid utakmice da se ukaže pomoć Kurtoi nakon nezgodnog duela sa Kjerom.

77. - Brajtvajt se izborio za udarac, ali u posljednjem trenutku ga blokira Aldervereld. Danci iz kornera nisu uspjeli napraviti ništa.

75. - Ponovo nevjerovatni Lukaku pravi dar mar, a u nastavku akcije De Brujne šutira pravo u Šmajhela.

75. - Prijete Danci, ali Kurtoa je na visini zadatka. Ostaje 2:1 za Belgiju.

73. - Jensen i Kornelijus su u igri umjesto Damsgarda i Dilejnija. Dancima sada gori pod nogama.

De Brujne nije želio proslaviti pogodak. AFP

71. - GOL! Odličnu akciju Belgije krunisao je Kevin De Brujne. Briljantna minijatura Lukakua, lopta je u nastavku došla do Azara koji je proslijedio do De Brujnea, a ovaj lijevom nogom šalje loptu u mrežu Kaspera Šmajhela.

70. - Sada je Mikel Damsgard dobio žuti karton zbog simuliranja. Nije nasjeo Kjuipers i pokazao je javnu opomenu napadaču Danske.

69. - Damsgard je nakon dugo vremena zaprijedio na gol Belgije. Sigurno brani Tibo Kurtoa.

66. - Martinez je napravljenim promjenama razdrzmao svoju ekipu i sada je Belgija ta koja dominira.

61. - Promjena u danskom timu. Norgard je zamijenio Polsena, dok je Striger Larsen u igri umjesto Vasa.

59. - Na terenu je i drugi Azar. Eden je zamijenio Karaska, a Vitsel je zamijenio Dendonkera.

58. - Prvi žuti karton na utakmici dobio je danski fudbaler Vas nakon prekršaja nad Munijeom.

Azar: Iskoristio odličnu asistenciju De Brujnea. AFP

55. - GOL! Belgija je poravnala rezultat preko Torgana Azara. Pogotku "Crvenih đavola" prethodio je sjajan prodor Lukakua, potom i asistencija De Brujnea, koji je na tacni servirao gol šansu za Azara.

50. - Raspoloženi Damsgard je prošao između dvojice belgijskih fudbalera, da bi ga na kraju Tilemans srušio. Prilika za Dance da iz slobodnog udarca urade šta više, međutim šut Damsgarda završio je u živom zidu.

48. - Ponovo su Danci ti koji prijete. Dilejni je potegao sa 18 metara od gola Kurtoe, ali nije bio precizan.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme, sa centra su krenuli reprezentativci Belgije.

46. - Bit će promjena na poluvremenu. Selektor Belgije Roberto Martinez na teren šalje Kevina De Brujnea, a u svlačionici je ostao Dris Mertens.

Polsen: Njegov pogodak iz 2. minute najbrži na Euru do sada. AFP

45+1. - Kraj prvog poluvremena.

45. - Igrat će se još minut sudijske nadoknade.

45. - Brajtvajt je šutirao sada, lopta ide pored desne stative gola Tibe Kurtoe.

43. - Karasko je pokušao centaršutem pronaći nekog od svojih saigrača, ali lopta ide u gol aut.

34. - Odlična prilika za Dansku! Damsgard se oslobodio čuvara i šutirao lijevom nogom, a lopta ide tik pored stative belgijskog gola.

23. - Iza nas je polovina prvog dijela, sjajna igra Danaca i zasluženo vodstvo golom Polsena.

19. - Danska ima i posjed lopte na startu utakmice. 57% vremena je lopta kod danske selekcije.

15. - Dobar centaršut sa desne strane, prozujala je lopta kroz šesnaesterac Belgije.

10. - Prekid igre u 10. minuti kako je i najavljeno. Veliki aplauzi za Kristijana Eriksena.

9. - Konačno su se Belgijanci oslobodili pritiska danske selekcije.

6. - Ponovo je Kurtoa morao intervenisati. Pritisak Polsena i društva.

5. - Odlično otvaranje utakmice Danaca, Belgijanci su u šoku. Sada je Mael bio u prilici, ali brani Kurtoa.

2. - GOL! Šokantan početak utakmice za Belgijance! Jusuf Polsen je pogodio nakon dodavanja Hojbjerga. Danska vodi već od 2. minute! Ovo je najbrži gol na ovom Evropskom prvenstvu.

1. - Počinje utakmica, sa centra su krenuli fudbaleri Danske.

0. - Sudija utakmice je Nizozemac Bjorn Kuijpers.

Belgijanci poslali poruku podrške Eriksenu. AFP

Svoju utakmicu 2. kola grupe B Evropskog prvenstva od 18:00 sati igraju selekcije Danske i Belgije. Nakon užasnog subotnjeg meča, Danci se nadaju da će protiv Belgije popraviti utisak i ostati u igri za plasman u narednu rundu, dok će "Crveni đavoli" tražiti novu pobjedu i prolaz nakon samo dvije odigrane utakmice. Prethodno su izabranici selektora Martineza pobijedili Rusiju sa 3:0.

Najavljeno je da će se u 10. minuti utakmice izbaciti lopta van terena kako bi se poslala poruka podrške Kristijanu Eriksenu (Christian).

Selektori Hjumland i Martinez odabrali su početne sastave:

DANSKA (4-3-3): Šmajhel (Schmeichel), Kristiansen (Christiansen), Kjer (Kjaer), Vestergard (Vestergaard), Mael (Maehle), Vas (Wass), Hojbjerg, Dilejni (Delaney), Polsen (Poulsen), Damsgard (Damsgaard) i Brajtvajt (Braithwaite).

BELGIJA (3-4-3): Kurtoa (Courtois), Aldervereld (Alderweireld), Denajer (Denayer), Vertongen (Vertonghen), Munije (Meunier), Tilemans (Tielemans), Dendonker (Dendoncker), Azar (Hazard), Karasko (Carrasco), Lukaku i Mertens.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje