Bitka za Veliku Britaniju: Škotska ostala nepokorena protiv Engleske

Završeno bez golova

Dajks: Savladao Pikforda, ali se ukazao Džejms. AFP

Piše: E. Ćosić

18.6.2021

Otočki derbi odigran u okviru 2. kola grupe D Evropskog prvenstva završen je bez pobjednika. Engleska i Škotska odigrali su bez golova, iako je bilo prilika na obje strane. „Gordi Albion“ nakon ove utakmice ima četiri boda, dok su Škoti stigli do svog prvog boda na prvenstvu.

Ranije danas, svoju utakmicu 2. kola odigrali su Hrvatska i Češka, bilo je 1:1.

TOK UTAKMICE

90. - Igrat će se dvije minute sudijske nadoknade.

87. - Drugi žuti karton na utakmici. Oba su dobili Škoti, nakon Mekgina sada je u bilježnicu sudije Lahoza upisan Odonel.

85. - Če Adams ide na klupu, umjesto njega u igri je Nisbet.

81. - Mekgin je potegao sa distance, na kraju korner za Škote. Peti po redu.

78. - Ponovo je bilo opasno ispred gola Pikforda. Centaršut je dočekao Adams, ali loše zahvaća loptu u završetku akcije.

76. - Prva izmjena u škotskom timu. Gilmora mijenja Armstrong.

74. - Ponovo mijenja Sautgejt. Sada iz igre izlazi Heri Kejn, a u igri je Markus Rašford.

73. - Šo i Maunt su dobro kombinovali. Na kraju je Šo pokušao pogoditi iz teške pozicije.

Mekgin: Lahoz mu pokazao javnu opomenu nakon prigovora. AFP

72. - Interesantno da je do ovog trenutka pokazan samo jedan žuti karton i to zbog prigovora. Dobio ga je Mekgin još u 16. minuti susreta.

63. - Džek Griliš je na terenu umjesto Fodena.

62. - Nova prilika za Škotsku! Dajksu se lopta odbila na 11 metara od gola, napadač Škotske je dobro šutirao, ali u posljednji trenutak Džejms reaguje i spriječava gol.

60. - I jedni i drugi napadaju, ali bez konkretnih prilika.

55. - Džejms je sada zaprijetio iz dobre pozicije, ali ide lopta preko gola.

48. - Odlično otvaranje utakmice za Engleze. Već drugi korner u nastavku za "Gordi Albion".

46. - Počelo je drugo poluvrijeme, nije bilo promjena u sastavima.

Stativa Stonsa najbolja prilika do sada. AFP

45. - Kraj prvog poluvremena!

44. - Če Adams se odlučio za dalekometni pokušaj, na kraju će biti novi korner za Škotsku.

37. - Nešto mirniji period ove utakmice.

30. - Dobra šansa! Sjajan volej Odonela i još bolja intervencija Pikforda!

29. - Kejn je proletio kroz šesnaesterac Škotske za loptom Džejmsa, ali udarac glavom ide pokraj gola Maršala.

23. - Sredina prvog dijela je iza nas. Stativa Stonsa najbolja prilika na utakmici do sada.

17. - Foden se sjajno snašao, namjestio na jaču lijevu nogu, ali njegov šut ide pored gola. Na kraju je signaliziran i ofsajd.

15. - Lahoz pokazuje prvi žuti karton na utakmici. Dobio ga je Mekgin zbog prigovora.

Kejn u duelu sa Mekginom: Dobro se poznaju iz Premier lige. AFP

13. - Nova prilika pred golom Škotske. Mektominej je izgubio loptu, u nastavku Sterling dodaje Mauntu koji šutira pored gola.

12. - Stativa! Stons je odlično skočio, ali nedostajalo je sreće defanzivcu "Gordog Albiona". Maunt je poslao dobru loptu iz kornera.

11. - Prvi korner na utakmici imat će Engleska, nakon što je Mauntov udarac izblokiran.

4. - Velika šansa za Škotsku! Sjajna akcija i Mekginov šut je izblokirao Stons u posljednji čas.

1. - Počela je utakmica, prvi sa centra krenuli su reprezentativci Škotske.

0. - Ranije su u ovoj grupi svoj meč 2. kola odigrale selekcije Hrvatske i Češke. Utakmica na Hampden Parku završena je bez pobjednika, bilo je 1:1.

Veliki otočki derbi u okviru 2. kola grupe D Evropskog prvenstva igraju Engleska i Škotska. Susret se igra na Vembliju sa početkom od 21 sat. Utakmicu će suditi Španac Antonio Mateui Lahoz. Zanimljivo da španski sudija broji posljednje utakmice "na dužnosti", obzirom da će poslije Eura završiti sudijsku karijeru.

Selektori Engleske i Škotske su odabrali početne sastave. Geret Sautgejt (Gareth Southgate) je u odnosu na utakmicu sa Hrvatskom (1:0) promijenio bekove, pa su tako Ris Džejms (Reece James) i Luk Šo (Luke Shaw) u ekipi umjesto Kajla Volkera (Kyle Walker) i Kijerana Tripijea (Kieran Trippier).

Na drugoj strani Stiv Klark (Steve Clark) napravio je četiri promjene. Tirni (Tierney), Gilmor (Gilmour), Mekgregor (McGregor) i Adams su od prve minute, dok su iz tima ispali Armstrong, Kristi (Christie), Kuper (Cooper) i Hendri (Hendry).

POČETNI SASTAVI:

ENGLESKA (4-3-3): Pikford (Pickford), Džejms (James), Stons (Stones), Mings, Šo (Shaw), Rajs (Rice), Filips (Philips), Foden, Maunt (Mount), Sterling i Kejn

ŠKOTSKA (3-5-2): Maršal (Marshall), Tirni (Tierney), Henli (Hanley), Mektominej (McTominay), Gilmor (Gilmour), Mekgin (McGinn), Odonel (O'Donnell), Mekgregor (McGregor), Robertson, Adams i Dajks (Dykes).

Avaz i SofaScore jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.