Italijani potvrdili prvo mjesto, Švicarci uhvatili zadnji voz

Italijani su ostali prvi u Grupi A sa devet bodova, drugi je Vels s četiri, koliko ima i treća Švicarska, dok su Turci završili nastup na EP-u bez bodova

Italija će u osminu finala kao prvoplasirana iz Grupe A. UEFA

Piše: M. Kadić

20.6.2021

Takmičenje u Grupi A Evropskog prvenstva 2020 kompletirano je večerašnjim susretima u Rimu i Bakuu gdje se su sastali Italija i Vels odnosno Švicarska i Turska.

Italijani su slavili s 1:0 i zadržali prvo mjesto u grupi s devet bodova, dok su Švicarci uspjeli da pobijede Tursku s 3:1, a nakon tri kola zauzeli su treće mjesto u Grupi A sa četiri boda, isto kao i drugi Vels koji ima bolju gol razliku.

Mreža se prvi put zatresla u susretu Švicarske i Turske.

Švicarce je u vodstvo doveo Haris Seferović u 7. minuti meča, preciznim šutem sa oko 16 metara. Do odmora Švicarci su još jednom zatresli mrežu Čakira, a lijepim golom Šerdan Šaćiri (Xherdan Shaqiri) vodstvo podiže na 2:0 u 26. minuti meča.

U međuvremenu na Olimpiku je 1:0 povela Italija u 39. minuti golom Matee Pesine (Matteo Pessina) nakon oštrog ubačaja Marka Veratija (Marco Veratti) iz slobodnog udarca.

S prednošću 2:0 odnosno 1:0 Švicarci i Italijani otišli su na odmor.

U nastavku očekivano nešto ofanzivnija igra ekipa koje su bile u minusu nakon prvih 45 minuta.

Isplatilo se to Turcima u 62. minuti kada je Irfan Kahveči (Kahveci) postigao golčinu, nakon dodavanja Čalhanoglua (Hakan Calhanoglu). Ipak, u 68. minuti pobjedu Švicarske ovjerava Šaćiri svojim drugim golom za konačnih 3:1.

Italijanima je posao u Rimu olakšao i crveni karton Velšana koji je zaradio Itan Ampadu (Ethan Ampadu) u 55. minuti meča, a rezultat je ostao 1:0 za Azure.

Odlična igra Azura u grupnoj fazi EP-a. AFP

TOK UTAKMICA

Kraj.

92. Švicarska i Italija su pred pobjedama.

90. Ulazi se u sudijsku nadoknadu u obje utakmice.

87. U Bakuu također izmjene. Benito i Mehmedi ušli umjesto Zubera i Embola. Kod Turaka izašao je Čalhanoglu, a ušao Tokoz.

85. Nekoliko izmjena u Rimu, izašli su Bejl, Vilijams i Alen, a ušli su Bruksm Dejvis i Levit.

80. Požutili su Gunter u Velsu i Pesina kod Italijana.

77. Sojunču je požutio kod Turaka zbog grubog starta.

76. Vargas mijenja Šaćirija u Švicarskoj.

75. Izlaze Bernandeski i Žoržinjo, ulaze Raspadori i Kristante u ekipi Italije.

74. Džejms će napustiti igru u Velsu, ući će Vilson.

70. Čalhanoglu je zaradio žuti karton u selekciji Turske.

68. Šaćiri donosi vodstvo 3:1 Švicarskoj! Ponovo je to bio snažan šut Švicarca, ovo je njegov drugi gol večeras.

66. Varda je sad zaprijetio Donarumi, ostaje 1:0 za Italiju.

Golčina Irfana Kahvečija. UEFA

65. Izmjene u Turskoj, ulaze Karaman i Jazići umjesto Tufana i Kahvečija, dok je Jokuslu zamijenio Ajhana.

62. Turci smanjuju na 2:1, prelijep pogodak Kahvečija, nakon što je primio loptu od Čalhanoglua, povukao je kratko i poslao projektil iza leđa Zomera!

60. Dobra prilika za Seferovića, ali mu Čakir vrhovima prstiju brani prizeman udarac.

60. Morel će u Velsu zamijeniti Mura.

59. Velšani su sad hendikepirani sa igračem manje. Vels i Švicarska u ovim trenucima imaju isto bodova, po četiri.

55. Ampadu je zaradio crveni karton nakon oštrog starta na Bernadeskijem.

52. Bernandeski pogađa stativu iz slobodnog udarca!

50. U oba meča igra se uglavnom na sredini terena. Prvi je večeras "požutio" Alen u ekipi Velsa.

46.   Aćerbi (Accerbi) će u Italiji zamijeniti Bonućija.

46. Počelo je drugo poluvrijeme na susretima u Rimu i Bakuu.

45+2. Prvo poluvrijeme u Bakuu i Rimu je završeno, Italija vodi 1:0, a Švicarska 2:0 protiv Velsa odnosno Turske.

Pesina proslavlja gol protiv Velšana. UEFA

43. Turska sada prijeti! Odlična šansa za Muldura koji šutira u golmana Zomera.

42. Nova šansa za Pesinu, ali je za nekoliko centimetara zakasnio na ubačenu loptu.

39. Italija vodi 1:0! Pesina je strijelac nakon jedno prekida. Ubacio je Verati, a Mateo Pesina se odlično snašao i pogodio.

38. Švicarska ima sigurno vodstvo, Italijani i dalje dominiraju ali bez rezultata.

33. Dobar pokušaj Muldura, golman Švicarske odlično brani.

33. Švicarska odlično igra večeras.

30. Sve je veći pritisak Azura na gol Velšana.

28. Sam je Šaćiri izašao pred golmana Čakira, ali mu ovaj sjajno brani! Ostaje 2:0.

Šaćiri je povisio vodstvo svog tima na 2:0. UEFA

27. Sjajan pokušaj Džejmsa iz slobodnjaka, lopta odlazi nekoliko centimetara pored gola.

26. Švicarska je povisila vodstvo na 2:0 lijepim golom Šaćirija.

24. Prilika za Kiezu, ali šutira iskosa pored stative. U Bakuu borba na sredini terena.

19. Bez većih promjena u Rimu i Bakuu. Švicarska čuva onih 1:0, Velšani protiv Italijana igraju visoku odbranu.

15. Gužva pred golom Švicarske, ali odbrana otklanja opasnost. Dominacija i dalje traje.

10. Švicarska je sad potpuno preuzela inicijativu, u Rimu Italijani i dalje dominiraju, ali bez većih prilika.

Seferović je zatresao mrežu Turaka. UEFA

7. Švicarci vode 1:0, strijelac je Haris Seferović, pogodio je precizno sa oko 16 metara mrežu Čakira!

4. Italijani su, očekivano, odmah preuzeli inicijativu protiv Velsa, u drugom meču u Bakuu smjenuju se napadi i igra se dosta otvoreno.

1. Susreti na Olimpiku i Olimpijskom stadionu u Bakuu počele su.

Selektori večerašnjih timova otkrili su karte, posebno se može primjetiti nekoliko i promjena u selekciji Italije gdje je mjesto u prvih 11, između ostalih, zauzeo i Verati koji s oporavio.

Robert Mančini (Mancini) nije mnogo mijenjao taktiku, kao ni Robert Pejdž (Page).

ITALIJA (4-3-3): Donaruma ( Donnarumma) - Emerson, Bonući (Bonucci), Bastoni, Toloi - Verati (Verratti), Žioržinjo (Jorginho), Pesina (Pessina) - Kieza (Chiesa), Beloti (Belotti), Bernandeski (Bernardeschi).

VELS (3-4-3): Vard (Ward) - Ampadu, Rodon, Gunter - K. Roberts (C. Roberts), Alen (Allen), MOrel (Morrell), N. Vilijams (N. Williams) - Bejl (Bale), Remzi (Ramsey), Džejms (James).

Za razliku od Vladimira  Petkovića koji sa Švicarskom kreće ofanzivno u ovom meču, Senjol Gunješ (Senol Gunes) izlazi na teren s nešto opreznijom formacijom s jednim isturenim napadačem.

ŠVICARSKA (3-4-1-2): Zomer (Sommer) - Elvedi, Akanđi (Akanji), Rodrigez (Rodriguez) - Vidmer (Widmer), Šaka (Xhaka), Frojler (Freuler), Zuber - Šaćiri (Shaqiri) - Embolo, Seferović.

TURSKA (4-1-4-1): Čakir (Cakir) - Muldur, Demiral, Sojunču (Soyuncu), Čelik (Celik) - Ajhan (Ayhan) - Under, Kahveči (Kahveci), Tufan, Čalhanoglu (Calhanoglu) - Jilmaz (Yilmaz).

Velšani na stadionu Olimpiko. UEFA

Pratite tekstualni prenos dvije utakmice 3. kola Grupe A, između Italije i Velsa na rimskom Olimpiku, te Švicarske i Turske na Olimpijskom stadionu u Bakuu, gdje ćemo dobiti još jednog sigurnog učesnika osmine finala, nakon što je Italija ranije to već osigurala u ovoj grupi.

Prema do sad prikazanom, Italijani su veliki favoriti protiv Velšana i sve pobjede Azura bilo bi veliko iznenađenje.

U drugom meču Turska se zbog užasne gol razlike (0:5) oprostila od druge faze takmičenja, ali to ne znači da će protiv Švicarske izaći s bijelom zastavicom.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.