Hrvatska savladala Škotsku za drugo mjesto u grupi

Englezi potvrdili prvu poziciju

Eurogol Modrića. AFP

Piše: E. Ćosić

22.6.2021

Reprezentacija Hrvatske, plasirala se u narednu fazu Evropskog prvenstva nakon što je večeras u Glazgovu sa 3:1 savladala Škotsku. Hrvatska je povela golom Nikole Vlašića u 17. minuti, a izjednačio je Kalum Mkegregor (Callum McGregor) u finišu prvog dijela.

U nastavku je prvo pogodio Luka Modrić u 62. minuti, a konačnih 3:1 postavio je Ivan Perišić u 77.

U drugom susretu grupe D Engleska je savladala Češku sa 1:0, golom Rahima Sterlinga (Raheem Sterling) u 12. minuti.

Poredak: Engleska 7, Hrvatska 4 (4:3), Češka 4 (3:2), Škotska 1.

TOK UTAKMICE

90. Nadokanada na oba terena.

87. Henderson je pogodio za Englesku, a li je dosuđen ofsajd.

87. Hrvatska mirno privodi utakmicu kraju. Čak su bolji na terenu.

80. - Hrvatska - Škotska (3:1): Nova promjena u hrvatskom timu. Ante Rebić je zamijenio Perišića, strijelca 3. gola.

77. - Hrvatska - Škotska (3:1): GOOOOOOOL! Perišić pogađa glavom. Sada je Hrvatska na 2. mjestu, a Češka pada na mjesto ispod.

69. - Hrvatska - Škotska (2:1): Mijenja i Zlatko Dalić. Andrej Kramarić je zamijenio Brunu Petkovića, dok je umjesto Gvardiola u igri Barišić.

69. - Hrvatska - Škotska (2:1): Promjena u škotskom timu. Armstrong je ustupio svoje mjesto Frejzeru.

Kejn: Čeka prvi gol na Euru. AFP

67. - Češka - Engleska (0:1): Mijenjat će i Sautgejt. Rašford i Belingem su u igri umjesto Sterlinga i Griliša.

64. - Češka - Engleska (0:1): Mijenjaju Česi. Kral i Hlozek su zamijenili Daridu i Mazopusta.

62' Hrvatska - Škotska (2:1): GOOOOOOOOL! Majstorija Luke Modrića, koji je dobio loptu na 20ak metara od gola, a onda sjajno pogodio vanjskim dijelom stopala. "Vatreni" ponovo vode.

59. - Hrvatska - Škotska (2:1): Mekgin je sada imao sjajnu šansu, ali kao da se uplašio prilike. Slabo je šutirao sa dva - tri metra od gola.

54. - Hrvatska - Škotska (1:1): Kakva prilika za Hrvatsku! Perišić je dobio sjajan pas Modrića, ali nije uspio savladati Maršala.

53. - Hrvatska - Škotska (1:1): Duga akcija fudbalera Hrvatske, na kraju korner za Luku Modrića iz kojeg se nije izrodila gol šansa. Čisti to odbrana Škotske.

52. - Pet minute igre u nastavku, bez promjena rezultata na oba terena.

Sterling: Ovo mu je drugi gol na Euru. AFP

49. - Hrvatska - Škotska (1:1): Dobra prilika za Hrvatsku, ali u ključnom trenutku Gvardiolu bježi lopta i reaguje Maršal.

46. - Češka - Engleska (0:1): Po jedna promjena na obje strane. U češkom timu Sevčik je zamijenio Jankta, dok je kod Engleza u igri umjesto Rajsa Džordan Henderson.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme na obje utakmice večerašnjeg termina. Češka - Engleska 0:1, Hrvatska - Škotska 1:1.

45. - Kraj poluvremena i na Hampden Parku.

45. - Poluvrijeme na Vembliju, dok će se na Hampden Parku igrati dvije minute sudijske nadoknade.

43. - Češka - Engleska (0:1): Prilika za Englesku, ali Kejnov udarac brani Vaclik. Napadač "Gordog Albiona" i dalje traži svoj prvi gol na ovom Evropskom prvenstvu.

42. - Hrvatska - Škotska (1:1): GOOOOOOL! Mekgregor poravnava rezultat, nakon što je sjajnim udarcem sa distance matirao Livakovića. Vida je izbacio loptu iz šesnaesterca tačno na nogu veznjaka škotskog tima.

Vlašić: Doveo "Vatrene" u vodstvo. AFP

34. - Hrvatska - Škotska (1:0): Nevjerovatno. Mekena tek što je ušao u igru dobija žuti karton.

33. Bio je prekid zbog povrede igrača Škotske. Henli zbog povrede neće moći nastaviti utakmicu, umjesto njega u igri je Skot Mekena.

30. Pola sata igre. Češka - Engleska 0:1, Hrvatska - Škotska 1:0.

28. Sada su Česi preko Holesa imali šansu, ali mreža se nije zatresla.

26. Kejn je propustio veliku priliku za Englesku. Bio je sam pred golmanom Vaclikom, ali je češki čuvar mreže izašao kao pobjednik.

26. Hrvatska ima više loptu, ali su pretjerali s dodavanjima. Škotska ima faul sa strane. Ići će ubacivanje.

24. Velika je prilika bila za Škotsku u dva navrata. Na kraju je Livaković uhvatio loptu.

22. Sjajan udarac Modrića iz daljine. Dirao je tu loptu Maršal, ali Hrvatska nije dobila korner.

21. Česi za sada nemaju nikakvo rješenje za Englesku. Čini se da Englezi lagano drže vodstvo.

19. Šokirani su škotski navijači, a čini se i igrači.

Sterling i Griliš: Zagrljaj strijelca i asistenta pogotka. AFP

17. Hrvatska - Škotska (1:0): GOOOOOOOL! Vlašić se sjajno snašao. Primio loptu u kaznenom prostoru i u padu je poslao u mrežu.

15. Bez promjena na utakmici Hrvatska - Škotska. Čini se da se Hrvatska malo otvorila nakon početnog pritiska Škotske.

12. Češka - Engleska (0:1): GOOOOOOOL! Engleska vodi protiv Češke - Rahim Sterling je pogodio. Lagana realizacija glavom nakon centaršuta Džeka Griliša.

11. Kejn je uhvatio volej, ali je bio jako neprecizan.

10. Dajks je pokušao iz daljine za Škotsku, nije bilo promjene, a Škoti nisu dobili korner koji su tražili.

8. Masopust je bio u kontri, ali su ga engleski defanzivci zaustavili.

8. Hrvati su uspjeli malo primiriti napade Škotske.

6. Velika šansa za Škotsku. Adams je zamalo zakasnio. Livaković je izbacio u korner.

2. Englezi su odmah pogodili stativu. Sterling je bio u prilici.

1. - Počele su utakmice u Glazgovu i Londonu!

Tribine stadiona. AFP

Pratite tekstualni prenos dvije utakmice 3. kola grupe D, između Češke i Engleske na Vembliju u Londonu, te Hrvatske i Škotske na Hampden Parku u Glazgovu. Obje utakmice počinju u 21 sat.

Nakon raspleta u grupama A, B i C, večeras ćemo dobiti konačni poredak grupe D u kojoj su smještene selekcije Engleske, Hrvatske, Češke i Škotske.

Poznati su i početni sastavi za obje utakmice:

ČEŠKA (4-5-1): Vaclik, Cufal (Coufal), Čelustka, Kalaš. Boril, Holes, Souček, Jankto, Darida, Mazopust i Šik (Schick).

ENGLESKA (4-3-3): Pikford (Pickford), Volker (Walker), Stons (Stones), Megvajer (Maguire), Šo (Shaw), Rajs (Rice), Filips (Psillips), Saka, Sterling, Griliš (Grealish) i Kejn (Kane).

HRVATSKA (4-3-3): Livaković, Juranović, Lovren, Vida, Gvardiol, Kovačić, Brozović, Modrić, Vlašić, Perišić i Petković.

ŠKOTSKA (3-5-2): Maršal (Marshall), Mektominej (McTominay), Henli (Hanley), Tirni (Tierney), O'Donel (O'Donnell), Armstrong, Mekgin (McGinn), Mekgregor (McGregor), Robertson, Dajks (Dykes) i Adams.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU u kojoj možete osvojiti „PlayStation“, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.