Senzacija: Češka izbacila jednog od favorita Eura

Češka zakazala četvrtfinalni duel sa Danskom

Česi otvorili vrata četvrtfinala. UEFA

Piše: E. Ćosić

27.6.2021

Fudbalska reprezentacija Češke režirala je veliko iznenađenje Evropskog prvenstva. Česi su u osmini finala senzacionalno savladali favorizovanu Nizozemsku sa 2:0 i tako zakazali četvrtfinalni okršaj sa Danskom (3. Juli, Baku).

Nakon prvog poluvremena u kojem su nedostajali samo pogoci, u nastavku smo vidjeli dva i to oba u mreži nizozemskog gola. Prvo je Malen u 52. minuti promašio kolosalnu šansu, a u protu napadu Češke De Ligt pravi nevjerovatan potez i zbog igranja rukom dobija direktan crveni karton.

Česi do vodstva dolaze u 68. minuti kada je nakon centaršuta Baraka loptu sa druge stative vratio Kalas, a na pravom mjestu bio je Holeš. Isti igrač je 12 minuta kasnije sjajno prošao i odigrao povratnu za Šika (Schick) koji ovjerava trijumf svoje reprezentacije.

TOK UTAKMICE

90. - Kraj utakmice!

90+2. - Silhavi koristi i preostale dvije izmjene. Krmenčik i Sadilek su u igri umjesto Baraka i Šika.

90. - Šest minuta sudijske nadoknade.

85. - Promjene u češkom timu. Hlozek i Kral su u igri umjesto Sevčika i Holeša.

81. - De Bur ponovo mijenja. Na teren je umjesto Blinda i Van Anholta poslao Timberga i Berguiza.

80. - GOOOOOOOOL! Patrik Šik je strijelac, Češka na pragu plasmana u četvrtfinale! Holeš je sjajno prošao, a onda odigrao povratnu za napadača koji postiže svoj četvrti gol na ovom Evropskom prvenstvu.

Česi na pragu velike pobjede. AFP

79. - Prva izmena u češkom timu. Jankto je u igri umjesto Masopusta.

78. - Sada je i Masopust zaprijetio na gol Stekelenburga, ali golman Nizozemske je na visini zadatka.

77. - Souček se odlučio na šut sa nekih 20ak metara, bez problema je to zaustavio Stekelenburg.

73. - Nova promjena u nizozemskom timu. Veghorst je zamijenio De Rona.

69. - GOOOOOL! Barak je ubacio loptu, Kalas je sa druge stative vratio do Holeša koji loptu šalje u nebranjeni dio mreže. Češka vodi!

64. - Sjajna prilika! Kaderabek se namjestio na desnu nogu, želio je plasirati loptu u malu mrežicu, ali Damfris se bacio u blok i zaustavio pokušaj bočnog igrača Češke.

63. - Promijenilo se stanje na terenu nakon isključena De Ligta. Sada je Nizozemska ta koja priliku čeka iz kontra napada.

57. - Mijenja De Bur. Kvinsi Proms je u igri umjesto Malena.

Karašev: Nakon gledanja usporenog snimka promijenio boju kartona za De Ligta. AFP

56. - Sada prekršaj Cufala nad Damfrisom i to je žuti karton za desnog beka Češke.

53. - Sada na drugoj strani uzbuđenje! De Ligt u posljednji čas rukom zaustavlja loptu i dobija žuti karton. Šik je bio u naletu. Gleda se VAR, da li će ruski sudija pokazati i crveni karton defanzivcu Nizozemske. Crveni karton, De Ligt je isključen!

52. - Najbolja prilika na utakmici! Malen je izbio sam pred golmana Vaclika, ali ga je golman Češke zaustavio u namjeri da ga predribla!

47. - Evo ga prvi žuti karton na današnjem susretu, zaradio ga je Damfris.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme utakmice u Budimpešti. U prvom dijelu nije bilo golova.

46. - Nije bilo promjena u sastavima nakon pauze.

Souček i De Jong: Velika borba na sredini terena. AFP

45. - Kraj prvog poluvremena.

45+2. - Odličan potez Depaja, sjajno je izvrtio defanzivca Češke, uposlio je Van Anholta koji šutira pored gola. Čini se i da bi bio ofsajd.

45. - Dvije minute sudijske nadoknade.

39. - Sada šansa i na drugoj strani! Damfris je sjajno prošao po desnoj strani, uputio centaršut, ali reaguje Vaclik.

38. - Velika šansa za Češku! Nakon serije grešaka na sredini terena, lopta je došla do Součeka, a u završetku akcije Barak iz izgledne pozicije šutira, ali lopta nakon bloka De Ligta ide preko gola.

34. - Izveli su prvi korner i Česi, ali se iz njega nije izrodilo ništa opasnije po gol Stekelenburga.

Malen i Čelustka u duelu. AFP

32. - Nakon jednog ubrzo i drugi korner za Nizozemce. Već šesti za izabranike Franka De Bura na današnjoj utakmici.

31. - Malen je dobio loptu od Damfrisa, šutirao, ali u posljednji čas Kalas blokira njegov pokušaj.

28. - Prvi šut u okvir gola. Šik se namjestio na lijevu nogu, a njegov šut je usporio blok i olakšao posao Stekelenburgu.

23. - Sredina igre u prvom dijelu je iza nas. Trenutno je kratka pauza da se igrači obje selekcije osvježe.

22. - Konačno su Česi prešli na polovicu terena koji pripada Nizozemskoj. Cufal je dobro sačuvao loptu u nastavku akcije upućen je centaršut u šesnaesterac, a Souček je šutirao pored gola.

19. - Van Anholt je uputio opasan centaršut sa lijeve strane, ali odbrana Češke je ponovo na visini zadatka.

17. - Česi priliku čekaju iz kontre, odbrana za sada uspješno odbija nalete Nizozemaca.

Depaj pokušava proći Čelustku i Holesa. AFP

13. - Velika greška Vaclika, Damfris se ubacio iz drugog plana, ali na kraju Kalas izbacuje loptu u korner, treći za Nizozemsku.

10. - Nizozemci su uspostavili ofanzivu, traži se pukotina u odbrani Češke.

6. - Prvi korner na utakmici, Kalas je izblokirao ubacivanje Malena sa desne strane.

1. - Odmah prilika pred češkim golom. Malen je uputio centaršut sa lijeve strane, kasni Damfris.

1. - Počela je utakmica, sa centra su krenuli fudbaleri Češke.

0. - Podsjećamo, pobjednik ove grupe ide na Dansku.

Navijači. AFP

Dobro došli na tekstualni prenos treće utakmice osmine finala Evropskog prvenstva. Na Puškaš Areni u Budimpešti sastaju se Nizozemska i Češka. U duelu koji počinje u 18:00 sati pravdu će dijeliti ruski sudija Sergej Karasev.

Selektori su odabrali početne sastave:

NIZOZEMSKA (5-3-2): Stekelnburg, Damfris (Dumfries), De Fraj (De Vrij), De Ligt, Blind, Van Anholt (Van Aanholt), De Ron (De Roon), Vajnaldum (Wijnaldum), De Jong, Depaj (Depay) i Malen.

ČEŠKA (4-5-1): Vaclik, Cufal (Coufal), Čelustka, Kalas, Kaderabak, Holeš, Souček, Sevčik, Barak, Masopust i Šik (Schick).

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU u kojoj možete osvojiti „PlayStation“, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.