Hrvatski tim je večeras po prvi put na EURU imao veliku podršku nekoliko hiljada navijača sa tribina Parkena

Veliko slavlje Španaca nakon petog gola. AFP

Piše: M. K.

28.6.2021

Selekcije Hrvatske i Španije odigrale su sinoć sjajnu utakmicu osmine finala Eura 2020, a dalje se plasirala Španija nakon pobjede rezultatom 5:3.

Prvo poluvrijeme je obilježila dominacija Španije, ali su Hrvati bili ti koji su prvi poveli, i to nakon što je u 20. minuta nakon jedne povratne lopte Pedrija, loše reagovao golman Unai Simon i lopta je završila u mreži za 1:0 Hrvata.

Ipak, odlični Pablo Sarabija je u 38. minuti poravnao na 1:1 nakon jedne gužve pred golom Dominika Livakovića. U nastavku je viđena otvorena utakmica na obje strane, i jedni i drugi su stvarali polušanse, a onda je u 57. minuti Furija stigla do preokreta. Dobru loptu Ferana Toresa (Ferran Torres) iskoristio je Cezar Aspilikueta (Azpilikueta) i pogodio glavom s nekoliko metara za preokret Španije od 0:1 na 2:1.

Otvorili su se potom Hrvati i pokušali nešto uraditi izmjenama, ali Španci su radili ono što najbolje znaju već godinama, čuvali su znalački stečeno vodstvo.

Španci su bili gotovo sigurni, kada je Tores u 77. minuti postigao gol za 1:3, ali tako nisu mislili igrači Hrvatske.

Rezervista Mislav Oršić je u 85. minuti smanjio na 2:3, a onda u drugoj minuti nadoknade i asistirao za drugog igrača koji je ušao s klupe. Za 3:3 i odlazak u produžetke lijepo je glavom pogodio Mario Pašalić.

Produžeci su donijeli otvorenu igru obje selekcije, ali Španci su bili ti koji su pogodili i to dva puta mrežu "Vatrenih". Prvo je Alvaro Morata pogodio za 4:3 u 103. minuti, da bi tri minute kasnije Mikel Ojarzabal (Oyarzabal) postavio konačnih 5:3.

120. Kraj, pobjeda Španije rezultatom 5:3.

116. Ušli smo u finiš meča, Španija je pred pobjedom.

110. Španci su na pragu četvrtfinala.

106. Počeo je drugi produžetak na Parkenu.

105. Kraj prvog produžetka, Španija je blizu četvrtfinala.

103. 5:3 vodi Španija! Strijelac je Ojarzabal nakon asistencije Olme.

101. Ponovo vodi Španija 4:3, strijelac je Morata!

100. Dominacija Španije u ovim trenucima.

Slavlje Španaca nakon vodstva 4:3. UEFA

97. Velika prilika za Hrvatsku, za Kramarića, nakon jedne gužve pred golom Španaca, ali golman Španije je bio na mjestu.

92. Sjajan pokušaj Oršića, lopta je otišla nekoliko centimetara preko prečke.

91. Počeo je prvi produžetak na Parkenu.

90+6. Igrat će se produžeci nakon 3:3 u 90 minuta.

90+3. Pašalić je bio najviši u skoru i pogodio glavom. Oršić je uputio sjajan centaršut. Akcija dvojice rezervista.

90. Šest minuta sudijske nadoknade.

88. Ojarzabal mijenja Toresa.

86. Hrvatska smanjuje na 2:3 pogotkom Oršića!

84. Ćaleta-Car je zaradio žuti karton.

82. Španija je blizu pobjede, hrvatska igra se raspala u ovim trenucima.

78. Ulaze Ruiz i Alba, izlaze Koke i Gaj kod Španije.

77. Tores povećava vodstvo Španije! Dobio je jednu loptu, prišao malo iskosa Livakoviću i pogodio.

74. Brekalo mijenja Juranovića u Hrvatskoj.

73. Brozović je prvi igrač na večerašnjem meču koji je požutio.

73. Trese se mreža Hrvatske, ali je gol Morate poništen zbog ofsajda.

71. Olmo mijenja Sarabiju, a Tores mijenja Garsiju.

Slavlje Španaca nakon preokreta. UEFA

68. Velika šansa za Gvardiola, ostaje 2:1 za Španiju! U gužvi je hrvatski Joško Gvardiol stigao do lopte, odmah je šutirao, ali pravo u golmana Simona.

67. Rebić napušta teren, mijenja ga Oršić.

63. Sada Španci rade ono što najbolje znaju, čuvaju stečeno vodstvo.57. Aspilikueta donosi preokret Špancima 2:1! Nakon jedne akcije Španije, zakasnila je s reakcijom odbrana Hrvatske, a na ubačaj Toresa odlično reaguje Aspilikueta i pogađa za 2:1.

55. Ponovo je opasan Sarabija bio, ali odbrana Hrvatske otklanja  opasnost.

53. Otvoren meč u ovim trenucima. Prijete i jedni i drugi.

49. Nastavila se lagana dominacija Španije.

46. Kramarić je zamijenio Petkovića.

Detalj sa utakmice na Parkenu. UEFA

46. Počelo je drugo poluvrijeme.

45. Završeno je prvo poluvrijeme.

42. Španija je žestoko napala nakon poravnanja rezultata.

38. Španci su poravnali na 1:1! Strijelac je Pablo Sarabija nakon gužve pred golom Hrvatske.

35. Sarabia je trenutno najagilniji i najopasniji igrač Španije, od početka meča pokušava da probije lijevoj strani, ali hrvatska odbrana ga je zasad zaustavila.

Golman Simon će dugo pamtiti ovu utakmicu. AFP

33. Ponovo pritišću Španci, ali sad su mnogo nervozniji nego prije vodstva Hrvata.

29. Hrvatska je nastavila igrati ofanzivno i nakon vodstva 1:0.

25. Sada je pokušao Kovačić, ali preko gola!

24. Mogli su Hrvati do 2:0, ali Vlašić iskosa pogađa vanjski dio mreže.

Hrvati slave vodeći gol. AFP

20. Vodi Hrvatska 1:0 i to autogolom Unaija Simona koji je loše reagovao na jednu povratnu loptu Pedrija!

19. Morata u stopostotnoj šansi pred golom Hrvatske, ali ostaje 0:0.

16. Odlična reakcija Livakovića nakon pokušaja Kokea.

13. Pokušaj Sarabije iskosa s lijeve strane, ali pogađa vanjski dio mreže gola Livakovića.

10. Španci kruže oko gola "Vatrenih" koji nikako da uvežu akciju i iznesu loptu na protivničku polovicu.

8. Hrvati su se zasad orijentisali na odbranu svog gola, a s obzirom na pritisak Španaca, teško mogu i do kontranapada.

Španija je favorit u današnjem meču. AFP

4. Španci su od starta uspostavili dominaciju na terenu, kao što su i najavili prije meča.

1. Utakmica je počela, na Parkenu vlada odlična atmosfera.

Glavni sudija utakmice bit će Turčin Cunejt Čakir (Cuneyt Cakır).

Očekuje se da ekipe izađu na teren, te da nakon intoniranja državnih himni starta jedan od derbija osmine finala Evropskog prvenstva.

Selektori Zlatko Dalić i Luis Enrike otkrili su karte za večerašnji dvoboj, evo i sastava obje selekcije:

HRVATSKA: Livaković - Vrsaljko, Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol - Modrić, Brozović, Kovačić - Vlašić, Petković, Rebić.

ŠPANIJA: Simon, Aspilikueta ( Azpilicueta), Garsija (Garcia), Laporte, Alba - Koke, Buskets (Busquets), Pedri - Sarabia, Tres ( Torres) - Morata.

Hrvatski navijači okupirali su Kopenhagen. Twitter

Ono što je odlično za selekciju naših zapadnih komšija, jeste što će po prvi put na EURU imati veliku podršku navijača s tribina Parkena, njih nekoliko hiljada.

Ofanzivac Španije Pablo Sarabia uoči meča rekao je:

- Pokušat ćemo biti oni koji posjeduju loptu i kontrolišu igru. Odmah ćemo po izgubljenoj lopti pritisnuti i osvojiti je kako bi Hrvatska što manje imala loptu, ističe Španac.

Veznjak Intera i Hrvatske, Marcelo Brozović, najavio je hrabru igru njega i saigrača protiv favoriziranog rivala.

- Svi znamo koliko je Perišić bitan za ovu ekipu, ali ovdje ima dosta igrača koji ga mogu na kvalitetan način zamijeniti. Sigurno se nećemo braniti cijelu utakmicu, rekao je Brozović.

Fudbalske selekcije Hrvatske i Španije od 18 sati odigrat će na stadionu Parken u Kopenhagenu svoj duel osmine finala Eura 2020..

Ako se izuzme katastrofa iz 2018. kada je Španija u Elćeu u Ligi nacija pregazila Hrvatsku sa 6:0, Hrvati imaju dobar omjer sa Furijom. Posljednji duel iz novembra 2018. završen je pobjedom Hrvatske 3:2 u Ligi nacija, a Hrvatska je slavila i 2016. na EURU s 2:1

Na žalost po hrvatske navijače i njihov tim, a posebno selektora Zlatka Dalića, uoči susreta jučer i danas više se govorilo o tome ko će zamijeniti koronom zaraženog Ivana Perišića, po mnogima najboljeg igrača Vatrenih u dosadašnjem dijelu EURA, što je svakako veliki hendikep za Hrvatsku. Njega će danas zamijeniti Ante Rebić, igrač Milana.

Iako su Hrvati oslabljeni neigranjem Dejana Lovrena i Ivana Perišića, u španskom taboru su oprezni uoči duela sa Hrvatskom.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje