OSMINA FINALA

Švicarska ide dalje, Sarajlija Petković je nakon penala izbacio prvaka svijeta Francusku

Pobjednik iz ove utakmice igrat će u četvrtfinalu sa selekcijom Španije koja je eliminisala Hrvatsku nakon pobjede 5:3

Petković: Veliki rezultat bh. stručnjaka. AFP

Piše: M. K.

28.6.2021

Drugi susret osmine finala Evropskog prvenstva koji je odigran večeras između selekcija Francuske i Švicarske, okončan je trijumfom Švicarske nakon penala. U regularnom roku je bilo 3:3.

Tragičar je Kilijan Embape (kilyan Mbappe) koji je u petoj seriji bio neprecizan.

Tako ćemo u četvrtfinalu gledati susret Španije, koja je ranije danas eliminisala Hrvatsku u nevjerovatnoj (5:3) i Švicarske koju s klupe vodi Sarajlija Vladimir Petković. Očekivano, Francuska je kao veliki favorit ušla u ovaj meč i od početka je uspostavila dominaciju, dok su se Švicarci orijentisali na odbranu i kontranapade.

Prvo poluvrijeme je donijelo jedan pogodak, ali u mreži Francuza na iznenađenje mnogih. Igrala se 16. minuta, kada je Haris Seferović doveo Švicarce u vodstvo. Odlično je skočio nakon ubačaja Stevena Zubera s lijeve strane i pogodio glavom mrežu Huge Lorisa (Lloris) za 1:0. Pokušavali su Francuzi preko krila da probiju odbranu Švicarske, ali ozbiljniju šansu nisu napravili, pa se na odmor otišlo s vodstvom 1:0 izabranika našeg trenera Vladimira Petkovića.

Drugo poluvrijeme je počelo očekivanom ofanzivom Francuske, ali su Švicarci bili ti koji su imali veliku šansu u 51. minuti kada se nakon ubačaja Bril Emboloa (Breel) nekoliko igrača Švicarske nije dobro snašlo pred golom Francuza. Potom su Švicarci mogli do 2:0 da je Rikardo Rodrigez (Ricardo Rodriguez) iskoristio penal u 55. minuti. Slab udarac mu je odbranio Loris. Nakon toga, kao po nepisanom pravilu, stigla je kazna. Prvo je sjajni Karim Benzema pogodio za 1:1. Izašao je napadač Reala sam pred golmana Švicarske i prebacio ga majstorski. Igrala se 57. minuta.

Samo dvije minute kasnije ponovo Benzema, nakon odličnog prodora i asistencije Antoana Grizmana (Antoine Griezmann) glavom loptu gura u mrežu za 2:1 Francuza. Igra Švicarske se nakon toga raspala, a Francuzi su nastavili da napadaju. U 75. minuti se desio vjerovatno i najljepši momenat na utakmici. Jednu odbijenu loptu pokupio je Paul Pogba i poslao projektil pod prečku golmana Somer (Yan Zommer) za 3:1.

Seferović je na 3:2 smanjio u 81. minuti, a u sudijskoj nadoknadi je Gavranović poravnao na 3:3 i šokirao Francuze.

PENALI

Nema popravnog više. Sada je sve na Embapeu - Promašio je, Somer brani.

Peta serija, ima li odluke. Mehmedi - sada je 5:4 za Švicarsku.

Francuzima porvananje traži Kimpembe - 4:4.

Vargas jako, Loris je zakačio, ali lopta ulazi u mrežu - 4:3.

TOK UTAKMICE

120. Slobodnjak za Švicarsku na 30 metara. Džaka ipak preko gola. Kraj.

120. Žiru glavom. Nova parada Zomera.

119. Niko ne žuri više. Sve manje rizika.

118. Može li neko napraviti još neku šansu.

116. Sve bliže penali.

114. Sada su Francuzi jedan drugom zasmetali u kaznenom prostoru Švicarske.

113. Mirnije minute.

112. Sada je korner za Francusku, kao da su preuzeli igru.

110. Zicer za Embapea, ali je bio neprecizan.

109. Embape je probao, ali nije bio precizan.

108. Kontra Francuske, ali je prekinuta jakim startom na Pogbu.

107. Lagan uvod u posljednjih 15 minuta.

106. Počeo je drugi produžetak.

105. Minut nadoknade u prvom produžetku.

104. Ponovo panika pred golom Francuske, na kraju je lopta završila pored gola.

102. Švicarska je trenutno bolja.

101. Volej Sisoka je bio očajan za Francuze.

100. Varan je pomalo panično izbacio.

98. Bilo je opasno pred golom Francuske, ali bez promjene.

95. Pavar dobro šutira. Somer je poput mačke odbranio.

94. Benzema napušta travnjak. Ne može više. Olivije Žiru (Olivier Giroud) će pokušati unijeti svježinu.

93. Korner za Švicarsku. Dobar pokušaj Mehmedija, ali pravo u Lorisa.

91. Počelo je odlučujućih 30 minuta.

90+4, Sisoko je pogodio prečku Švicaraca. Igrat će se produžeci.

90+2. Igrat će se četiri minute nadoknade.

90. Sjajan udarac Gavranovića i ponovo je egal - 3:3.

89. Francuzi ne žure. Sada su umirili igru.

85. Švicarci postižu gol, ali je poništen zbog ofsajda.

81. Seferović je svojim drugim golom ostavio Švicarce u životu!

80. Vargas je zamijenio Emboloa u Švicarskoj.

76. Požutio je Šaka kod Švicarske.

75. Prelijep gol Pogbe za 3:1! Natrčao je sjajni Pogba na jednu odbijenu loptu i poslao pravi projektil pod prečku golmana Zomera.

73. Gavranović je zamijenio Šaćirija, a Mbabu Vidmera, u Švicarskoj.

69. Švicarci su umalo postigli autogol zbog nesporazuma golmana i odbrane.

63. Sad su se Švicarci oslobodili pritiska.

59. Francuzi vode 2:1, novi pogodak Benzeme! Asistirao mu je Grizman nakon sjajnog solo prodora.

Benzema proslavlja pogodak za 2:1. UEFA

57. Benzema je kaznio Švicarce i pogodio za 1:1! Izašao je napadač Reala sam pred golmana Švicarske i prebacio ga majstorski.

56. Embape je promašio veliku priliku nakon lijepe akcije Pogbe.

55. Rodrigez šutira, Loris brani!

54. Penal za Švicarsku!

52. Švicarci su tražili penal! Čeka se asistencija VAR-a.

51. Veliku priliku su promašili Švicarci! Embolo je ubacio loptu ispred gola Francuza, ali se Švicarci nisu najbolje snašli i šansa je otišla u nepovrat.

50. Očekivano, Francuzi su krenuli u ofanzivu.

48. Koman je zamijenio Lenglea.

46. Počeo je drugi dio meča u Bukureštu, očekuje se ofanziva Francuza.

45. Kraj prvog dijela, igrači su otišli na odmor.

41. Švicarci su zaprijetili iz prekida, ostaje 1:0 za izabranike Vladimira Petkovića.

37. Odlično su postavljeni Švicarci na terenu, Francuzi teško pronalaze rješenje u napadu.

33. "Požutio" je Elvedi u ekipi Švicarske.

31. Umalo 2:0, dobar ubačaj Šaćirija nije najbolje glavom zahvatio Embolo.

30. Prvi žuti karton na meču, zaradio ga je Varan.

29. Rabio je pokušao iz daljine, ali pored gola.

Nije mogao Loris ništa nakon šuta Seferovića. UEFA

28. Velika prilika za Embapea, ostalo 1:0 za Švicarsku.

25. Francuske je dominantna, ali bez konkretne završnice.

19. Očekivano, krenuli su Francuzi sada još ofanzivnije prema golu Švicaraca.16. Haris Seferović je doveo Švicarce u vodstvo. Odlično je skočio nakon ubačaja Zubera i pogodio glavom mrežu Lorisa za 1:0.

10. Oslobodili su se Švicarci pritiska i vrlo hrabro sad igraju.

8. Zasad Embape najagilniji kod Francuza.

4. Francuzi imaju laganu dominaciju.

1. Počela je utakmica u Bukureštu.

Nakon intoniranja himni, počet će drugi današnji okršaj osmine finala Evropskog prvenstva.

Selektori Didie Dešam (Dider Deschamps) i Vladimir Petković odabrali su startnih 11 za večerašnji meč.

FRANCUSKA: Loris (Lloris); Varan (Varane), Lengle (Lenglet), Kimpembe; Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot; Grizman (Griezmann); Benzema, Embape (Mbappe).

ŠVICARSKA: Zomer (Sommer); Elvedi, Akanđi (Akanji), Rodrigez( Rodriguez); Vidmer (Widmer), Frojler (Freuler), Šaka (Xhaka), Zuber; Šaćiri (Shaqiri), Embolo; Seferović.

Petkovićev tim večeras je na teškom ispitu. UEFA

Francuska i Švicarska od 21 sat igraju susret osmine finala Eura 2020. na Nacionalnom stadionu u Bukureštu.

Pobjednik sa ove utakmice igrat će u četvrtfinalu sa selekcijom Španije koja je eliminisala Hrvatsku nakon pobjede u nevjerovatnoj utakmici rezultatom 5:3.

Francuska je do osmine finala došla nakon što je bila prva u Grupi F gdje je pobijedila Njemačku (1:0) te remizirala protiv Portugala (2:2) i Mađarske (1:1).

Švicarska je prošla kao jedna od najbolje četiri trećeplasirane selekcije. Ekipa bh. stručnjaka Vladimira Petkovića je u Grupi A bila iza Italije i Velsa, dok je posljednja u grupi bila Turska. Od Italije je izgubila 3:0, s Velsom su odigrali 1:1, dok su Tursku savladali s 3:1.