Ukrajina golom u 121. minuti prošla dalje i izborila ogled protiv Engleske

Švedska nije izdržala s igračem manje

Ukrajinci slavili. Twitter

Piše: M. K.

29.6.2021

Selekcije Švedske i Ukrajine odigrale su posljednju utakmicu osmine finala Eura 2020 večeras na Hampden Parku u Glazgovu, a put u četvrtfinale i na megdan Engleskoj, izborila je Ukrajina. Artem Dovbik je bio igrač odluke, jer je pogodio u 121. minuti i postavio konačnih 1:2.

Veći dio prvog poluvremena protekao je u dominaciji Švedske koja je od prve minute bila ekipa s većim posjedom lopte, dok su se Ukrajinci orijentisali na kontranapade. Upravo su iz jednog takvog i poveli u 27. minuti.

Nakon brzog kontranapada Ukrajinci su prišli golu Švedske, Andrij Jarmolenko je s desnog krila poslao loptu u kazneni prostor, a na drugoj stativi najbolje se snašao Oleksandr Zinčenko i zakucao za 1:0.

Nastavili su Šveđani sa atacima na gol Ukrajinaca, a takva igra konačno im se isplatila u 43. minuti. Nakon lopte koju je poslao Aleksander Isak (Alexander), iskusni Emil Forsberg se odlično snašao, snažno šutirao, lopta je na putu do gola nekoga zakačila i završila u mreži Ukrajine za 1:1 nakon prvih 45 minuta.

Naredne minute donijele su dvije stative, po jednu na obje strane.

Prvo je Sergij Sidorčuk u 54. minuti pogodio lijevu stativu Robina Olsena sa oko 15 metara, da bi u 57. minuti meča stativom uzvratio Forsberg. Kao da stativa nije bila dovoljna, pa je sjajni Forsberg u 68. minuti sa oko 17 metara pogodio i prečku gola Ukrajine.

Potom je uslijedilo zatišje i produžeci. Najveće uzbuđenje u produžecima je bilo isključenje Markusa Danielsona (Marcus) 101. minuti nakon oštrog starta, a tih 30 minuta nije donijelo ni jednu priliku.

I kada su se očekivali penali, ukazao se Dovbik, sjajno pogodio glavom za prolaz Ukrajine.

TOK UTAKMICE

123. Kraj. Ukrajina ide na Englesku.

121. Dovbik je glavom pogodio nakon sjajnog centaršuta. Šok za Švedsku.

120. Igrat će se tri minute nadoknade.

120. Sada leži jedan Ukrajinac.

118. Par minuta do kraja. Sve bliže su penali.

117. Konačno jedan udarac Ukrajine. Mlako je to bilo.

116. Bila je gužva pred golom Švedske, ali bez rezultata.

115. I dalje kao Ukrajina plete mrežu.

113. Ljekari su se baš natrčali u produžecima. Opet neko leži.

111. Činilo se kao velika šansa za Ukrajinu, ali je signalizirana nedozvoljena pozicija.

110. Švedska se brani, dobro za sada.

108. Ukrajinci pokušavaju doći do prilike.

106. Počeo je drugi produžetak.

105+3. Kraj prvog produžetka.

105+2. Mogu li nešto iz kornera. Ništa.

105 +1. Dosadna utakmica. valjaju se Šveđani, za sada Ukrajinci nemaju rješenje.

103. Ukrajinci imaju više loptu. Još bez šansi.

101. Besedin nakon starta Danielsona nije mogao nastaviti utakmicu.

99. Sudija je promijenio odluku. Danielson je nakon brutalnog starta isključen.

98. Najveće uzbuđenje je žuti karton za Danielsona, ali evo gleda se var. Moguće je isključenje.

96. Hoće li neko zaprijetiti. Loši minuti utakmice.

93. Još nema uzbuđenja.

91. Počeo je prvi produžetak.

90. Igrat će se produžeci nakon kukavičke igre u finišu na obje strane.

90. Igrat će se dvije minute nadoknade.

89. Kuluševski je oklijevao i dobio samo korner. Na kraju bez promjene.

87. Nikome se ne žuri. Dosada u Glazgovu.

85. Požutio je Forsberg nakon faula nad jednim igračem Ukrajine.

83. Nove izmjene. Bengtson mijenja Augustinsona, a Kraft Lustiga.

78. Žuti karton za Jarmolenka.

75. Igra se preselila na sredinu terena.

70. Žuti karton zaradio je Kuluševski.

68. Forsberg pogađa prečku!

66. Dobra prilika za Šveđane, ali projektil Kuluševskog brani Buščan.

61. Prvu izmjenu prave Ukrajinci, izlazi Šaparenko, a ulazi Malinovski.

Stativa je spriječila Forsberga da postigne svoj drugi gol. UEFA

59. Gužva pred golom Ukrajine, ali nisu Šveđani mogli da pogotka.

57. Uzvraćaju Šveđani stativom! Ovog puta sreće nije imao Forsberg.

54. Sidorčuk je pogodio stativu sa 15ak metara! Velika prilika za Ukrajinu.

53. Ukrajinci su mogli organizovati dobru akciju, ali je Stepanenko upropastio sve.

51. Ukrajina se oslobodila pritiska i sada se smjenjuju napadi igrača u žutoj i plavoj opremi.

49. Kao i u prvom poluvremenu, Švedska je od starta drugog dijela ponovo uspostavila dominaciju na terenu.

46. Počeo je drugi dio meča u Glazgovu.

Iskusni Forsberg se odlično snašao i postigao gol za poravnanje rezultata. UEFA

45. Kraj prvog poluvremena.

43. Golčina Emila Forsberga za poravnanje rezultata! Nakon lopte koju je poslao Isak, Forsberg se odlično snašao, snažno šutirao, lopta je na putu do gola nekoga zakačila i završila u mreži Ukrajine.

40. Pritisli su Šveđani u finišu prvog dijela, ali odbrana Ukrajine je veoma oprezna.

37. Lustig je zaprijetio oštrim centaršutem, ali golman Ukrajine otklanja opasnost.

35. Nastavili su Šveđani s laganom dominacijom, ali Ukrajina nakon vodstva 1:0 izgleda mnogo bolje na terenu.

32. Mogli su Ukrajinci i do 2:0 da je više koncetracije imao Jarmolenko.

Trenutak kada je Zinčenko zabio za vodstvo Ukrajine. UEFA

27. Ukrajinci vode 1:0 golom Zinčenka! Nakon jednog brzog kontranapada prišli su Ukrajinci golu Olsena, Jarmolenko je poslao loptu u kazneni prostor, a tamo se na drugoj stativi najbolje snašao Zinčenko i zakucao za 1:0!

24. Kruže Šveđani oko gola Ukrajine, ali je ekipa Andrija Ševčenka odlično postavila odbranu.

19. Isak je sada bio u šansi, namjestio je sebi prostor, šutirao sa oko 15 metara, ali pored gola.

18. Dobar ubačaj Kuluševskog, ali je Forsberg bio kratak u skoku pred golom Ukrajine.

Gužva pred golom Švedske. UEFA

13. Nastavila se dominacija Švedske, a Ukrajinci prijete iz kontri.

10. Velika šansa za Ukrajinu, Jarmolenko je bio u prilici, ali Olsen dobro reaguje.

9. Pokušavaju Šveđani preko krila da probiju odbranu Ukrajine.

8. Veliki pritisak Šveđana.

5. Sada su Šveđani preuzeli igru.

3. Ukrajinci na početku imaju terensku incijativu.

1. Utakmica u Glazgovu je upravo počela. Prvi u napad kreću Ukrajinci.

Selektori Andrij Ševčenko i Jan Anderson (Andersson) otkrili su karte za večerašnji meč koji će nam dati posljednjeg putnika u četvrfinale gdje ga čeka Engleska.

ŠVEDSKA: Olsen - Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinson (Augustinsso) - Larson (Larsson), Ekdal, Olson (Olsson), Forsberg - Kuluševski, Isak.

UKRAJINA: Buščan - Karavajev, Zabarnji, Matvijenko, Krivstsov- Zinčenko, Stepanenko, Sidorčuk - Šaparenko, Jaremčuk - Jarmolenko.

Šveđani su blagi favoriti večeras. UEFA

Konkretniji su bili u grupnoj fazi bili Šveđani, dominirali su u grupi u kojoj je igrala jedna Španija s kojom su igrali 0:0, a potom su bili bolji od Slovačke (1:0) i Poljske (3:2). Na kraju su bili prvi sa sedam bodova.

Glavni sudija na Hampden Park bit će Italijan Daniele Orsato.

Navijačice Švedske na tribinama stadiona u Glazgovu. UEFA

Švedska i Ukrajina odmjerit će snage u osmini finala Eura 2020 na Hampden Parku u Glazgovu, a pobjednik ove utakmice ići će na megdan velikoj Engleskoj u četvrtfinalu.

Gledajući sastave oba tima, ovo je sigurno i najslabiji par osmine finala.

Realno Ukrajinci su sretni što su opšte ovdje s obzirom na to kako su igrali u grupnoj fazi iz koje su prošli dalje zahvaljujući novom UEFA pravila o prolazu najboljih trećeplasiranih timova iz grupa.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.