Španija je u polufinalu Evropskog prvenstva

"Crvena furija" nakon penala bolja od Švicarske

Penali odlučili polufinalistu. AFP

Piše: E. Ćosić

2.7.2021

Fudbalska reprezentacija Španije prvi je polufinalista Evropskog prvenstva. "Crvena furija" je na Gazprom Areni eliminisala Švicarsku nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. Nakon 1:1 u regularnom vremenu i dodatnih 30 minuta pristupilo se jedanaestercima, gdje su se bolje snašli Španci i pobijedili sa 3:1 u penalima.

Izabranici Luisa Enrikea (Enrique) su poveli u 8. minuti kada je pokušaj Jordija Albe u vlastitu mrežu skrenuo Denis ZakarijaŠvicarci su do poravnanja stigli u 68. minuti kada je pogodio Džerdan Šaćiri (Xherdan Shaqiri). Samo devet minuta kasnije Remo Frojler (Freuler) je zaradio crveni karton i tim koji sa klupe predvodi Vladimir Petković bio je prinuđen da se brani. Na krilima sjajnog Jana Zomera (Yann Sommer) izborili su penale, ali su se Španci bolje snašli u raspucavanju penala.

Za Špance su pogađali Dani Olmo, Džerard Moreno (Gerard) i Mikel Ojarzabal (Oyarzabal), dok su promašivali Buskec (Busquets) i Rodri. Kod Švicaraca je precizan bio samo Mario Gavranović, a s bijele tačke nisu pogađali Fabian Šer (Schar), Manuel Akandži (Akanji) i Ruben Vargas.

KRAJ - Španija je prvi polufinalista.

5. - Ojarzabal je pogodio za  3:1 i poslao Španiju u polufinale Evropskog prvenstva!

4. - Ruben Vargas je promašio cijeli gol. Španija ima priliku da riješi utakmicu.

4. - Moreno je siguran. Španija vodi 2:1.

3. - Akandži loše šutira i ponovo brani Simon! I dalje je 1:1.

3. - Brani Zomer! Pročitao je namjeru Rodrija!

2. - Olmo je siguran, za Švicarsku šutira Šer čiji šut brani Simon. Nakon druge serije je 1:1.

1. - Švicarska vodi! Gavranović je poslao Simona u jednu, loptu u drugu stranu!

1. - Stativa! Buskec je pogodio stativu!

1. - Prvi šutiraju Španci, loptu je na bijelu tačku namjestio Buskec.

Penali će odlučivati prvog polufinalistu Evropskog prvenstva!

Petković drži govor saigračima. AFP

120. - Kraj drugog produžetka.

120. - Mario Gavranović dobija žuti karton.

120. - Minut sudijske nadoknade u drugom produžetku.

119. - Nova izmjena u španskom timu, Rodri je zamijenio Pedrija.

113. - Enrike je na teren poslao Tiaga Alkantaru, a utakmicu je završio Pau Tores.

112. - Prava opsada švicarskog gola, sada nova šansa u kojoj se našao Olmo, ali neprecizno je šutirao.

111. - Olmo sada šutira, ali nova intervencija za Zomera. Odlična utakmica za švicarskog čuvara mreže.

110. - Rodrigez se sada bacio u blok i spasio svoj gol nakon šuta Ljorentea. Na semaforu i dalje stoji rezultat iz 68. minuta, 1:1 je.

106. - Počeo je drugi produžetak u Sankt Peterzburgu.

Gavranović i Laporte u zračnom duelu. AFP

105. - Kraj prvog produžetka na Gazprom Areni.

105. - Minut nadoknade u prvom produžetku.

103. - Ponovo spašava Zomer! Odlična parada golmana švicarske reprezentacije. U nastavku napada odlično reaguje i nakon kornera.

101. - Nova stopostotna šansa Morena! Sjajno brani Zomer koji drži svoj tim u životu.

100. - Dvostruka izmjena u švicarskom timu, Mbabu i Šar su na terenu umjesto Vidmera i Zakarije.

99. - Prava opsada švicarskog gola, sada je Moreno zaprijetio nakon novog kornera. Ostaje 1:1 u Sankt Peterzburgu.

97. - Olmo šutira, a lopta se odbila od Morena i ide malo pored švicarskog gola.

94. - Ljorente je zaprijetio nakon kornera, ali lopta završava u naručju Zomera.

92. - Kakav promašaj Džerarda Morena! Alba je sjajno ubacio, a Moreno iz blizine šutira pored gola. Ostaje 1:1 na Gazprom Areni.

91. - Ojarzabal je u igri umjesto Ferana Toresa.

91. - Počeo je prvi produžetak.

Petković daje instrukcije pred početak dodatnog vremena. AFP

90. - Kraj drugog poluvremena, idemo u produžetke!

90+3 - Laporte je prvi Španac sa javnom opomenom.

90+1. - I Petković mijenja, Zubera je zamijenio Fasnaht.

90+1. - Treća promjena u španskom timu. Kokea je zamijenio Markos Ljorente.

90. - Četiri minute sudijske nadoknade.

81. - Mijenja Petković. Šaćirija i Seferovića mijenjaju Sov i Gavranović.

77. - Crveni karton! Majkl Oliver je pokazao direktan crveni karton Frojleru!

75. - Sada je Olmo bio u prilici na drugoj strani, od svega samo korner za Španiju, 7. za "Crvenu furiju", ukupno 16. na utakmici.

69. - GOOOOOOOL! Nesporazum Španaca, lopta se odbila od dvojicu defanzivaca, ona dolazi do Frojlera koji dodaje do Šaćirija, a ovaj je šalje u mrežu. Švicarci su se vratili, sada je 1:1!

67. - Prvi žuti karton na utakmici, dobio ga je Vidmer nakon prekršaja nad Buskecom.

64. - Kakva šansa za Švicarsku! Sijevnula je kontra napad, na kraju Vargas uspijeva uposliti Zubera, ali njegov šut golman odbija u korner.

Zuber i Laport u duelu. AFP

56. - Najbolja šansa za Švicarsku! Zakarija je glavom šutirao nakon kornera Rodrigeza, savladan je već bio Unai Simon, ali lopta ide tik pored stative. Mogao se veznjak iskupiti za autogol iz 8. minute.

54. - Nova promjena u španskom timu. Džerard Moreno je u igri umjesto Alvara Morate.

52. - Serija kornera za Švicarsku koja je krenula ofanzivno u drugom poluvremenu.

47. - Dobra akcija Španaca, Morata je u završetku pronašao Olma koji šutira pravo u Zomera. Na kraju je signaliziran i ofsajd.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme.

46. - Jedna promjena na odmoru, Dani Olmo je zamijenio Pabla Sarabiju.

Embolo: Morao izaći zbog povrede. AFP

45. - Kraj prvog poluvremena.

45. - Minut sudijske nadoknade u prvom dijelu meča na Gazprom Areni.

40. - Period igre u kojem je lopta bila na polovici koja pripada Španiji.

35. - Dva kornera u kratkom periodu za Švicarsku, ali bez opasnosti po gol Unaija Simona.

Trenutak kada je Alba uputio loptu koja je na kraju završila u mreži Zomerovog gola. AFP

34. - Akandži šutira nakon centaršuta Šaćirija iz kornera, ali lopta ide daleko preko gola.

32. - Švicarci ne mogu duže zadržati loptu u svom posjedu, odmah se ona vraća u posjed Španije. 71% vremena loptu u svojim nogama imaju Buskec i društvo.

30. - Španci kontrolišu igru u prvih pola sata ove utakmice. Imaju vodstvo od 8. minute.

25. - Odličan centaršut Ferana Toresa sa desne strane, ali Elvedi reaguje ispred Morate. Novi korner za Špance, nakon kojeg Azpilikueta šutira direktno u golmana Zomera.

24. - Nova glavobolja za Vladimira Petkovića. Selektor Švicarske mora zamijeniti Brila Embola. U igri je Ruben Vargas.

23. - Sredina prvog dijela je iza nas, Španci dominiraju.

17. - Nova prilika pred golom Švicarske! Koke je zaprijetio iz slobodnog udaraca sa nekih 18 metara, ali lopta ide iznad Zomerovog gola.

Španci poveli autogolom Zakarije. UEFA

8. - GOOOOOOOOL! Alba je šutirao nakon kornera sa ruba šesnaesterca, a lopta je na putu ka golu zakačila Zakariju i završila u mreži. Španija vodi sa 1:0 autogolom švicarskog reprezentativca.

7. - Prvi korner na utakmici imat će Španci, nakon što je Rodriguez poslao loptu van granica terena.

6. - Uvodno ispitivanje snaga, bez mnogo rizika na početku utakmice. Ulog je veliki - plasman u polufinale.

2. - Šaćiri je oklijevao, ali na kraju uputio šut na gol Simona. Lopta od bloka završava u rukama golmana "Crvene furije".

1. - Počela je utakmica, sa centra su krenuli fudbaleri Španije.

0. - Uslijedit će intoniranje himni.

0. - Igrači izlaze na travnjak Gazprom Arene.

Petković: Španija je favorit, ali.... AFP

Fudbalske selekcije Švicarske i Španije će odmjeriti snage u prvoj utakmici četvrtfinala Evropskog prvenstva. Susret na Gazprom Areni u Sankt Peterzburgu počinje od 18 sati, a na centru će se naći engleski sudija Majkl Oliver (Michael). Sarajlija Vladimir Petković sjedi na klupi Švicarske, a on i njegovi izabranici tražit će novo iznenađenje.

Veliki je hendikep izostanak kapitena Granita Džake (Xhaka) koji je suspendovan zbog žutih kartona. Na drugoj strani, Luis Enrike (Enrique) nema tih problema.

Poznati su i početni sastavi, a napad Švicarske će ponovo predvoditi Haris Seferović koji bi u slučaju pogotka postao prvi švicarski reprezentativac koji se upisivao u listu strijelaca na tri vezane utakmice velikog takmičenja još od 1954. godine i Josefa Hugija.

ŠVICARSKA (3-4-3): Zomer (Sommer), Elvedi, Rodriguez, Akandži (Akanji), Vidmer (Widmer), Zakarija, Frojler (Freuler), Cuber (Zuber), Šaćiri (Shaqiri), Embolo i Seferović

ŠPANIJA (4-3-3): Unai Simon, Azpilikueta (Azpilicueta), Laporte, Pau Tores (Torres), Alba, Koke, Pedri, Buskec (Busquets), Feran Tores (Ferran Torres), Morata i Sarabija.

Glavni sudija prvog polufinalnog dvoboja Majkl Oliver dijelio je pravdu na dvije utakmice Evropskog prvenstva. Oliver je sudio duel Mađarske i Francuske (1:1) u okviru 2. kola grupne faze, a sudio je i susret Švedske i Poljske (2:2) u okviru 3. kola.

Pobjednik ovog duela će se u polufinalu sastati sa boljim iz dvoboja Italije i Belgije.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU u kojoj možete osvojiti „PlayStation“, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.