U četvrtfinalnom duelu odigranom u Bakuu Danci savladali Češku (2:1)

Danci treći polufinalista. AFP

Piše: E. Ćosić

3.7.2021

Fudbalska reprezentacija Danske treći je polufinalista Evropskog prvenstva nakon što je u četvrtfinalnom duelu odigranom na Olimpijskom stadionu u Bakuu pobijedila Češku sa 2:1.

Danci su poveli već u 5. minuti kada je Striger Larsen (Stryger) izveo korner, a lopta pronašla Tomasa Dilejnija (Thomas Delaney). Izabranici Kaspjera Hjulmanda su udvostručili prednost u 42. minuti kada je sjajnu asistenciju Joakima Melea (Maehle) u mrežu pospremio Kasper Dolberg. Česi su mijenjali na poluvremenu i silovito napali Dance, a nagrada je došla u 49. minuti kada je Patrik Šik (Patrick Schick) iskoristio ubačaj Vladimira Kufala (Coufal).

To je bio peti gol češkog napadača na ovom prvenstvu, te se tako izjednačio na čelu liste strijelaca sa Kristijanom Ronaldom (Cristiano). U nastavku je bilo prilika ispred oba gola, ali ništa što bi donijelo promjenu rezultata. Mele je u 82. minuti nakon duplog pasa sa Jusufom Polsenom (Yussuf Poulsen) izbio pred češkog golmana, ali je to Tomaš Vaclik odbranio.

Danska će u srijedu (7. jula) u okviru polufinala na Vembliju odmjeriti snagu sa boljim iz duela Ukrajine i Engleske.

90. - Kraj utakmice!

90+3. - Pola sudijske nadoknade je već proteklo, Danska na pragu polufinala.

90. - Šest minuta sudijske nadoknade.

89. - Brajtvajt je sada pao u šesnaestercu Češke, ali Kjuipers odmahuje rukom. Nastavlja se igra, Česi su već u novom napadu.

Vaclik boksuje loptu nakon ubačaja sa strane. AFP

86. - Novi žuti karton, sada ga je dobio Tomaš Kalaš.

83. - Krmenčik dobija žuti karton zbog žestokih protesta.

82. - Sjajna odbrana Vaclika! Mele je nakon duplog pasa sa Polsenom izbio sam pred golmana Češke, ali zaustavljen je njegov šut.

81. - I Hjulmand će napraviti dvostruku izmjenu. Joakim Andersen i Jensen mijenjaju Kristijansena i Dilejnija.

79. - Dvostruka promjena u češkom timu. Iz igre izlaze Šik i Ševćik, a u igri su Vidra i Darida.

74. - Nezgodan centaršut Baraka, u posljednji čas Šmajhel reaguje ispred Sučeka i izbacuje loptu u korner.

71. - Vas mijenja Strigera Larsena u danskom timu.

69. - Polsen je išao sam koliko je mogao, ali se onda odlučio na udarac sa nekih 20ak metara. Lak plijen za Vaclika.

64. - Ponovo će mijenjati selektor Češke. Brabec je na terenu, dok je igru napustio povrijeđeni Čelustka.

Šik: Izjednačio se sa Ronaldom na čelu liste strijelaca (5). AFP

62. - Sada je Polsen upropastio odličnu priliku. Oklijevao je danski napadač i na kraju ostao bez lopte.

59. - Dvostruka promjena u danskom timu. Strijelac drugog gola Dolberg ide van, u igri je Jusuf Polsen, a umjesto Damsgarda ulazi Norgard.

57. - Sada brz protu napad Češke, ali Suček šalje loš završni pas za Šika.

49. - Napadaču Češke je ovo peti gol na ovom Evropskom prvenstvu, čime se izjednačio na čelu liste strijelaca sa Kristijanom Ronaldom.

49. - GOOOOOOL! Patrik Šik vraća Češku u život. Odlično otvaranje drugog dijela za izabranike Šilhavija koji je izmjenama razdrmao svoju ekipu. Dobio je loptu od Kufala i desnom nogom je poslao u mrežu Šmajhela.

46. - Selektor Češke je mijenjao na poluvremenu. U igru je poslao Jankta i Krmenčika umjesto Holeša i Masopusta.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme.

Damsgard je šutirao iskosa u završnici prvog dijela. AFP

45. - Kraj prvog poluvremena.

45. - Dvije minute sudijske nadoknade.

42. - GOOOOOOOOOL! Sjajna akcija Danske, na kraju spoljašnjim dijelom kopačke Mele šalje loptu u šesnaesterac Češke, Brajtvajt kasni na loptu, ali ne i Kasper Dolberg. Danska vodi 2:0!

38. - Sijevnula je kontra Danske, Damsgard je šutirao iskosa, ali njegov pokušaj brani Vaclik. I dalje je 1:0 za Dansku.

32. - Česi su prebacili igru na polovinu koja pripada Danskoj, međutim nakon dva ubačaja sa strane nisu uputili udarac ka golu Danske.

28. - Ne libe se Danci šutirati. Sada je Brajtvajt dosta iskosa zaprijetio, ali lopta ide pokraj gola.

Vestergard i Kalaš. AFP

26. - Dobar centaršut Ševćika iz kornera, ali bez opasnosti po gol danske selekcije.

22. - Prijete i Česi, nakon greške Šmajhela golman Danske brani dobar šut Holeša.

16. - Dobra šansa za Dilejnija, ali napadač Danske iz izgledne pozicije šutira pored gola.

14. - Bila je ovo dobra kombinacija nakon prekida, ali Sevčik u završetku šutira nekontrolirano i šalje loptu visoko iznad gola.

13. - Loše izveden korner Čeha, sijevnula je kontra Danske, ali Damsgard nije uspio poslati loptu u mrežu pored istrčalog Vaclika.

12. - Sada se Šik na drugoj strani sjajno izborio za šut, od svega samo korner.

8. - Danci su imali još dva kornera u malom razmaku, ali Striger Larsen nije uputio ni približno dobar centaršut kao u 5. minuti.

Dilejni: Zaboravljen od strane čeških fudbalera. UEFA

5. - GOOOOOOOOL! Danska vodi već od 5. minute. Dilejni je glavom nakon kornera Striger Larsena matirao Vaclika za vodstvo svog tima!

5. - Prvi korner na utakmici imat će fudbaleri danske, nakon što je Dolberg nadmudrio defanzivca Češke.

4. - Jedan duži napad češke reprezentacije, na kraju je Kufalov pokušaj izblokiran.

1. - Počela je utakmica.

0. - Uslijedit će intoniranje himni, prvo Danske, a onda i Češke reprezentacije.

0. - Igrači obje reprezentacije izlaze na travnjak Olimpijskog stadiona u Bakuu.

Navijači Danske. AFP

Trećeg polufinalistu ovog Evropskog prvenstva dobit ćemo nakon četvrtfinalnog okršaja Češke i Danske. Utakmica se igra na Olimpijskom stadionu u Bakuu, a pravdu će dijeliti nizozemski sudija Bjorn Kjuipers (Kuipers).

Selektor Jaroslav Silhavi (Silhavy) nema problema sa sastavljem ekipe, dok Kasper Hjumland već od prvog kola ne može računati na prvu zvijezdu svoje selekcije Kristijana Eriksena (Christian).

Kjuipers je već jednom sudio Dancima na ovom Euru, na utakmici 2. kola grupne faze protiv Belgije, dok je dijelio pravdu još na susretu Slovačke i Španije u 3. kolu.

Poznati su i početni sastavi za ovaj meč:

ČEŠKA (4-3-3): Vaclik, Kufal (Coufal), Čelustka, Kalaš, Boril, Holeš, Suček (Soucek), Masopust, Barak, ševćik i Šik (Schick).

DANSKA (3-4-3): Šmajhel (Schmeichel), Vestergard (Vestergaard), Kjer (Kjaer), Kristijansen (Christiansen), Strigel Larsen (Stryger Larsen), Hojbjerg, Dilejni (Delaney), Mele (Maehle), Damsgard (Damsgaard), Dolberg i Brajtvajt (Braithwaite).

Češka i Danska su kroz historiju odigrali 11 međusobnih duela. Česi imaju tri pobjede, Danci jednu manje, dok je šest susreta završeno bez pobjednika. Inače, bolji iz ovog duela će u polufinalu igrati sa boljim iz dvoboja Engleske i Ukrajine.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU u kojoj možete osvojiti „PlayStation“, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.