"Azuri" slavili protiv Španije nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca

Italija je prvi finalista Evropskog prvenstva. AFP

Piše: E. Ćosić

6.7.2021

Fudbalska reprezentacija Italije je prvi finalista Evropskog prvenstva. Nakon 1:1 u regularnih 90 minuta, rezultat se nije mijenjao ni u dodatnih 30, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Bolje su se u penal lutriji snašli „Azuri“ koji su slavili sa 4:2 i plasirali se u veliko finale. Tragičari Španije su Dani Olmo i Alvaro Morata koji su promašili svoje penale.

Šahovska partija u prvom poluvremenu utakmice. Španci su dominirali u posjedu, pokušavali probiti italijanski bedem, ali nisu našli prolaz do gola Đianluiđija Donarume (Gianluigi Donnarumma). U nastavku mnogo agilnija igra, a u 60. minuti sijevnula je kontra „Azura“ kada je sjajan pogodak postigao Federiko Kieza (Federico Chiesa).

Italijani su u nastavku odolijevali napadima Španaca, sve do 80. minute kada je Dani Olmo sjajno proigrao rezervistu Alvara Moratu koji pogađa za 1:1 i, ispostavit će se, produžetke. Junaci Španije u regularnih 90 minuta ispostavili su se kao tragičari u raspucavanju.

TOK PENALA:

5. - Žoržinjo pogađa za 4:2! Italija je u finalu Evropskog prvenstva!

4. - Donaruma brani penal Morati.

4. - Bernardeski precizno šutira, 3:2 je.

3. - Tiago Alkantara je majstorski pogodio i poravnao rezultat na 2:2.

3. - Bonući rutinski, Italija vodi 2:1.

2. - Siguran i Moreno. 1:1 je.

2. - Beloti je sjajno pogodio. 1:0 u penal seriji.

1. - Veliki promašaj Olma! Lopta ide preko gola.

1. - Brani Simon! Pročitao je namjeru Lokatelija.

1. - Penal seriju otvaraju Italijani, a loptu je na bijelu tačku stavio Lokateli.

Bez uzbuđenja u produžecima. AFP

120. - Kraj i drugog produžetka, gledat ćemo penale!

118. - Žuti karton za Leonarda Bonućija nakon prekršaja na Morati.

115. - Pet minuta nas dijeli od penala.

110. - Berardi je poslao loptu u mrežu španskog gola, ali opravdano je pogodak poništen zbog očiglednog ofsajda.

109. - Nova promjena u španskom timu. Pau Tores mijenja Erika Garsiju.

107. - Manćini iz igre vadi strijelca prvog pogotka na ovoj utakmici Federika Kiezu, a u igri je Bernardeski.

106. - Počinje drugi produžetak utakmice polufinala.

106. - Izmjena prije početka drugih 15 minuta, Tiago Alkantara je zamijenio Buskeca.

105. - Kraj prvog produžetka.

98. - Bilo je opasno ispred Donaruminog gola. Olmo je direktno šutirao iz slobodnjaka iskosa, na kraju italijanski golman odbija njegov šut. Ostaje 1:1.

97. - Rezervista Toloi je zaradio žuti karton nakon grubog prekršaja na Daniju Olmu.

91. - Počeo je prvi produžetak, sa centra su krenuli Španci.

Trenutak kada je Morata matirao Donarumu. AFP

90. - Kraj utakmice, igrat će se produžeci!

90. - Tri minute sudijske nadoknade.

85. - Mijenjao je i Luis Enrike. Van igre je izašao Azpilikueta, a ušao je Markos Ljorente.

85. - Dvostruka promjena kod Italijana. Beloti i Lokateli su na terenu umjesto Barele i Insinjea.

84. - Opasno je bilo pred italijanskim golom, ali Moreno nekontrolisano šutira nakon dodavanja Morate.

80. - GOOOOOOOOOOOOL! Dugo osporavani Alvaro Morata pogađa za poravnanje nakon asistencije Olma. Sada je 1:1!

79. - Greška u začetku napada Španije, na kraju lopta dolazi do Berardija koji se namjestio na ljevicu, ali mlako šutirao.

73. - Mijenjat će i Manćini na drugoj strani. Pesina i Toloi idu na teren, a susret su završili Verati i Emerson.

70. - Nova promjena u španskom timu. Džerard Moreno i Rodri su u igri umjesto Ojarzabala i Kokea.

Trenutak kada je Kieza majstorski matirao Simona. AFP

68. - Sada uzbuđenje na drugoj strani! Kieza je sjajno proigrao Berardija, ovaj slabijom desnom šutira pravo u Simona.

66. - Nova šansa pred golom Donarume. Ojarzabal je ostavio dobru loptu za Olma koji šutira iz prve, ali on njegov pokušaj završava pored gola.

65. - Najbolja prilika za Španiju na ovoj utakmici! Koke je sjajno nabacio loptu u šesnaesterac Italije, ali Ojarzabal nije uspio glavom proslijediti loptu u mrežu.

62. - Evo prvih promjena. Domeniko Berardi je u igri umjesto Ćire Imobila, dok je na drugoj strani Alvaro Morata zamijenio Ferana Toresa.

60. - GOOOOOOOOOOOL! Sijevnula je kontra Italijana, a nakon što Insinjeov pas nije stigao do Imobilea, lopta je došla do Kieze, a on se namjestio na desnu nogu i sjajno pogodio! Italija vodi!

Bonući i Olmo u duelu. AFP

58. - Ojarzabal se odlučio na pokušaj sa distance, ali lopta je išla po sredini gola. Lagan plijen za Donarumu.

53. - Sada prilika na drugoj strani, Kiezin udarac zaustavlja Unai Simon.

52. - Najbolja prilika na utakmici! Buskec je dobio povratnu loptu od Ojarzabala, potom je šutirao iz prve, ali on završava preko gola.

50. - Prvi žuti karton. Serhio Buskec je zaradio žuti karton nakon prekršaja Imobilea.

48. - Simon je loše ispucao loptu, na kraju ona dolazi do Insinjea koji je izborio prvi korner za Italijane na ovoj utakmici.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme prvog polufinalnog susreta.

Pedri i Verati u borbi za loptu. AFP

45. - Kraj prvog poluvremena.

44. - Prvi šut Italijana na ovoj utakmici. Emerson je pokušao dosta iskosa, na kraju lopta ide preko gola.

39. - Ojarzabal se obrukao udarcem sa ruba šesnaesterca. Bila je to dobra prilika nakon odlično izigrane akcije, ali napadač Španije loše šutira u završnici napada.

34. - Sada je Insinje upropastio jednu akciju "Azura", lopta mu je pobjegla u gol aut.

32. - Olmo je požurio i iz jednog brzog protu napada nakon izgubljene lopte Imobilea šutira daleko preko italijanskog gola.

Insinje i Garsija. AFP

30. - Pola sata igre iza nas. Španci 64% vremena imaju loptu u svom posjedu, a Roberto Manćini je poslao Domenika Berardija na zagrijavanje.

27. - "Azuri" imaju problema sa kreiranjem napada. Sada je Imobile izgubio loptu, a potom i napravio prekršaj nad Laportom.

25. - Pravi karambol u kaznenom prostoru Italije, nekako je lopta došla do Olma koji dobro šutira, ali brani Donaruma. I dalje je 0:0 na semaforu Vemblija.

20. - Iskomplikovali su sada Italijani. Uspio je Emerson dobaciti loptu do Imobila, koji je dodao Bareli, ali veznjak "Azura" nije mogao uputiti šut na prazan gol, pošto je izletio Unai Simon.

15. - Tores je zaprijetio sa nekih 18 metara, ali lopta ide pored Donaruminog gola.

12. - Sjajno je Pedri poslao loptu u prazan prostor, ali Ojarzabal je bio dekocentrisan i nije je uspio prihvatiti. Bila bi to mat pozicija da je napadač Španije reagovao bolje.

Bonući ispred Toresa. AFP

10. - Uspostavili su Španci inicijativu, lopta je 71% u njihovim nogama na početku meča. Plete se mreža oko šesnaesterca Italije.

7. - Dobro otvaranje meča. Španci žele nametnuti svoju igru dugog posjeda, ali su ih "Azuri" zatekli visokim izlaskom na njihovu polovicu.

3. - Prvo uzbuđenje na utakmici! Barela je uzdrmao stativu Simonovog gola, ali je na kraju signaliziran ofsajd.

1. - Počinje utakmica, sa centra će krenuti fudbaleri Španije.

0. - Igrači izlaze na teren, uslijedit će intoniranje himni.

Navijači - Avaz
Navijači na tribinama - Avaz
+2

Dobro došli na tekstualni prenos prve utakmice polufinala Evropskog prvenstva između Italije i Španije koja se igra na Vembliju od 21 sat.

Stari rivali "Azuri" i "Crvena furija" sastaju se po 37. put u historiji, a pobjedu više ima Španija (12), dok je 13 duela završeno bez pobjednika.

Na ovom susretu pravdu će dijeliti njemački sudija Feliks Brih (Felix Brych), a selektori obje ekipe Roberto Manćini (Mancini) i Luis Enrike (Enrique) odabrali su početne sastave:

ITALIJA (4-3-3): Donaruma (Donnarumma), Di Lorenco (Di Lorenzo), Bonući (Bonucci), Kjelini (Chiellini), Emerson, Barela (Barella), Žoržinjo (Jorginho), Verati (Verratti), Kieza (Chiesa), Imobile (Immobile) i Insinje (Insigne).

ŠPANIJA (4-3-3): Simon, Alba, Laporte, Garsija (Garcia), Azpilikueta (Azpilicueta), Koke, Pedri, Buskec (Busquets), Olmo, Ojarzabal (Oyarzabal) i Feran Tores (Ferran Torres).

Zanimljivo da je autobus koji je vozio špansku reprezentaciju zapeo u gužvi prema Vembliju pa je malo zakasnio. Međutim, igrači su stigli i ubrzo nakon toga izašli na zagrijavanje.

Podsjećamo, bolji iz ovog duela igrat će za trofej prvaka Evrope protiv boljeg iz okršaja Danske i Engleske koji se igra sutra (21 sat).

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU u kojoj možete osvojiti „PlayStation“, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.