"Rođeni" izborili plasman u 3. pretkolo Konferencijske lige

Gužva pred golom grčkog tima. AEK

Piše: Emir Ćosić

29.7.2021

Fudbaleri Veleža napravili su pravi podvig. „Rođeni“ su u Atini nakon penala uspjeli izbaciti veliki AEK i izboriti plasman u 3. rundu kvalifikacija Konferencijske lige. Nakon 1:0 u regularnom toku, kojim je AEK anulirao zaostatak iz prvog meča (1:2), pristupilo se produžecima, a potom i penalima. "Rođeni" su na krilima fenomenalnog Slaviše Bogdanovića slavili u penalima sa 3:2.

Sjajni golman Veleža je odbranio dva šuta, a jednom se ispriječila i stativa. Za Velež su sa penala precizni bili Brandao, Cvijanović i Zvonić, dok je koncentracije nedostajalo Georgijeviću i Vehaboviću. Na drugoj strani, pogodili su Caveljas i Šarkov, dok su neprecizni bili Ansarifard, Lopes i Arauho.

TOK UTAKMICE

5. - Bogdanović je odbranio šut Arauhu! Velež je u 3. pretkolu!

5. - Zvonić je siguran! Velež vodi 3:2!

4. - Bogdanović brani Lopesu!

4. - Majstorski gol Cvijanovića. Poravnao je rezultat, sada je 2:2.

3. - Šarkov je poslao loptu u jednu, Bogdanovića u drugu stranu. AEK vodi 2:1.

3. - Vehabović loše šutira, Stanković brani.

2. - Caveljas pogađa, lopta je prošla ispod ruke Bogdanoviću. Sada je 1:1.

2. - Brandao siguran! Velež vodi!

1. - Stativa! Ansarifard je pogodio okvir gola! 0:0 u raspucavanju.

1. - Počinje raspucavanje. Prvi će šutirati Georgijević, njegov šut brani Stanković.

120. - Kraj i drugog produžetka, penali u Atini!

119. - Cvijanović je bio u naletu, na kraju se spetljao. Sami finiš drugog produžetka.

114. - Pokušao je Šakov sa nekih 25 metara od gola, ali lopta je završila u naručju Bogdanovića.

110. - Novi žuti karton na utakmici, sada ga je dobio Šimanski nakon prigovora poslije prekršaja na Zeljkoviću.

106. - Počeo je drugi produžetak.

Scena iz Atine. AEK

105. - Kraj prvog produžetka.

105. - Tri minute nadoknade.

104. - Hasanović je izgubio loptu na sredini terena, sijevnula je kontra AEK-a, ali Bogdanović brani šut Ansarifarda. U nastavku akcije je signaliziran ofsajd.

103. - Iz okreta je pokušao Ansarifard, ali lopta ide daleko od Bogdanovićevog gola.

102. - Na drugoj strani je požutio Haris Ovčina.

101. - Šakov dobija žuti karton nakon prekršaja na sredini terena.

95. - Nove izmjene u timu Veleža. Ćosić ustupa mjesto Melvinu Osmiću, a na terenu je i Brandao koji je zamijenio Isića.

94. - Ofanziva AEK-a, sada korner za Grke.

92. - Bogdanović brani! Ansarifard je dosta iskosa izbio pred golmana Veleža, ali on je dobro postavljen i brani taj pokušaj.

91. - Počeo je prvi produžetak.

91. - Milojević je napravio dvije promjene pred početak produžetaka. Svarnas i Šakov su u igri umjesto Bakakisa i Albanisa.

Nervoza na terenu. AEK

90. - Kraj, gledat ćemo produžetke.

90+8. - GOL! Petros Mantalos je matirao Bogdanovića nakon što je lopta stigla do njega poslije jednog kornera AEK-a.

90+3. - Bogdanović brani sada šut Bakakisa! Velež od naredne runde dijeli šest minuta!

90+2. - Prilika za AEK! Ansarifard je bio u kaznenom prostoru Veleža, ali šutira pored gola Bogdanovića.

90. - Devet minuta nadoknade.

86. - Nova promjena. Denis Zvonić je zamijenio Samira Radovca.

82. - Žuti karton za Cvijanovića. Napadač Veleža je ometao izvođenje slobodnog udaraca.

81. - Albanis je sada zamijenio Garsiju.

80. - Kakva šansa za AEK! Fereira je loše reagovao, lopta dolazi do Garsije koji dobro šutira, srećom lopta ne završava u mreži.

76. - Zatresla se mreža Veležovog gola, ali signaliziran je ofsajd Caveljasu.

73. - Dvostruka izmjena u Veležu. Dudić na teren šalje dva napadača, Cvijanović i Georgijević mijenjaju Zajmovića i Anđušića.

69. - Kakva šansa za Velež! Prohujala je lopta pored AEK-ovog gola, Ćosić je šutirao nakon što je dobio povratnu loptu od Anđušića.

68. - Mitaj je ustupio svoje mjesto Helderu Lopesu.

Ovčina zaustavlja Arauha. AEK

62. - Mijenjat će i Feđa Dudić. Na teren će Edo Vehabović, a utakmicu je završio Omar Pršeš.

61. - Milojević je prvi posegnuo za izmjenom u ekipi. Tanković je ustupio mjesto Ansarifardu.

58. - Sada slobodan udarac za Velež u odličnoj poziciji, ali Anđušić šutira pravo u živi zid.

52. - Najbolja šansa u nastavku, Tanković iz dobre pozicije šutira preko gola Veleža.

51. - Atraktivan pokušaj Zajmovića sa ruba šesnaesterca, ali bez problema za golmana Stankovića.

50. - Dobrih pet minuta Veleža u nastavku, prenijeli su igru na polovicu grčkog velikana.

46. - Mitaj je dobio žuti karton na startu drugog dijela.

46. - Počinje drugo poluvrijeme, nije bilo promjena u sastavima i jednog i drugog tima.

Zajmović u borbi za loptu. AEK

45. - Kraj prvog poluvremena.

45+1. - Žuti karton za Ognjena Vranješa.

45. - Tri minute nadoknade u prvom dijelu.

43. - Kombinacija fudbalera "Rođenih", na kraju Anđušić šutira pored gola.

37. - Bogdanović je junak Veleža! Dvije dobre uzastopne intervencije iskusnog golmana.

36. - Najbolja šansa za Velež! Zajmović je bio u šansi, ali odbranio je to Stanković.

34. - Najbolja prilika na utakmici! Arauho je šutirao, ali lopta srećom ne pronalazi metu. I dalje je 0:0 na stadionu "Spiros Luis" u Atini.

33. - Dženan Zajmović dobija žuti karton. Ofanzivac "Rođenih" je prvi javno opomenuti igrač na večerašnjoj utakmici.

30. - Borbeni Hasanović je uspio izvući prekršaj u izglednoj prilici. Pršeš je namjestio loptu, ali je veznjak Veleža loše šutirao.

Arauho je šutirao, ali Bogdanović je odbranio njegov pokušaj. AEK

25. - Grci pokušavaju kreirati napad iz zadnje linije, ali dobro postavljeni Velež im to ne dozvoljava. I dalje je 0:0 u Atini.

15. - Sada prilika na drugoj strani! Garsija je šutirao, ali ponovo brani Bogdanović.

14. - Prilika za Velež! Ćosić se izborio za priliku, šutirao je lijevom nogom, ali Stanković brani njegov pokušaj.

10. - Arauho je zaprijetio, ali siguran je Slaviša Bogdanović. Imao je argentinski napadač dobru priliku nakon što je lopta preskočila odbranu Veleža.

6. - Bez uzbuđenja na početku utakmice. Velež se nije povukao na svoju polovicu, stoji visoko na otvaranju susreta.

3. - Prekršaj Zajmovića na Vranješu, koji večeras igra od prve minute. Podsjećamo, meč na Grbavici je ispratio na klupi za rezervne igrače.

0. - Počela je utakmica u Atini.

Dobro došli na tekstualni prijenos revanš utakmice 2. pretkola Konferencijske lige između AEK-a i Veleža.

"Rođeni" brane prednost iz prvog meča kada su na Grbavici nakon preokreta pobijedili sa 2:1. Za tim Feđe Dudića pogađali su Omar Pršeš i Dženan Zajmović. Susret u Atini počinje u 20 sati, a poznati su početni sastavi obje ekipe:

AEK: Stanković, Bakakis, Vranješ, Caveljas (Tzavellas), Mitaj, Mantalos, Le Talek (Le Tallec), Simanski (Szymanski), Garsija (Garcia), Arauho (Araujo) i Tanković.

Velež: Bogdanović, Ovčina, Isić, Zeljković, Fereira (Ferreyra), Hasanović, Radovac, Ćosić, Pršeš, Anđušić i Zajmović.

Vladan Milojević je na klupi grčkog predstavnika ostavio: Cintotasa (Tsintotas), Gkinisa, Heldera Lopesa, Ansarifarda, Albanisa, Mitoglua, Svarnasa, Šakova (Shakhov), Kosidisa, Radonju i Šabanadžovića.

Na drugoj strani, kod Feđe Dudića rezerve su: Kačavenda, Zubanović, Radović, Zvonić, Cvijanović, Georgijević, Brandao, Osmić, Alagić, Vehabović i Dejanović.