PRIJATELJSKA UTAKMICA

"Zmajevi" pobijedili Kuvajt u Zenici i nagovijestili bolje dane

Naš tim je pobijedio nakon 656 dana na sablasno praznom Bilinom polju, a gol odluke postigao je Smail Prevljak

Piše: M. Kadić

4.9.2021

Slaba fudbalska predstava odigrana je u Zenici - Avaz
+3

Naš najbolji državni tim zasluženo je pobijedio podmlađenu reprezentaciju Kuvajta i tako konačno - nakon 656 dana (18. novembar 2019. godine - Lihtenštajn – BiH 0:3, kvalifikacije za Euro 2020), prekinuo niz bez pobjede.

Međutim, treba istaknuti i to da "Zmajevi" nikada u historiji nisu odigrali domaću utakmicu pred manje gledalaca na tribinama. Od oko 400 navijača njih bar 150 je navijalo za Kuvajt...

No, krenimo redom.

Selektor naše reprezentacije Ivajlo Petev (Ivaylo) oslobodio je obaveza naše najbolje igrače - kapitena Edina Džeku, Miralema Pjanića i Radeta Krunića, te Seada Kolašinca i Matea Sušića koji se uspješno oporavljaju od povreda iz Strazbura (1:1). Zbog toga je kapitensku traku zadužio Eldar Ćivić...

Naš kombinovani tim prvo poluvrijeme nije odigrao na svom nivou. Jednostavno, nedostajalo je prave ideje u zadnjoj trećini terena i pravovremenih zadnjih pasova.

Nakon početnog ispitivanja snaga na prvu priliku se čekalo devet minuta. Adi Nalić je uputio odličan centaršut na vrh peterca, a Smail Prevljak je za malo zakasnio da proslijedi loptu u gol. Kako je vrijeme odmicalo naš tim je stezao obruč oko gola gostiju iz Kuvajta, ali poslije dvije-tri (polu)prilike iz prekida, Hamad El Rašidi (Al Rashidi) je nakon brze tranzicije sa 20 metara pogodio našu prečku.

U 24. minuti na centaršut Amera Gojaka s desne strane zakasnio je Miroslav Stevanović, a minut kasnije Nalić je snažnim šutem pogodio prečku. Prevljak je u 34. minuti glavom pucao pored gola, dok je golman gostiju je u 43. minuti skinuo precizan udarac glavom Nalića.

Nastavak meča otvoren je boljom igrom Kuvajta! Nakon brzog kontranapada gostiju u 50. minuti rezervista El Otaibi (Fawaz Al Otaibi) je neometan pucao pored gola. Osam minuta kasnije Kuvajćani su ponovo bili u šansi preko Fahada El Rešidija (Al Reshidi) nakon kornera.

Kazna za promašaje stigla je u 66. minuti. Ćivić je probio lijevi bok i uputio prizemnu povratnu loptu na penal, gdje je snažno - iz prve, zahvatio Smail Prevljak i pogodio suprotnu malu mrežu gola gostiju.

Poslije topovskog šutra Harisa Hajradinovića, koji je bio neprecizan, Prevljaku je golman gostiju u 74. minuti izvadio loptu iz lijevog ugla gola.

Do kraja meča bilježimo i udarce Luke Menala, Aleksandra Jovičića i Amira Hadžiahmetovića s jedne, te Šabaiba El Kaidija (Shabaib El Khaidi ), s tim što je Fahad El Rešidi (Al Reshidi).

ZENICA. Stadion Bilino polje. Gledalaca: 400. Sudija: Miloš Milanović (Srbiija). Strijelci: 1:0 – Prevljak (66. minuta). Žuti karton: Ćivić (BiiH), El Kaidi, El Otaibi (Kuvajt).

BiH: Vasilj, Cipetić, Jovičić, Kovačević (85. Hadžikadunić), Čivić, Lončar, Hajradinović (71. Nukić), Stevanović (61. Hadžiahmetović), Gojak (61. Menalo), Nalić, Prevljak. Selektor: Ivajlo Petev.

KUVAJT: El Rašedi, El Kalaf, El Dusari, Ali Mohsen (46. El Otaibi), El Fadli, E. El Rašidi (57. El Kaidi), El Harbi, El Mutava (70. Jazaf), El Mutairi (El Feneni), Džaza (J. El Rašedi), F. El Rešidi. Selektor: Karlos Gonzales.

Kraj.

90. - Blizu smo pobjede i prekida crnog niza bez pobjede.

89. - Ponovo gosti prijete, ali je to na kraju bila bezopasna akcija Kuvajćana.

83. - Kuvajt ponovo prijeti preko Al Kaidija, ali neće biti poravnanja.

79. - Igra se sada malo primirila. Kao da i jedni i drugi čekaju kraj utakmice.

73. - Ponovo Prevljak prijeti, ali golman gostiju El Rašedi sjajno brani.

71. - Nakon vodstva 1:0, BiH je krenula hrabrije prema golu gostiju.

66.- "Zmajevi" vode u Zenici golom Smaila Prevljaka koji je pogodio nakon jedne prizemne lopte Ćivića.

60. - Izmjene u BiH. Igru napuštaju Gojak i Stevanović, ulaze Menalo i Hadžiahmetović.

58. - Sada su gosti zaprijetili iz jedne gužve, pokušao je Rašedi, ali lopta odlazi preko gola.

55. - Požutio je Ćivić u sastavu BiH nakon jednog oštrog starta.

52. - Trenutno se igra na sredini terena, nakon što su Kuvajćani imali dobru priliku da povedu, ali se Al Otaibi nije snašao pred našim golom.

48. - I jedni i drugi su krenuli agresivnije u drugo poluvrijeme.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme susreta u Zenici. Nadamo se da ćemo u nastavku vidjeti golove.

Oba tima večeras su dosta loša u napadačkom dijelu igre. Avaz

45. - Prvo poluvrijeme je okončano, golova nije bilo.

42. - Dobra šansa za "Zmajeve", glavom je pokušao Nalić, ali ostaje 0:0.

38. - Ćivić je pokušao iz daljine, ali bez promjene.

33. - Dosadna utakmica u Zenici, i jedni i drugi djeluju dosta bezidejno.

28. - Amer Gojak djeluje raspoložen za igru večeras, nekoliko puta je pokušao zaprijetiti golu gostiju, ali rezultat ostaje nepromjenjen.

25. - Sada i mi pogađamo prečku, u šansi je bio Nalić.

21. - Sada su gosti pogodili prečku nakon jedne akcije. Šansu je imao Motava.

17. - I dalje traje inicijativa BiH, ali bez većeg učinka u napadu.

10. - Bez mnogo uzbuđenja na Bilinom polju.

Kuvajćani se pokazali kao žilav protivnik. Avaz

6. - Kuvajćani su se orijentisali na kontranapade.

3. - Naši fudbaleri su preuzeli inicijativu od početka meča.

1. - Utakmica je upravo počela. Stadion Bilino polje izgleda skoro prazno, na njemu je tek oko 400 gledalaca.

Naša fudbalska reprezentacija večeras od 20:45 sati na Bilinom polju igra prijateljski meč protiv Kuvajta.

Zbog epidemioloških mjera propisanih od strane Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona i Kriznog štaba, kao i obaveznih sigurnosnih procedura koje nam nalaže UEFA, u prodaju je pušteno 5.400 ulaznica.

Međutim, 15-ak minuta prije meča na Bilinom polju okupilo se oko 200 gledalaca i čini se da posjeta nikad nije bila slabija. Tribine izgledaju sablasno.

Duel s Kuvajtom poslužit će selektoru Ivajlu Petevu kao odlična prilika da vidi čime se raspolaže kada je igrački kadar "Zmajeva"u pitanju.

Optimizam da će bh. fudbaleri večeras prekinuti niz bez pobjede daje nam i rezultat iz Strazbura gdje je BiH odigrala 1:1 s Francuskom. Naime, bh. tim nije slavio od 18. novembra 2019. i trijumfa protiv Lihtenštajna (3:0), dakle 656 dana.

Selektori Ivajlo Petev (Ivaylo) i Karlos Gonzales odabrali su sastave za večerašnji meč.

BiH: Vasilj, Cipetić, Jovičić, Kovačević, Čivić, Lončar, Hajradinović, Stevanović, Gojak, Nalić i Prevljak.

KUVAJT: El Rašedi, El Kalaf, El Dusari, Mohsen, El Fadli, El Rašidi, El Harbi, El Mutava, El Mutairi, Džaza, El Rešidi.

Edin Džeko, Miralem Pjanić i Rade Krunić nisu na klupi za ovaj meč, dok se Mateo Sušić i Sead Kolašinac oporavljaju od povreda.