U kakvoj formi "Zmajevi" dočekuju dvije ključne utakmice kvalifikacija

Bh. selekcija gostuje Ukrajini i Kazahstanu

"Zmajevima" trebaju pobjede. NFSBIH

Piše: E. Ćosić

23.9.2021

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine nastavlja kvalifikacije za odlazak na Mundijal 2022. godine, a "Zmajevi" će u oktobarskom prozoru odigrati dvije gostujuće utakmice. Protivnici su neugodni Kazahstan (9. oktobar) i Ukrajina (12. oktobar).

Selektor naše "A" selekcije Ivajlo Petev (Ivaylo) pozvao je 27 fudbalera, a u odnosu na spisak igrača koji su bili na raspolaganju bugarskom stručnjaku u prethodnim kvalifikacionim duelima novajlije su Mario Vrančić i Almedin Ziljkić. Tu je i Ajdin Nukić, koji je dobio naknadni poziv nakon povrede Matea Sušića.

Golmanski trio ponovo čine Ibrahim Šehić, Nikola Vasilj i Kenan Pirić.

• Šehić: Nakon Kazahstana branio dvije utakmice za klub - Altaj (3:1) i Giresunspor (0:0)
  • Vasilj: Branio u dvije utakmice svog Sent Paulija - Hanover (0:1) i Ingolštat (4:1)
  • Pirić: Branio u dvije utakmice - briljirao protiv Olimpijakosa (0:0), Panetolikos (1:2)

Petev nije mnogo mijenjao ni u odbrani, tu su ponovo Cipetić, Sušić, Gazibegović, Kolašinac, Ćivić, Ahmedhodžić, Hadžikadunić, Saničanin, Kovačević, Jovičić, te Nukić.

Cipetić: Odigrao dvije kompletne utakmice za Lokomotivu i zaradio žuti karton - Osijek (1:1) i Šibenik (1:2)

Sušić: Nije bio u sastavu za tri utakmice Kluža

Gazibegović: U periodu od 12. septembra odigrao četiri utakmice, bez učinka

Kolašinac: Nije igrao za Arsenal u tri utakmice protiv Norviča, Barnlija i Vimbldona

Ćivić: Odigrao tri kompletne utakmice za svoj Ferencvaroš

Ahmedhodžić: Odigrao četiri kompletne utakmice za Malme od čega je jedna bila protiv Juventusa u Ligi prvaka

Hadžikadunić: Odigrao tri kompletne utakmice za Rostov

Saničanin: Stub odbrane Partizana odigrao tri cijele utakmice za "Crno-bijele"

Kovačević: Bez nastupa za klub u proteklom periodu

Jovičić: Odigrao svih 90 minuta u dvije utakmice svoje Gorice

Nukić: Igrao svih 90 minuta protiv Radnika (3:1), protiv Slobode svega 24 (1:0), dok protiv Širokog Brijega nije bio u sastavu (1:2)

Kada je riječ o veznom redu, Peteva i sve navijače "Zmajeva" raduje dobra forma Miralema Pjanića koji se za kratko vrijeme ustalio u tim Bešiktaša. Također, na oduševljenje mnogih na spisku je i Mario Vrančić.

Spisak igrača za utakmice protiv Kazahstana i Ukrajine. G. Šumar

• Hadžiahmetović: Odigrao dvije kompletne utkamice za svoj Konjaspor
  • Stjepan Lončar: Izborio se za bolji status u Ferencvarošu, igrao u porazu od Bajera (1:2) i pobjedi nad Fehervarom (1:0)
  • Miralem Pjanić: Odlično igra u Bešiktašu, upisao je tri asistencije na četiri utakmice po dolasku u redove turskog prvaka
  • Amer Gojak: Presjedio na klupi meč protiv Šibenika (2:0), igrao osam minuta protiv Vest hema (0:2) i 57 minuta protiv Orijenta u Kupu (4:1)
  • Gojko Cimirot: Nije se naigrao u prethodne dvije utakmice. Svega 26 minuta protiv Serainga (1:0) i 12 protiv Anderlehta (0:1)
  • Mario Vrančić: Ustalio se u novom timu. Protiv Hadersfilda (2:1) upisao dvije asistencije, kao i protiv Derbija (1:2)
  • Miroslav Stevanović: Nastavio sa dobrim partijama u Švicarskoj, a u meču protiv Sent Galena (5:1) upisao tri asistencije u razmaku od 12 minuta
  • Adi Nalić: Zapažena minutaža u četiri utakmice Malmea, postigao jedan gol u remiju sa Norkopingom (1:1)
  • Almedin Ziljkić: Odigrao tri utakmice za Olimpiju, postigao gol protiv Celja (1:0)

U napadu će glavna okosnica ponovo biti Edin Džeko, koji je naštimao nišanske sprave. Postigao je tri gola u posljednje dvije utakmice i najavio "popravni" protiv Kazahstana, protiv kojeg se ispromašivao u duelu odigranom u Zenici (2:2).

• Džeko: Odigrao četiri utakmice i postigao tri gola
  • Menalo: Odigrao 28 minuta protiv Šibenika (2:0), osam protiv Vest hema (0:2), a protiv Orijenta je postigao gol za 33 minute na terenu (4:1)
  • Demirović: Nije igrao u posljednjoj utakmici protiv Majnca (0:0), prethodno je zabilježio samo devet minuta protiv Kelna (1:1)
  • Prevljak: Odigrao dvije utakmice za Ojpen, upisao asistenciju u pobjedi nad Serkl Brižom (2:1)