Ahmedhodžić nakon sjajne akcije donio veliki bod bh. reprezentaciji

Prevljak i Hadžiahmetović u duelu sa Jarmolenkom. AFP

Piše: Emir Ćosić

12.10.2021

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine pružila je odličnu partiju na teškom gostovanju kod selekcije Ukrajine i osvojila bod, odigravši 1:1 u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine.

Domaći tim je nošen sjajnom podrškom odlično otvorio utakmicu i sasvim zasluženo poveo u 15. minuti preko Andrija Jarmolenka (Andriy Yarmolenko) koji je iskoristio asistenciju Viktora Cigankova (Tsygankov).

Pola sata je trebalo da "Zmajevi" počnu sa igrom. Sead Kolašinac je u 34. minuti propustio dvije odlične prilike, kada su njegova dva uzastopna pokušaja izblokirali Andrij Pijatov (Pyatov) i odbrana Ukrajine. Pred kraj na odmor zaprijetio je i Amir Hadžiahmetović, a njegov udarac je odbio golman Ukrajine. U nastavku akcije je pokušao i Prevljak, ali nedostajalo je i sreće.

Drugo poluvrijeme je ponudilo odličnu igru sa obje strane. Redale su se prilike pred oba gola, a za nas je pokušao Adi Nalić nakon centaršuta Anela Ahmedhodžića. Ističemo i 69. minut kada se Edin Džeko namjestio na desnu nogu i majstorski šutirao, ali se Pijatov istakao atraktivnom paradom.

I onda 77. minut. Kolašinac je vratio loptu do rezerviste Sanjina Prcića, a ovaj je prebacio na desnu stranu do Miroslava Stevanovića koji je prebacuje do Ahmedhodžića, a ovaj u maniru rasnog napadača pogađa za 1:1. I nakon toga je bilo prilika, međutim utakmica je završena rezultatom 1:1.

TOK UTAKMICE

90. - Kraj utakmice!

93. - Prcić se sada sjajno bacio u blok. Ostaje 1:1.

93. - Dobro je, pokušaj Zubkova je završio u živom zidu.

92. - Kovačević je pogriješio, a onda Ćivić pravi prekršaj. Imat će Ukrajina slobodan udarac iz odlične pozicije.

90. - Tri minute sudijske nadoknade.

90. - Adnan Kovačević mijenja Seada Kolašinca.

89. - Korner za Ukrajinu nakon što je Kolašinac izblokirao Timčika.

84. - Džeko je izborio slobodan udarac, bit će to dobra prilika da se ubaci lopta u šesnaesterac Ukrajine.

82. - Dvostruka promjena Ukrajinaca. Cigankov i Jarmolenko su ustupili mjesta Buletsu i Zubkovu.

82. - Petev će izvršiti još jednu izmjenu. Ermedin Demirović ide u igru umjesto Smaila Prevljaka.

77. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Sjajna akcija naše reprezentacije i gol Ahmedhodžića! Kolašinac je dodao do Prcića koji je sjajno prebacio loptu na desnu stranu, Stevanović je potom proslijedio do Ahmedhodžića koji u maniru vrsnog napadača šalje loptu u mrežu!

74. - Novo uzbuđenje u šesnaestercu Ukrajine. Prvo je Prevljak bio izblokiran, a u nastavku akcije Sarić vraća loptu našoj "devetki", a ovaj šutira pravo u Pijatova.

72. - Izmjena u ukrajinskom timu. Sidorčuk mijenja Jaremčuka. Još jedna promjena domaćina, Šaparenko ustupa mjesto Sikanu.

69. - Sjajan pokušaj Edina Džeke! Odlično se namjestio na desnu nogu i lijepo gađao, ali fenomenalna parada Pijatova.

67. - Sreća za naš tim. Jaremčuk se spetljao i upropastio potencijalno dobar kontra napad.

66. - Sobol je poslao prizeman centaršut sa lijeve strane, ali Šehić hvata loptu ispred ukrajinskog napadača.

63. - Novi žuti karton za naš tim. Sada ga je zaradio Prevljak nakon prekršaja nad Zabarnijem.

60. - Lopta je više u posjedu naših fudbalera, pokušavamo pronaći put do mreže gola Pijatova.

Ahmedhodžić je uputio sjajan centaršut za Nalića. AFP

56. - Sanjin Prcić se sprema za ulazak u igru. U igru će i Elvis Sarić. Njih dvojica mijenjaju Nalića i Gojaka.

55. - Veliki promašaj Jaremčuka! Sjajan dupli pas njega i Cigankova, nakon kojeg napadač Ukrajine izlazi sam pred Šehića i šutira pored gola. Čini se da je bio i ofsajd.

51. - Sada prilika na drugoj strani, ali Timčik šutira pored desne stative Šehićevog gola.

50. - Dobra prilika za naš tim! Ahmedhodžić je uputio dobar centaršut, a Nalić glavom šutira pored gola.

48. - Sada smo mi imali sreće! Jarmolenko je odigrao petom i malo je nedostajalo da do nje dođe Šaparenko. Ostaje 1:0 za Ukrajinu.

47. - Cigankov je uspio uputiti loptu u šesnaesterac, ali Šehić dolazi do nje.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme, nije bilo izmjena!

Trenutak kad je Jarmolenko poslao loptu u našu mreži. AFP

45. - Kraj prvog poluvremena!

41. - Koliko sreće za Ukrajinu! Prvo je Hadžiahmetović šutirao, Pijatov je to odbranio, a u nastavku Prevljakov pokušaj od blok ide pokraj gola.

34. - Velike dvije prilike za našu reprezentaciju! Stevanović je ubacio sa desne strane, a Kolašinac nije uspio pogoditi. Dva puta su ga blokirali Pijatov i defanzivci Ukrajine.

29. - Dobra prilika za Ukrajinu, Cigankov se uvukao iza leđa naše odbrane, ali njegov šut ide pokraj gola.

27. - Malo sreće za domaće. Matvlijenko je nespretno reagovao nakon centaršuta Gojaka i umalo savladao svog golmana. Pijatov je bio na visini zadatka.

24. - Kontra Ukrajinaca, ali Ibrahim Šehić zaustavlja šut Timčika. Ostaje 1:0.

21. - Period igre u kojem bh. fudbaleri duže drže loptu u svojim nogama, tražeći rupu u odbrani selekcije Ukrajine.

19. - Anel Ahmedhodžić dobija žuti karton. Prvo je sudija Cvajer dosudio prekršaj, a onda našem defanzivcu pokazao javnu opomenu zbog prigovora. Dva naša defanzivca već sada imaju po žuti karton.

15. - GOL! Stepanenko je uposlio Cigankova koji je kao na tanjiru servirao loptu Jarmolenku, a ovaj nije imao težak zadatak. Ukrajina vodi!

12. - Prvi pokušaj naše reprezentacije. Nalić je lijepo odigrao za Stevanovića, koji ostavlja povratnu za Gojaka, ali veznjak Dinama loptu šalje preko gola.

11. - Ćivić dobija žuti karton zbog prekršaja nad Jarmolenkom.

9. - Prevljak je sada bio u ofsajdu. Ukrajina ima novi napad.

6. - Inicijativa domaćih koji imaju loptu više u svojim nogama.

4. - Početno ispitivanje snaga. Stevanović je izblokirao centaršut Sobola, a u nastavku je Prevljak izborio prekršaj.

3. - Odlična atmosfera na stadionu u Lavovu, veliki broj ukrajinskih navijača došao je podržati svoju reprezentaciju protiv "Zmajeva".

1. - Počela je utakmica!

0. - Igrači obje reprezentacije izlaze na travnjak, uslijedit će intoniranje himni.

0. - Ovo je treći put da njemački sudija Feliks Cvajer (Felix Zwayer) dijeli pravdu na utakmici bh. reprezentacije. Vidjet ćemo da li će nam i večeras biti sretan kao u Kaunasu 15. oktobra 2013. godine kada smo pobijedili Litvaniju.

0. - Selektor Petev je na klupi za rezervne igrače ostavio Pirića, Vasilja, Gazibegovića, Đumića, Kovačevića, Jovičića, Cipetića, Ziljkića, Sarića, Menala, Prcića i Demirovića.

Bh. navijači na tribinama Lviv Arene. NSBIH

Dobro došli na tekstualni prijenos šeste utakmice koju reprezentacija Bosne i Hercegovine igra u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine.

"Zmajevi" se u Lavovu sastaju sa Ukrajinom, a meč će suditi Nijemac Feliks Cvajer (Felix Zwayer) koji nam je do sada dijelio pravdu na dvije utakmice - 15. oktobra 2013. godine kada smo pobijedili Litvaniju (1:0) i ostvarili historijski plasman na Mundijal u Brazilu, te 15. oktobra 2019. kada smo u Atini izgubili od Grčke (2:1).

Inače, poznato je da će "Zmajevi" večeras igrati u bijeloj garnituri dresova, dok će Ukrajinci nastupati u plavim dresovima.

Poznati su početni sastavi za koje su se odlučili selektori oba tima.

Ukrajina: Pijatov (Pyatov), Zabarni (Zabarnyi), Kritsov (Krytsov), Matvlienko (Matvlyenko), Timčuk (Tmychyk), Stepanenko, Šaparenko (Shaparenko), Sobol, Jarmolenko (Yarmolenko), Cigankov (Tysgankov) i Jaremčuk (Yaremchuk).

BiH: Šehić, Ahmedhodžić, Hadžikadunić, Kolašinac, Ćivić, Stevanović, Hadžiahmetović, Gojak, Nalić, Prevljak i Džeko.

Početni sastavi. UEFA

U okviru grupe D ranije danas Finska je upisala gostujuću pobjedu nad Kazahstanom (2:0). Međutim, trijumf Finaca u suštini ne znači mnogo. Naša selekcija i dalje mora pobijediti dvije utakmice kako bi izborila 2. mjesto u grupi i plasman u doigravanje za Svjetsko prvenstvo koje će se naredne godine održati u Kataru.